Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - ropa miláčkem médií, tento týden by však prim měl hrát FED

Rozbřesk - ropa miláčkem médií, tento týden by však prim měl hrát FED

15.12.2014 9:10
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Cena ropy v pátek propadla o další 3 %, ale zdá se, jako by to některé vývozce ropy nechávalo v klidu. Ministr energetiky Spojených arabských emirátů řekl, že poslední rozhodnutí kartelu OPEC je neměnné, i kdyby ropa spadla k 40 USD za barel. Slabá ropa dál táhla dolů akciové trhy a přála dluhopisům - výnos desetiletého amerického dluhopisu propadl do blízkosti 2 % a německý desetiletý výnos je na dostřel od 0,60 %.

Takováto interpretace dopadů levné ropy do globální ekonomiky je v krátkém období pochopitelná, ve středním a delším ale nemusí být správná. Pokud jsou nižší ceny ropy, jak se domníváme, trvalejším fenoménem, měly by hrát vyspělým ekonomikám dovážejícím ropu do karet a tlačit reálné výnosy ve finále vzhůru. Ve střednědobém horizontu by se proto naopak mělo dařit reálným aktivům a ztrácet by měly investice nabízející fixní nominální výnos - zvlášť pokud je jako v případě německého bundu tak extrémně nízký. To je ale pravděpodobně až hudba příštího roku a v nejbližší době může padající ropa hrát bezpečným dluhopisům do karet.

V nadcházejícím týdnu bude hlavní událostí zasedání Fedu. Podle našeho názoru poslední čísla z reálné ekonomiky ospravedlňují přeladění doprovodného komentáře na více jestřábí notu (zejména bude upravena fráze “considerable time”). Na druhou stranu padající ropa v posledních týdnech srazila dolů tržní inflační očekávání. Tentokrát také vystoupí na tiskové konferenci Janet Yellenová, která případné změny v doprovodném komentáři vyhladí holubičím směrem. V Evropě velkou část pozornosti přitáhnou podnikatelské nálady (PMI), které v listopadu balancovali na hraně expanze a recese. Ve středu je také na programu první kolo řeckých prezidentských voleb.

Forex
V pátek se kurzy středoevropských měn vůči euru vyvíjely různě. Zatímco koruna mírně posilovala, tak zlotý s forintem naopak oslabily. Forintu nemusí prospívat sázky na další snižování sazeb, které se začaly na trhu budovat poté, co inflace za listopad překvapila směrem dolů.

Nadcházející týden bude zajímavý zejména z pohledu polských statistik. Dnes budou zveřejněna data o listopadové inflaci, kde stejně jako trh očekáváme její setrvání v záporu (na -0,5 % meziročně). Kromě toho se během týdne dozvíme například i čísla z průmyslu za listopad. Nicméně poslední data z ekonomiky v podobě HDP i indikátory podnikatelských nálad překvapily výrazně pozitivně, takže ani případné negativní překvapení v inflaci (které nelze kvůli dramatickému propadu cen ropy vyloučit) by nemělo mít na rozhodování centrální banky výraznější vliv.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.01.2026
22:01Microsoft po výsledcích stáhnul technologický sektor níže  
17:20Komodity jsou relativně k akciím mimořádně „levné“…
16:33Nájmy ve mezičtvrtletně zlevnily o 1,2 procenta na 332 Kč za m2
16:31Horší listopadový zahraniční obchod vrací americký růst zpátky na zem
14:42Braňo Soták: Meta o opodstatněnosti kapitálových výdajů tentokrát přesvědčila, akcie rostou o 9 %  
13:38Toyota je opět světovou jedničkou, prodala rekordních 11,3 milionu aut
13:17Deutsche Bank vykázala za loňský rok nejvyšší čistý zisk od roku 2007
13:05Silné zisky, levné valuace a další růst na obzoru. Zářný výhled bank otestují přicházející výsledky  
11:06Akcie SAP letí dolů až o 15 procent. Výprodej spustil slabý růst cloudových objednávek
11:04Microsoft sice překonal očekávání, ale akcie klesly kvůli skokově vyšším investicím  
9:44Tesla ukončí výrobu Modelů S a X. Místo luxusních elektromobilů přijdou humanoidní roboti  
9:03Nvidia, Amazon a Microsoft jednají s OpenAI o investicích až 60 miliard dolarů
8:53Rozbřesk: Powell na otázku ohledně svého setrvání ve FOMC po odchodu z čela Fedu neodpověděl
8:42Po zasedání Fedu dolar zase oslabuje, zlato už je na 5 500 dolarech, Evropa otevře v plusu  
28.01.2026
23:11Zisk Tesly se loni propadl téměř o polovinu, firma investuje do xAI
22:55Akcie Microsoftu po vyšších než očekávaných výdajích klesají o pět procent
22:41Meta doručila silné výsledky i výhled, akcie letí prudce nahoru
22:30Fed sazby nemění a chce nechat promluvit data
22:02Trhy kolísaly, protože Powell naznačil pauzu Fedu  
20:38Fed ponechal sazby beze změny, americký trh práce se stabilizuje

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m