Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Překvapivá čísla o růstu řecké ekonomiky namísto kontrakce

    Překvapivá čísla o růstu řecké ekonomiky namísto kontrakce

    13.08.2015 12:35
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Řecká ekonomika se ve druhém čtvrtletí překvapivě vrátila k růstu. Tamní statistický úřad dnes oznámil, že hrubý domácí produkt (HDP) se proti předchozím třem měsícům zvýšil o 0,8 procenta. V prvním kvartálu HDP podle zpřesněných údajů stagnoval, namísto původně ohlášeného poklesu o 0,2 procenta.

    Analytici v anketě agentury Reuters v průměru předpokládali, že řecká ekonomika vykáže za druhé čtvrtletí pokles o 0,8 procenta. Meziroční tempo hospodářského růstu ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 1,4 procenta z 0,5 procenta v prvních třech měsících roku.

    V létě však ekonomiku těžce zasáhly neshody mezi řeckou vládou a mezinárodními věřiteli, jejichž důsledkem bylo mimo jiné omezení pohybu kapitálu v Řecku.

    Evropská komise v červenci odhadla, že hrubý domácí produkt Řecka v letošním roce klesne o dvě až čtyři procenta. Ještě v květnu přitom očekávala růst o 0,5 procenta a před půl rokem dokonce počítala se zvýšením HDP až o 2,9 procenta. V loňském roce řecká ekonomika stoupla o 0,7 procenta.

    Příznivé údaje dnes přišly také z řeckého ministerstva financí. Přebytek takzvaného primárního rozpočtu, který nezahrnuje náklady na správu dluhu, v prvních sedmi měsících tohoto roku dosáhl 3,53 miliardy eur (95 miliard Kč). Vláda počítala s přebytkem jen 2,98 miliardy eur.

    Hlavní ekonom Bloomberg pro eurozónu David Powell tlumí nadšené vášně tím, že se může jednat o jednorázový efekt, kdy spotřebitelé v Řecku očekávali zhoršení situace a zvýšili tak objem utrácení ještě před zavedením omezení, které jsme mohli sledovat v posledních týdnech. Poměrně trefně to vyjádřil jednou větou – „Bylo lepší mít zboží doma, než eura zablokovaná v bance.“

    To znamená, že čísla mohla být „uměle nafouknuta“ během tohoto kvartálu a v dalším může přijít těžká řecká kocovina.

    Řecká burza na danou zprávu reaguje jen mírným růstem o 0,18 % na 692 bodů. Výnosy řeckých dluhopisů taky přijaly zprávu vlažně a jemně odepisují setiny procentních bodů napříč jednotlivými splatnostmi.

    Eurostat zveřejní údaje za druhé čtvrtletí pro celou měnovou unii tento pátek, očekává se růst 0,4 %. Následovat budou jednotlivé země eurozóny se svými růsty HDP.

    Zdroj: Reuters, Bloomberg, ČTK


    Čtěte více:

    Český běžný účet překvapivě v přebytku
    13.08.2015 10:33
    Červnový výsledek běžného účtu platební bilance příjemně překvapil. N...
    Poptávka po zlatě se propadla na šestileté dno
    13.08.2015 12:09
    Chuť kupovat zlato pomalu ale jistě upadá a poptávka po žlutém drahém...

    Váš názor
    • A z toho se dá usoudit že páni ekonomové
      13.08.2015 14:27

      jen hádají a vědí kulové. Takovéhle výkyvy z plusových odhadů do odhadů minisových a naopak za tak krátké období neodpovídá skutečnosti. K čemu jsou jim ty jejich studie a předpovědi, když stejně musí počkat až na závěrečné výsledky které jsou v rozporu s jejich předpovědí. Kdyby takhle plánoval a jednal normální investor tak to může za pár týdnů zabalit.
      .:.:
    Aktuální komentáře
    03.08.2026
    22:00Americké trhy se vrací do optimistické nálady  
    17:13Od SSSR přes Brazílii, Japonsko po Čínu. Nebo i USA?
    15:54PODCAST Týdenní výhled: V centru pozornosti AMD a Palantir  
    15:18Korejský výprodej slábne. Investoři AI akciím věří dál, problémem byla hlavně finanční páka  
    14:28TotalEnergies kupuje od Shellu evropské portfolio a navazuje na partnerství s EPH
    12:09Warshovo „ticho“. Je ještě brzy říkat, že se trhům stýská po Powellovi?
    11:02Český průmysl dál roste, tempo oživení však v létě zpomalilo
    10:31Rozvíjející se trhy čelí zkoušce. AI, drahá ropa a vyšší sazby vytvářejí nebezpečnou kombinaci  
    9:29Šéf Fedu zvažuje revoluci v měnové politice. Počet zasedání by mohl klesnout
    8:50Rozbřesk: Nabitý týden v Česku. Makro data v čele s inflací a zasedání ČNB
    8:49ČEZ zahajuje výplatu dividend, trhy sázejí na uklidnění situace s Íránem a Fed zvažuje změnu fungování  
    6:09Yardeni: Obrovský majetek živící spotřebu. Jediné, na čem záleží, je akciový trh
    02.08.2026
    9:13Víkendář: Jaká je skutečná dluhová zátěž a co s ní udělalo pár posledních let?
    01.08.2026
    9:09Víkendář: Nedostatek zaměstnanců není ve skutečnosti hrozbou, ale příležitostí
    31.07.2026
    17:30Co nyní říkají o americkém trhu jeho „skutečné“ valuace?
    15:55Fidelity: Volatilita a pesimismus vytváří příležitosti. Favority jsou měď, uran, hliník i drahé kovy
    14:33Eurozóna na pozitivní vlně, podnikatelský sentiment signalizuje dobrý vstup do třetího kvartálu
    14:08Perly týdne: Vy si bojujte, my vyhrajeme
    14:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva 2025/2026
    12:28Apple hlásí rekordní červnový kvartál. Investory ale zklamal výhled

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    8:00DE - Maloobchodní tržby, m/m
    9:30CZ - PMI v průmyslu
    16:00USA - Index ISM v průmyslu