Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ropa se díky pozitivním signálům vydala směrem vzhůru

Ropa se díky pozitivním signálům vydala směrem vzhůru

01.10.2015 13:53
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Data z čínského průmyslu sice ukázala na jeho pokračující kontrakci, nicméně překonala očekávání analytiků a alespoň meziměsíčně se zlepšila. Ropa po náznaku stabilizace průmyslového sektoru druhého největšího konzumenta černého zlata na světě dnes roste. Vzestupný trend cen ropy podpořilo i zpomalení produkce ze strany USA a organizace OPEC.

Oficiální měřítko čínského průmyslu v září překonalo výsledkem na úrovni 49,8 odhady ve výši 49,7. Očekávání předčil i soukromý ukazatel sestavovaný Caixin. Další pro černé zlato pozitivní zprávy přišly z USA, kde došlo již sedmý z osmi posledních týdnů k poklesu produkce na desetiměsíční minimum. Navíc denní produkce Organizace zemí vyvážejících ropu v září klesla meziměsíčně o 0,7 procenta na 32 milionů barelů.

Od vrcholu po závěru obchodování letos v červnu se ropa propadla o více než 25 procent a to převážně dílem spekulací o přetrvání převisu nabídky nad poptávkou na ropném trhu. Právě ten poslal ceny ropy na šestileté minimum. Přetrvává samozřejmě i aspekt zpomalení růstu čínské ekonomiky.

Ačkoliv americká ropná produkce klesla na desetiměsíční minimum a dokud se cena ropy udrží pod 50 dolary za barel je i velká pravděpodobnost, že její pokles vydrží, americké zásoby surové ropy i nadále zůstávají zhruba 100 milionů barel ů nad pětiletým sezónním průměrem. Americká produkce surové ropy v minulém týdnu podle EIA klesla o 40000 barelů denně na 9,1 milionu barelů, tedy nejnižší úroveň od listopadu 2014.

Zároveň organizace OPEC v záři snížila produkci o 233000 barelů. K poklesu došlo podle průzkumu agentury Bloomberg mezi ropnými společnostmi, producenty a analytiky hlavně u Saudské Arábie a Íránu. Saudská Arábie, která je hlavním producentem OPEC omezila produkci na o 200000 barelů denně na 10,3 milionu.

Americké zásoby černého zlata podle informací EIA ale v minulém týdnu oproti očekáváním stouply o 3,96 milionu barelů na 457,9 milionu. Zásoby v největším centru v zemi v Cushingu v Oklahomě se zmenšily o 1,07 milionu barelů na nejnižší úroveň od března, konkrétně 53 milionů barelů. Ropa Brent dnes před druhou hodinou připisovala 1,8 procenta na 49,20 dolarů za barel, ropa WTI přidává ještě více a to 2,3 % na 46,10 dolarů za barel.

Zlepšení situace na některých komoditách v posledních dnech odráží i Bloomberg Commodity Index, který měří výnosnost 22 surovin a přidával dnes zisky třetím dnem v řadě. Za poslední čtvrtletí však index ztratil 14 procent, což odpovídá největšímu propadu od roku 2008.

Zdroj: BBG, RTRS


Čtěte více:

Aktivita v čínském zpracovatelském průmyslu v září opět klesla
01.10.2015 9:03
Aktivita v čínském zpracovatelském průmyslu v září podruhé za sebou kl...
PMI v eurozóně ukazuje na slušný třetí kvartál
01.10.2015 10:24
Průmyslový index nákupních manažerů v eurozóně zůstal na úrovni předbě...
IPO Recap - nuda v Brně
01.10.2015 11:28
V minulém týdnu vstoupily na trhy jen dvě společnosti. Jedna se jmenuj...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.04.2026
17:47Co a jakým směrem potáhne dolar
16:09AI přebíjí geopolitiku. Analytici masivně zvyšují odhady zisků firem z rozvíjejících se trhů  
14:27Restrukturalizace Citi nese ovoce, banka vykázala nejlepší návratnost za pět let
13:34Stát zahájí první kroky k zestátnění ČEZ letos v červnu. Plně ovládnout ho chce do roku 2029
13:29BlackRock překonal odhady a zaznamenal rekordní příliv do ETF
13:14JPMorgan překonala rekordy v tradingu, přesto snížila výhled
11:35Šance na dohodu USA - Írán drží optimismus na trzích. Důsledky války poodhalí PPI  
11:30Novo Nordisk spojuje síly s OpenAI. Doufá v urychlení vývoje nových léků
11:00Poptávka po ropě letos klesne, IEA kvůli Íránu výrazně přehodnotila prognózu
10:36Jan Bureš: Pohonné hmoty tlačí inflaci ke dvěma procentům, intenzita energetického šoku rozhodne
10:03Rozbřesk: Trhy věří brzkému konci íránského konfliktu. Ale co když se pletou?
9:48Příliš drahá a roztříštěná? Investoři zpochybňují strategii i valuaci OpenAI
9:21Tržby LVMH nesplnily očekávání. Oživení luxusu brzdí válka na Blízkém východě
8:43Nejistota kolem Hormuzu pokračuje, OpenAI čelí otázkám ohledně valuace a Rolls-Royce SMR má kontrakt na tři reaktory  
6:05Block: Vliv umělé inteligence na zaměstnanost se znatelně projeví na akciovém trhu
13.04.2026
17:41Prémiové americké akcie a „AI“ nový normál
16:48Globální odbyt Škody Auto v prvním čtvrtletí vzrostl o 14 procent
16:31PODCAST Týdenní výhled: Válka stále nekončí a zatahuje do hry Čínu, v USA se rozjíždí výsledková sezóna  
15:04OPEC snížil kvůli válce na Blízkém východě výhled poptávky po ropě
14:00Trading akcií si zapsal druhý rekord po sobě, přesto výsledky Goldman Sachs trh nepřesvědčily. Akcie -3,7 pct v pre-marketu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
9:00CZ - CPI, y/y
14:30USA - PPI, y/y