Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA - Prodeje nových domů letí vzhůru, výborná je i červencová revize

USA - Prodeje nových domů letí vzhůru, výborná je i červencová revize

24.09.2015 16:12, aktualizováno: 24.9. 16:39
Autor: Michal Putna, Patria Online

Aktualizováno

Počet prodaných nových domů ve Spojených státech se v srpnu vyvíjel mimořádně dobře, když se jich prodalo 552 tisíc (+5,7 %), přičemž trh počítal s hodnotou 515 tisíc (+1,6 %). Srpnové číslo je tak nejvyšší od roku 2008. Positivní zprávou je navíc mimořádně dobrá revize, která vylepšila červencové prodejní statistiky z původně uváděného 5,4proceního růstu na finální zlepšení o 12 %. Dnešní data tak kompenzují nižší prodeje starších domů a potvrzují, že americký realitní trh zůstává ve formě. Na meziměsíční bázi znamenal srpen růst prodejů o 23,2 procenta.

nove baraky

Positivní vyznění dnešních dat podtrhuje fakt, že druhý měsíc v řadě je počet nově prodaných nemovitostí vyšší než 3M klouzavý průměr, který aktuálně činí 513,3k (+13 tis. m/m). Vyšší poptávka po novostavbách je navíc rozprostřená po celých Spojených státech. Prodeje narostly ve všech regionech USA, výjimkou byl pouze středozápad USA, který však v absolutních prodejních číslech patří k menším a tudíž méně důležitým oblastem USA. Na jihu a západě Spojených států bylo prodáno o 7,4 % resp. 5,4 procenta nových domů více, oba tyto regiony přitom tvoří dohromady cca 85 % celého trhu s novým bydlením.

Mediánová cena nového bydlení v srpnu činila 292,7 tisíce dolarů, což je y/y o 3,9 % více, m/m je jedná o 0,2procentní zlevnění. Počet nových domů, které jsou připraveny k prodeji a pouze čekají na svého kupce, se pohybuje na úrovni 216 tisíc, což by stačilo k uspokojení poptávky (při současném tempu prodeje) na 4,7 měsíce.

Dnešní data vylepšují včerejší slabší prodeje starších nemovitostí, které tvoří cca 90 % celého trhu s domy v USA. Poptávka po novém bydlení by navíc měla fungovat jako předstihový indikátor celého trhu, což by signalizovalo positivní budoucí vývoj. Příjemnou zprávou je také červencová revize, které poslala růst na dvouciferné úrovně (poprvé v letošním roce).




Čtěte více:

USA - Počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti se zvýšil jen kosmeticky
24.09.2015 14:42
Týdenní počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti v týdnu končící...
Objednávky zboží v USA opět přestaly růst
24.09.2015 14:47
Zboží dlouhodobé spotřeby se v zámoří za srpen objednalo méně než v př...
Výstupy ze zasedání ČNB - komentář (+ záznam TK)
24.09.2015 15:32
Bankovní rada ČNB na svém zářijovém zasedání podle očekávání ponechala...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.05.2025
10:44Franklin Resources: Místo USA se může pozvednout Evropa, zájem o americké trhy klesá
8:45Trump chce zrušit omezení na vývoz čipů. Oznámí dnes obchodní dohodu s Velkou Británií?
07.05.2025
22:04Jan Čermák: Fed se drží oblíbené mantry “počkáme a uvidíme”
22:01Wall Street: Jízda na horské dráze s dobrým koncem  
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  
11:00Průmysl v březnu meziročně vzrostl o 1,4 %, stavebnictví stouplo o 12,1 %
10:58Šéf ČEZ Beneš: Nabídku EDF bychom nikdy nepodepsali, nebyla výhodná. Škody půjdou do stamilionů
9:12Gen představil rekordní výsledky a očekává další růst příjmů
9:01Rozbřesk: ČNB dnes zřejmě sníží sazby na 3,50 %, komentář však zůstane jestřábí
8:52Evropské trhy budou v úvodu mírně ztrácet, ekonomickým tématem dne, zda ČNB sníží sazby a rozhodnutí Fedu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.