Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více

Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více

28.05.2025 11:49
Autor: ČTK

Nebankovní společnosti sdružené v České leasingové a finanční asociaci (ČLFA) poskytly v prvním čtvrtletí letošního roku podnikatelům a spotřebitelům financování za 77 miliard korun, což byl meziroční nárůst o více než 14 procent. ČLFA, která sdružuje 35 členských firem ze sektoru nebankovního financování, to dnes sdělila ČTK.

Klientům z řad firem a podnikatelů poskytli členové asociace v prvním čtvrtletí financování za 69 miliard , meziročně o 14 procent více. Tento údaj potvrzuje podle asociace oživení v české ekonomice. Prakticky stejný meziroční růst zaznamenalo i financování zboží a služeb pro spotřebitele, které vzrostlo na osm miliard .

"V souvislosti s určitým ekonomickým oživením a růstem spotřeby domácností v ČR se v prvním čtvrtletí letošního roku členským společnostem dařilo. Pozitivní vývoj jsme zaznamenali například u i financování strojů a zařízení, osobních a nákladních vozidel, factoringu či u domácností, kde se meziročně o pětinu zvýšil zájem o financování osobních automobilů," uvedla předsedkyně představenstva ČLFA Jana Hanušová.

Na pořízení silničních dopravních prostředků poskytly finanční společnosti sdružené v asociaci za první čtvrtletí letošního roku 24 miliard korun, meziročně o sedm procent více. Z toho 15 miliard korun směřovalo k pořízení osobních vozidel, s růstem o šest procent. Díky financování členskými společnostmi ČLFA bylo zakoupeno 16.591 nových osobních vozidel, což představuje meziroční osmiprocentní pokles.

Na pořízení strojů a zařízení poskytli členové ČLFA od ledna do března letošního roku financování zhruba osm miliard korun, meziročně více o 16 procent. Ke konci března 2025 spravovaly členské společnosti asociace 936.000 aktivních leasingových a úvěrových smluv. Pohledávky z těchto smluv dosáhly 332 miliard .

Na factoringové společnosti, které jsou členy Asociace factoringových společností ČR, byly postoupeny pohledávky za 75 miliard . Jde o meziroční zvýšení o 15 procent.

Česká leasingová a finanční asociace sdružuje 35 členských společností. U podnikatelského financování reprezentují 86 procent trhu specializovaného financování v Česku. U spotřebitelského financování jde o 83 procent trhu. U factoringu dosahuje podíl členských společností 95 procent trhu.
 

Čtěte více:

Čína chystá novou verzi strategie Made in China. USA volá po rovnováze
26.05.2025 16:18
Čína zvažuje novou verzi plánu, který stojí za jejími technologickými ...
Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie
28.05.2025 8:37
Futures pro hlavní akciové indexy v Evropě i USA naznačují jen velmi m...
Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia
28.05.2025 11:38
Sentiment na akciových trzích dál hodně ovlivňují dluhopisy. Optimism...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  
5:54Trh je rozdělený mezi Fed a ropu. Krátké výnosy rostou, dlouhé klesají  
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu
16:26Jan Bureš: ČNB zvyšuje sazby, může však jít o „první a poslední krok“

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data