Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Schlumberger zruší 11.000 míst kvůli levnější ropě

Schlumberger zruší 11.000 míst kvůli levnější ropě

17.04.2015 8:41
Autor: Redakce, Patria.cz

Společnost Schlumberger, největší světový poskytovatel služeb v ropném průmyslu podle tržní hodnoty, hodlá v tomto roce zrušit dalších 11.000 pracovních míst. Spolu s dříve oznámenými kroky jich tak letos plánuje zrušit 20.000, což je asi 15 procent celkové pracovní síly. Schlumberger o chystaném propouštění informoval společně s hospodářskými výsledky za první čtvrtletí. Firma se připravuje na dlouhodobější útlum těžební činnosti a další tlak na ceny.

Schlumberger poskytuje těžební technologie a zařízení ropným a plynárenským společnostem. Američtí producenti ropy z břidličných hornin by kvůli možnému dalšímu propadu cen ropy mohli opět snižovat náklady, což by znamenalo další ránu pro odvětví souvisejících služeb.

Schlumberger nyní očekává, že zotavení těžební aktivity v USA nastane později. Zopakoval také své dřívější varování, podle nějž jsou časy masivních výdajů v odvětví břidličné ropy v USA kvůli klesajícím cenám ropy možná nadobro pryč, a snížil plán kapitálových výdajů pro tento rok z původních tří miliard na 2,5 miliardy USD. "Přepokládáme také, že oživení aktivity zdaleka nedosáhne na původní úroveň," uvedl v prohlášení výkonný ředitel Paal Kibsgaard.

Firma ve čtvrtek večer oznámila, že příjem v prvních třech měsících roku jí klesl o skoro devět procent na 10,3 miliardy dolarů. Čistý zisk klesl o 39 procent na 975 milionů dolarů. Očištěný zisk dosáhl 1,06 USD na akcii a překonal odhad analytiků, kteří v průměru počítali s částkou 89 centů na akcii. Akcie firmy v prodlouženém obchodování přidávaly skoro tři procenta.

Vývoj ceny akcií Schlumberger za posledního půl roku, včetně pohybů ropy Brent (žlutá), ukazuje tento graf.

sfes

Zdroj: BBG, ČTK





Čtěte více:

Kostkované šátky Burberry pořád letí; Akcie od odchodu bývalé CEO do Applu vyskočily o 26 %
16.04.2015 13:19
Tradiční kostkovaný vzor typický pro britskou značku proslulou hlavně ...
BlackRock hlásí v 1Q15 9procentní růst zisku
16.04.2015 11:59
Společnost BlackRock poskytující investiční fondy a služby velkým inst...
Citigroup: EPS v 1Q 2015 překonal očekávání
16.04.2015 14:14
Citigroup dnes zveřejnila výsledky za první čtvrtletí tohoto roku. Tře...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.05.2026
17:07Deflační poučení a smrt slepice, která snáší zlatá vejce
16:05Atraktivita stříbra je po loňské rally pryč. Vysoké ceny způsobily erozi poptávky, pokles může pokračovat
14:45SpaceX snižuje cílovou valuaci před IPO po zpětné vazbě investorů
13:19Perly týdne: Otevřené dveře pro růst zlata a elektrické Ferrari
11:44Braňo Soták k výsledkům Dellu: AI cyklus neřekl poslední slovo, poslední kvartály naznačují opětovnou akceleraci  
11:42Philip Morris ČR snížil dividendu na 1100 Kč na akcii
10:42HDP zpomalilo na začátku roku kvůli zahraničnímu obchodu, mzdy jsou překvapivě silné
10:30Dell se dál veze na vlně AI. Akcie po výsledcích vyskočily až o 40 procent
10:12Prodloužené příměří posílá ropu dolů, akcie v Evropě reagují vlažně  
9:25Umělá inteligence odhaluje tajemství stovky let starých šifrovaných textů
9:08Rozbřesk: Adopce AI zdražuje počítačovou techniku a nečekaně tlačí jádrovou inflaci vzhůru
8:54Wall Street na maximech díky naději na příměří USA–Írán, evropské futures jsou smíšené  
6:05Bernstein: Kupuj vše, co potřebuje AI. Prodávej to, co AI může dělat
28.05.2026
22:01Nasdaq překonává historické maximum  
17:10Marže mířící k dalším rekordům a znárodňování technologických firem
17:08Stát prodal dluhopisy za 20,1 mld. Kč, objem emise překročil původní plán
15:59Hodnota čipových firem letos vzrostla o 82 procent na 5,7 bilionu dolarů
15:55Ekonomika USA v prvním čtvrtletí rostla pomaleji, než se čekalo, o 1,6 procenta
15:35Akcie Nebiusu nezastavují. Jejich růst nově podpořila nemalá investice fondu zaměřeného na AI
14:09Bank of America a JPMorgan očekávají další rekordní kvartál

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - HDP, q/q
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago