Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Glencore sníží dluh až o 10 mld. USD a pozastaví dividendu, akcie dnes letěly vzhůru

Glencore sníží dluh až o 10 mld. USD a pozastaví dividendu, akcie dnes letěly vzhůru

07.09.2015 11:53
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Producent a obchodník s komoditami Glencore plánuje v reakci na propad na světových akciových trzích a pokles cen komodit opatření, která by měla vést ke snížení čistého dluhu společnosti až o třetinu, tedy ze současných 30 miliard dolarů na zhruba 20 miliard.

Glencore chce tímto krokem dosáhnout posíleni rozvahy s ohledem na pokles cen komodit, opatření na snížení dluhu by účetní rozvahu měla posílit natolik, aby unesla i jejich další propad. Ratingová agentura Standard & Poor’s snížila minulý týden výhled pro Glencore ze „stabilní“ na „negativní“ s odůvodněním, že slabší růst v Číně bude dále tlačit na ceny mědi a hliníku.

Glenvore, jejíž akcie zaznamenaly minulý týden v Londýně zdaleka největší propad od doby, kdy společnost v roce 2011 vstoupila na burzu, se chystá prodat nové akcie za zhruba 2,5 miliardy dolarů společně s aktivy v hodnotě až 2 miliard dolarů. Zároveň se společnost chystá až do odvolání pozastavit výplatu dividendy. Tento krok by měl v rámci snižování čistého dluhu o zhruba 10 miliard dolarů společnosti ušetřit asi 1,6 miliardy dolarů. Akcie Glencore na tuto zprávu dnes reagovaly rekordním vnitrodenním růstem až o 13 procent. Společnost jen za letošní rok ztratila více než polovinu tržní hodnoty. Společně s dalšími komoditními giganty jako jsou BHP Billiton a Rio Tinto se dočkala v minulém měsíci propadu zisku vlivem poklesu cen komodit na šestnáctiletá minima.

Glencoreintra.png
Dnešní vývoj ceny akcií Glencore.

Většinu z plánovaného prodeje akcií upíší Morgan Stanley a Ctigroup, Glasenberg and Kalmin a několik členů představenstva se postará o zbývajících 22 procent. K 30. červnu činil čistý dluh Glencore 29,6 miliardy dolarů, nyní Glencore cílí do konce roku na dluh ve výši asi 20 miliard dolarů. Komoditní producent zároveň oznámil, že pozastavil produkci mědi v rámci projektu Katanga v Demokratické republice Kongo a projektu Mopani v Zambii a to na 18 měsíců. To by mělo vést ke snížení množství mědi na trhu až o 400000 metrických tun.

Glencore ytd.png

Akcie Glencore aktuálně umazávají dnešní rekordní zisky a připisují 4 procenta, letošní propad se tak snížil na více než 55 procent. Jen za minulý týden titul odepsal 17 procent.

Zdroj: BBG, CNBC


Čtěte více:

Dolar neudržel zisky z dat, libra se snaží o nápravu nedávných ztrát
07.09.2015 10:40
Nový týden začal už znovu s Čínou, kde se trhy otevírají po dvoudenní ...
Čínský zahraniční obchod, americké PPI a evropská revize HDP…týdenní výhled
07.09.2015 11:00
Do nového týdne vstupujeme s Čínou otevřenou po dvoudenních oslavách. ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.10.2025
15:36Růst poptávky po energiích v čele s datacentry zajistí, že fosilní paliva budou ještě dlouho dominovat, předpovídá McKinsey
8:57Víkendář: AI, technofeudalismus a už ne tak dobrá rada pro studium
18.10.2025
14:51Datacentra žízní po vodě. To je problém pro třetinu Evropy
8:52Víkendář: Pokaždé si lidé říkali, že pracovní místa budou zničena novými technologiemi…
17.10.2025
22:02Wall Street rostla poté, co Trump mírnil svůj postoj vůči Číně  
17:36Ztráta zodpovědnosti je na dluhopisech vidět. Jak je na tom Čína?
16:33Státní dluh na novém rekordu, vzrostl na 3,518 bilionu Kč
16:00VIG kupuje německou pojišťovnu Nürnberger za 1,38 miliardy eur
15:20Ozempic za 150 dolarů místo tisíce? Trumpova slova rozkolísala farmaceutický trh
13:49Evropský obranný sektor zaznamenal nejhorší týden od roku 2020
13:38Inflace v EU vzrostla na 2,6 procenta, v Česku naopak klesla a je šestá nejnižší
12:13Perly týdne: Hranice mezi AI boomem a bublinou
11:34Akcie dostávají ránu z nečekané strany, peníze míří do dluhopisů a zlata  
10:46Spolupráce velkých technologických firem – tentokrát jinak než v devadesátých letech?
9:16Rozbřesk: Trable regionálních amerických bank jsou zpět a výnosy dluhopisů kolabují
9:13Když se objeví jeden šváb... Zions a Western Alliance hlásí úvěrový podvod, banky padají
8:44Další regionální banky USA čelí úvěrovým ztrátám, napětí Čína-USA se zostřuje a ceny zlata lámou nové rekody  
5:54Evropa zaostává za USA už 15 let. Teď se to už zlomí, věří Deutsche Bank
16.10.2025
22:00Zámořské trhy lehce poklesly  
17:46Existují ziskové bubliny?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y