Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínský průmysl klesá poprvé za sedm měsíců

Čínský průmysl klesá poprvé za sedm měsíců

16.12.2014 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktivita v čínském zpracovatelského průmyslu v prosinci poprvé za sedm měsíců klesla a pokles zaznamenal i ukazatel nových zakázek, který naznačuje budoucí vývoj v sektoru. Plyne to z ankety mezi nákupními manažery čínských firem, jejíž předběžné výsledky za tento měsíc dnes zveřejnila banka HSBC. Údaje potvrzují pokračující ztrátu dynamiky ve druhé největší ekonomice světa.

Index aktivity HSBC klesl na 49,5 bodu z listopadové závěrečné hodnoty 50,0 bodu. Sestoupil tak pod klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Index nových zakázek oslabil na 49,6 bodu a pod 50 body se ocitl poprvé od dubna.

"Útlum zpracovatelského sektoru v prosinci pokračuje, což ukazuje na celkově slabý konec roku," uvedla HSBC k údajům. Podle jejích ekonomů je pravděpodobné, že vzhledem k trendu klesající inflace přistoupí čínská centrální banka v příštích měsících k dalšímu uvolnění měnové politiky. Banka 21. listopadu přistoupila k překvapivému snížení úrokových sazeb, prvnímu za více než dva roky.

Další dnešní údaje z Číny ukázaly za listopad mírné oživení přílivu zahraničních přímých investic po čtyřech měsících jejich poklesu. Investice do průmyslu sice dál klesly, vzrostl ale jejích příliv do sektoru služeb. Přechod ke službám a domácí poptávce je nyní klíčovým cílem čínského vedení, které tím chce snížit závislost ekonomiky na průmyslovém vývozu.

Útlum ukázaly i další nedávné údaje z čínské ekonomiky, která trpí útlumem v sektoru nemovitostí, slabou zahraniční poptávkou a poklesem investic. Podle některých analytiků to vyvíjí tlak na vládu, aby podpořila růst novými opatřeními.

Čínská ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila růst na 7,3 procenta, což bylo její nejslabší tempo za pět let. Čínská centrální banka o víkendu sdělila, že růst by mohl příští rok dál zpomalit a dostat se na 7,1 procenta z letošních očekávaných 7,4 procenta. Bylo by to nejpomalejší tempo za 24 let.

Zdroj: ČTK


Čtěte více:

Noční šok z Ruska - centrální banka zvyšuje sazby na 17 %! Rubl prudce posiluje
16.12.2014 7:44
Ruská centrální banka vyrazila do protiútoku. Ve snaze zachránit zdeva...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.12.2025
22:00Oracle propadá po výsledcích ostatním se ale daří  
17:03Tři akciové fáze posledního čtvrt století a poučení pro dnešek
16:58EK zvažuje pětiletý odklad zákazu spalovacích motorů pro hybridní vozy
16:28WSJ:Trump po válce plánuje americké investice v Rusku včetně těžby vzácných kovů
15:41J&T ARCH INVESTMENTS - Konference pro investory
14:47Traders Talk: Fed je více holubičí, Oracle překazil rally a investoři hledají stabilitu
13:28Životní úroveň v ČR loni vzrostla na 91 pct průměru EU, je na úrovni Slovinska
12:34Partners HoldCo, a.s.: OZNÁMENÍ O ZMĚNĚ SLOŽENÍ VÝBORU PRO AUDIT
12:09Akcie Novo Nordisku se obchodují, jako by léky na hubnutí nikdy neexistovaly
11:38Kellnerová s dcerami oznámily přesun sídla PPF Group z Nizozemska do ČR
11:31IEA: Poptávka po ropě bude příští rok proti odhadům vyšší
11:17Oracle dokázal zastínit i pozitivní zprávy z Fedu  
10:47Komentář analytika: AI expanze za každou cenu? Oracle navyšuje kapitálové výdaje a trhu se to nelíbí  
10:36Kubíček z ČNB: Sazby se spíše zvýší, sázka na zvýšení v příštím roce je ale předčasná
10:03Akcie Oracle se po výsledcích propadly až o 12 procent. Agresivní sázka na AI budí obavy
9:19Komerční banka, a.s.: Změna majetkové účasti KB v jiné společnosti
8:50Rally po snížení sazeb Fedem končí, Oracle zklamal trhy  
8:50Rozbřesk: Fed už zase nakupuje dluhy a eurodolar je na 1,17
6:06Investiční výhled 2026: Dluhy dlouho nejsou problém... Až najednou ano  
10.12.2025
22:10Holubičí Fed naskočil na býčí vlnu technologické revoluce

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y