Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dvě třetiny firem v ČR považují šedou ekonomiku za problém

Dvě třetiny firem v ČR považují šedou ekonomiku za problém

15.1.2015 13:28
Autor: ČTK

Téměř dvě třetiny tuzemských firem považuje šedou ekonomiku za problém. Firmy v dalších zemích regionu přitom vnímají problémy okolo šedé ekonomiky ještě více, vyplývá z průzkum společnosti KPMG ve střední a východní Evropě mezi téměř pětistovkou vedoucích pracovníků firem. Objem šedé ekonomiky v ČR přitom KPMG odhaduje na zhruba polovinu státního rozpočtu, tedy více než 500 miliard korun.

Z celkem osmi oslovených zemí regionu se podle průzkumu 75 procent dotázaných shodlo, že šedá ekonomika ohrožuje ekonomiku jako takovou. Za vážný problém ji považuje drtivá většina slovenských, rumunských, litevských a maďarských podnikatelů.

Shoda ovšem není mezi podnikateli ohledně oblastí, které šedou ekonomiku nejvíc přitahují. Více než polovina českých podnikatelů totiž tvrdí, že největší problém představují daňové úniky. Machinace s daní z přidané hodnoty pak zaujímají druhé místo. Čeští podnikatelé naopak proti jiným státům nepřisuzují velkou váhu pašování spotřebního zboží.

Z průzkumu dále vyplývá, že jen sedm procent českých podnikatelů spatřuje práci načerno jako jeden z významných původců šedé ekonomiky. "Tento výsledek je druhý nejnižší ze všech zkoumaných států. Proti tomu téměř každý třetí podnikatel z Maďarska a Lotyšska vnímá právě práci na černo jako zásadní problém," uvedl řídíce partner KMPG ČR Jan Žůrek.

Pojmem šedá ekonomika se označuje souhrn ekonomických vztahů, které porušují běžné a etické a morální formy společnosti, jsou na hranici zákona a jsou těžko postižitelné. Patří mezi ně zejména úplatky, nezdaněná práce a příjmy.


Váš názor
 • šedá ?
  15.1.2015 13:57

  a co je pak to když řetězce utrží 300 mld za rok s marží 50-100% a tvrdí, že mají 1% oficiálně zisk nebo jsou ve ztrátě, protože se různými poplatky odveze vše před zdaněním mimo ČR, to mi vadí víc než to že instalatér něco opraví bez papíru, stejně ho stát nakonec stáhne na DPH min. o 21%
  Mike
  • zeptám se
   15.1.2015 14:16

   víš co to je marže? Nebo jsi to slovo jenom někde slyšel.
   tk69
   • Re: zeptám se
    15.1.2015 14:42

    detailisto ta 100 je tam navíc no aco ?
    Mike
  • stát nestáhne jeho
   15.1.2015 14:06

   ale tebe milej zlatej páč ty si ten kdo to ve finále platí :)
   Bo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data