Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
OPEC mluví o dnu na ropě, cena pokračuje ve stabilizaci

OPEC mluví o dnu na ropě, cena pokračuje ve stabilizaci

26.01.2015 15:32
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Propad cen ropy zhruba v polovině měsíce ustal. Po překotných změnách tu tedy máme další období konsolidace. Brent se obchoduje na 48,40 dolaru a WTI na 45,40 dolaru za barel. Konkrétně dnes sice ropa začínala poklesem, ale odpoledne obrátila a stoupá.

Produkce ropy v USA v týdnu do 16. ledna nepatrně klesla spolu se snížením těžby na Aljašce. Tento vývoj tedy o ústupu břidlicové těžby z trhu nevypovídá. Zásoby ropy se v zámoří výrazně zvýšily o více než 10 milionů barelů. To je čtyřnásobné překonání odhadů. Naproti tomu klesly zásoby ropných destilátů a mírnější růst registrují pohonné hmoty.

Podpůrně pro ceny vyznívají některá data a události za poslední týden. Byly to jednak příznivé statistiky o výkonu čínské reálné ekonomiky, které překonaly očekávání. Navíc ECB dokázala přijít s agresivnější akcí, než se čekalo. Na druhou stranu tu máme nadále sílící dolar, což je faktor pro ropu negativní, a zhoršený výhled pro světovou ekonomiku od MMF.

Aktuálně na ropu pozitivně působí prohlášení generálního tajemníka OPEC. Ten uvedl, že ceny možná na současné úrovni 45-55 dolarů našly dno a velmi brzy se odrazí vzhůru. Dalším aktuálním faktorem je sněžná bouře na východním pobřeží USA. Zde je ovšem efekt na ceny nejednoznačný. Na jednu stranu se dá čekat vyšší poptávka po topném oleji, na stranu druhou ovšem přívaly sněhu utlumí dopravu a poptávku po pohonných hmotách.

Maloobchodní ceny pohonných hmot v ČR se podle dat CCS dostaly v průměru pod 30 korun. Benzín se prodává za 29,85 a nafta za 29,90 korun za litr. Propad ropy se přerušil a ceny burzovně obchodovaného benzínu dokonce stouply. Vzhledem k tomu odhadujeme, že se maloobchodní marže citelně snížily. Stále však zůstávají na značně nadprůměrné úrovni a při návratu do normálu by umožňovaly zlevnění zhruba o korunu. To ale krátkodobě nečekáme, pokles cen se spíše hodně zpomalí.


Čtěte více:

Řekové zvolali dost! Z popela voleb má povstat obrozená země plná důstojnosti
26.01.2015 8:31
Více než čtyřicet let střídavé nadvlády stran Nové Demokracie a Pasok ...
IPO Watch - v pátem týdnu roste aktivita; další fast-food na scéně
26.01.2015 14:00
V pátém týdnu roku 2015 to vypadá, že po vlažném startu se scéna IPO z...
Výsledky Seagate ve 2Q15 - telegraficky
26.01.2015 15:21
Společnost Seagate (STX US), jeden z dvorních výrobců harddisků a dato...

Váš názor
 •  
  28.01.2015 21:10

  Ohlášení generálního tajemníka OPECu o dosažení dna cen ropy mi přijde vcelku logické. OPEC v čele se Saudskou Arábií se snažili působit neotřesitelně a ve snaze oslabit americké těžaře uměle cenu snižovat. Faktem však zůstává, že pozice kartelu tak silná není, a to především k faktu nízké diverzifikace národních hospodářství jednotlivých členů. Navzdory různým snahám zůstává většina z nich na prodeji ropy příjmově závislá a dlouhodobější výpadek může jejich pozici výrazně poškodit. Více viz článek: http://coffeebreaker.cz/saudov-proti-americe-jak-dlouho-potrv-bitva-ropu/
  janzelezny
  • Jo,jo
   28.01.2015 21:27

   Když někdo hlásá ,že jsme na pomyslným dnu ,tak očekávám další pokles o 50 %
   Eda
   • Re: Jo,jo
    28.01.2015 21:34

    asi tak - ono co by taky měl generální tajemník OPEC jiného říkat :-) I když před chvílí jsem zavřel short na ropu, stejně si myslím, že v řádu týdnů se můžeme dostat ještě níže...
    Scipio
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - HDP, q/q
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y