Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Aktivita producentů ropy v USA klesá, cena ropy naopak roste

Rozbřesk - Aktivita producentů ropy v USA klesá, cena ropy naopak roste

20.04.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Právě na dnešek připadá smutné páté výročí výbuchu ropné plošiny Deepwater Horizon na pobřeží americké Louisiany, které je zároveň největší ropnou katastrofu v dějinách USA. Objem ropy, jež unikla do vod Mexického zálivu, se odhaduje na 4,9 miliónu barelů, což hravě překonává do té doby největší podobné neštěstí, jímž byl únik přepravované ropy z tankeru Exxon Valdez na pobřeží Aljašky z roku 1989. Incident z roku 2010 připomněl, jaká rizika s sebou nese produkce ropy z těžko dostupných oblastí.

Od té doby však uplynulo hodně času a pravá ropná revoluce se nakonec odehrála nikoliv v pobřežních vodách USA, ale na pevnině. Těžba lehké vázané ropy překonala patrně i ty nejoptimističtější odhady. Zatímco v roce 2010 se počítalo, že by americká produkce ropy v roce 2015 mohla dosahovat cca 5,8 miliónu barelů denně, tak dnes to vypadá na více než 9 miliónů barelů denně, což dokumentuje rozsah “břidlicové revoluce”. Potud jde víceméně o známý příběh. Jaký je však poslední vývoj, respektive dopad prudkého poklesu cen ropy na těžbu v USA?

Podle nejčerstvějších dat společnosti Baker Hughes poklesl počet aktivních vrtných souprav ve vnitrozemí USA minulý týden na 917, tedy zhruba již na polovinu oproti konci června loňského roku, kdy plus mínus pokles ceny odstartoval. Vysoký počet aktivních souprav je přitom nutný pro to, aby se kompenzoval rychlý pokles produkce ropy z vrtů, kde již probíhá těžba. Podle odhadů americké Energetické informační agentury (EIA) přitom již v současnosti hrozí mírný pokles produkce “břidlicové ropy” v hlavních nalezištích (stejné závěry se týkají i května). Podobné zprávy z USA byly v minulém týdnu patrně jedním z hlavních důvodů, proč cena americké ropy WTI vzrostla asi o 8 %. Trh si totiž podobné zprávy vykládá jako možné známky vyrovnávání nabídky a poptávky na trhu s ropou, které by se mělo přirozeně projevit i na její ceně.

Na druhou stranu, poslední vydání globálního ekonomického výhledu z dílny MMF poukázalo na značně zpožděný dopad výrazného poklesu cen ropy na její produkci. Ačkoliv současná epizoda vykazuje celou řadu odlišností - jednou z nich je právě relativně krátký investiční cyklus “břidlicových těžařů” - tak report MMF připomněl, že při hodnocení možného dalšího vývoje cen ropy je třeba být při vyhodnocování zpráv obezřetný. Podobně jako při její produkci.

Region - forex
Středoevropské měny uzavřely minulý týden v poklidném tempu, když se v pátek po mírném oslabení z poloviny týdne ustálily.

Co se týká obchodování v tomto týdnu, čeká nás několik poměrně zajímavých čísel. Již dnes polský statistický úřad zveřejní hned několik zajímavých čísel v podobě průmyslové výroby, maloobchodních tržeb a výrobních cen. Podle našeho názoru by čísla měla potvrdit, že i přes hlubokou deflaci se polské reálné ekonomice daří dobře. V dalších dnech bude trh nejvíce zajímat zasedání maďarské centrální banky. My se domníváme, že MNB nepřistoupí k radikálnějšímu řešení a bude pokračovat ve velmi pozvolném snižování sazeb.

Dluhopisy
Výnosy německých i českých dluhopisů pokračovaly v pátek v poklesu a tlačí se tak stále hlouběji do negativního teritoria. Naopak dluhopisy zemí z periferie eurozóny jsou stále nervózní z nekončících jednání o řeckém dluhu a oslabují.

I nadále bude dění okolo Řecka zůstávat v zájmu investorů, což státním dluhopisům z periferie svědčit jistě nebude. Naopak americké dluhopisy by mohly těžit z výsledkové sezóny amerických firem, která se vyvíjí velmi slibně.


Čtěte více:

Asijské akciové trhy otevřely nový týden většinou poklesy
20.04.2015 8:28
Čtvrtý dubnový týden roku 2015 začaly asijské akcie většinou poklesy. ...
Praha zahájí nový týden výše
20.04.2015 8:33
Tuzemský akciový trh zakončil poslední obchodní seanci minulého týdne ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - HDP, q/q