Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Vláda: Schodek 70 miliard, mzdy +3%

    Vláda: Schodek 70 miliard, mzdy +3%

    30.04.2015 10:41
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Vláda se na nočním jednání shodla na deficitu státního rozpočtu pro příští rok 70 miliard korun. Koaliční rada se předtím po delší debatě dohodla na tom, že státním zaměstnancům vzrostou příští rok platy o tři procenta. Výdaje na vědu a výzkum se oproti původnímu návrhu ministerstva financí zvýší o 1,5 miliardy korun na 28,1 miliardy korun. Ministři mají hledat ve svých resortech další úspory.

    "Je to dílčí kompromis. Dohodli jsme se na tom, že budeme držet schodek 70 miliard, což je dobrá zpráva. Dohodli jsme se na tom, že je shoda v rámci koalice na navýšení platů státních zaměstnanců o tři procenta, což představuje dopad do státního rozpočtu ve výši zhruba pět miliard korun," řekl Faltýnek.

    Premiér na tiskové konferenci po jednání vlády oznámil, že vláda přijala usnesení, ve kterém se zavazuje najít v další debatě peníze zejména na bezpečnost, valorizaci důchodů, zvýšení plateb za státní pojištěnce, další prostředky na zvýšení podpory vědy a výzkumu a spolufinancování programu rozvoje venkova.

    "Čeká nás nepochybně velmi náročná diskuse o prioritách jednotlivých resortů a prioritách jednotlivých stran. Ta dohoda znamená, že koaliční strany jsou připraveny zohlednit vzájemně své priority při přípravě zákona o státním rozpočtu," poznamenal Sobotka.

    Novinářům řekl, že sociální demokracie během jednání navrhovala zvýšení daně z příjmu právnických osob o dva procentní body. "Platí také, že sociální demokracie navrhuje, aby se důchody valorizovaly v průměru o 200 korun," dodal s tím, že ministryně Michaela Marksová (ČSSD) předloží konkrétní novelu zákona. Dalším návrhem ČSSD byla valorizace plateb za státní pojištěnce o čtyři miliardy korun. Na žádném z těchto návrhů se ale koalice neshodla. Podle Faltýnka je jedním z témat k diskusi také další navýšení růstu platů státních úředníků o další dvě procenta.

    Výši schodku státního rozpočtu musela vláda deklarovat v aktualizované verzi Konvergenčního programu, podle které by měl deficit veřejných financí postupně klesat z letos odhadovaných 1,9 procenta hrubého domácího produktu (HDP) až na 0,6 procenta HDP v roce 2018. Koalice k dohodě dospěla po čtyřhodinovém jednání, vláda poté Konvergenční program přijala během krátkého jednání. Loni byl deficit veřejných financí 1,98 procenta HDP.

    Konvergenční program je základním dokumentem země pro přijetí eura a popisuje rozpočtovou strategii vlády a plánovaný vývoj veřejných financí v následujících letech. EU vyžaduje mimo jiné pro přijetí eura deficit veřejných financí pod třemi procenty HDP. Vláda zatím termín přijetí eura nestanovila a podle dřívějších vyjádření Sobotky i Babiše ani nestanoví.

    Program zároveň počítá s tím, že ekonomika poroste letos o 2,7 procenta. V příštím roce její růst zpomalí na 2,5 procenta. V letech 2017 a 2018 by měla česká ekonomika růst o 2,3 procenta.


    Čtěte více:

    Evropské akciové naděje a realita
    29.04.2015 17:00
    Evropské akcie jsou v kurzu, hotovost proudí do všech možných fondů, k...
    Fed na trhy vnesl závan klidu
    29.04.2015 20:59
    Smršť kurzotvorných informací z amerického hospodářství před pár desít...
    Zisk Airbusu v 1Q propadl na nižším objemu dodaných letounů
    30.04.2015 9:01
    Provozní zisk evropského výrobce letecké techniky Airbus Group se mezi...

    Váš názor
    • Rozhodovat z cizího
      30.04.2015 13:07

      A kdy se bude plošně zvyšovat v Agrofertu?
      berta
    • Rozhazovat z cizího
      30.04.2015 12:16

      to by jim šlo, když se někde mzda zvyšuje tak se většinou o to více propouští, takže mi tam nějak chybí o kolik ouřadů se sníží počet státních zaměstnanců :o)
      Mike -Green D. is killing Europe
    Aktuální komentáře
    28.07.2026
    17:08V Číně už roky probíhá to, čeho se trhy obávají v USA
    15:28Citadel jde proti trhu. Zvýšení sazeb očekává už tuto středu
    14:29Coca-Cola překonala očekávání a zlepšila výhled. Tahounem jsou nápoje bez cukru i fotbalový šampionát
    14:26Boeing sice dál zůstává ve ztrátě, ale návrat k pozitivnímu cash flow potěšil investory
    14:01Čínský průlom vyděsil investory. Akcie ASML se propadly, její konkurenční postavení zůstává
    12:40Goldman Sachs: Hedge fondy stále věří umělé inteligenci
    12:13Výrobci pamětí propadají a tíží celý sektor, zatímco levnější ropa svědčí Evropě  
    11:40Dvacítka ekonomů varovala před rozvolňováním rozpočtových pravidel
    11:13Johnson & Johnson zaplatí miliardy za urovnání sporů o mastek. Končí tak jedna z největších právních bitev v historii firmy
    11:02FX Strategie: Eurodolar čeká rušné léto. Koruna zůstává v dovolenkovém režimu  
    9:53Čtvrtletní zisk Mercedesu po třech letech vzrostl, divizi aut dál brzdí Čína
    9:25Rozbřesk: Evropa nestíhá plnit zásobníky. Dražší plyn příští rok zvedne inflaci
    8:55Trhy uklidňuje možná dohoda s Íránem, ale AI sektor dál čelí silnému výprodeji  
    6:07Začíná nejdůležitější týden výsledkové sezóny. V centru pozornosti bude AI a CAPEX
    27.07.2026
    22:02Americké trhy táhne dolů drahý polovodičový sektor  
    16:36Prodej aut vyrobených v Číně v pololetí v ČR vzrostl o 88 procent na 7500 vozů
    16:35PODCAST Týdenní výhled: USA a Írán přerušily boje, Fed nechá sazby beze změny a big tech hlásí výsledky  
    16:10Předhánění Spojených států, japonská minulost a čínská budoucnost
    14:44Morgan Stanley vidí další fázi AI boomu. Tentokrát na ní mohou vydělat firmy, které ji zavádí  
    12:10Přerušení bojů v Íránu dodalo trhům optimismus do začátku týdne  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board