Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Souhrn pátečního dění na světových burzách

    Souhrn pátečního dění na světových burzách

    12.10.2015 8:31
    Autor: Redakce, Patria.cz

    ČR

    Praha v pátek následovala hlavní evropské akciové trhy, které se na konci týdne obchodovaly v zelených číslech. Pražská burza tak uzavřela páteční obchodní seanci při nadprůměrném objemu obchodů 0,833 miliardy korun se ziskem.
    Index PX připsal 1,09 procenta na 981,18 . Akcie elektrárenské společnosti ČEZ se v pátek obchodovaly na největším objemu ze všech titulů. Objem obchodů na akciích ČEZ přesáhl 0,5 miliardy a obchodní seanci nakonec titul uzavřel se ziskem 2,7 procenta na 496,80 , udržel se však pod psychologickou hranicí 500 za akcii.

    Z finančního sektoru se v červeném obchodovaly Erste i Komerční banka. Akcie Erste Bank odepsaly 0,16 procenta na 707,90 . Komerční banka ztratila dokonce 0,71 procenta na 5177 . V zeleném zakončily obchodní seanci z finančních titulů pouze akcie VIG, připsaly půl procenta na 781 .

    Defenzivní tituly obchodovaly smíšeně – výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens odepsal půl procenta na 830,10 . Dařilo se ale Tabáku, ten přidal 0,93 procenta na 11947 .

    Akcie telekomunikace O2 doslova vyletěly vzhůru a dosáhly až nad třítýdenní maximum 225 . O2 nakonec v Praze připsala nejvýraznější zisky a uzavřela poslední obchodní seanci tohoto týdne o 8,41 procenta výše na 225,50 . CETIN odepsal 0,58 procenta na 172 .

    Obchodní ředitel CET 21 Vlček ze skupiny CME uvedl, že obchodní politika Novy pro rok 2016 kopíruje tu letošní. Zároveň informoval, že základní ceny reklamy stoupnou o 6 procent. Mediální skupina CETV odepsala v pátek 0,2 procenta na 50,60 . Akcie Unipetrolu přidaly 1,31 procenta na 154,10 . Dařilo se i sázkové kanceláři Fortuna, jejíž akcie uzavřely obchodování se ziskem 3,03 procenta na 73,20 .

    Evropa

    Evropské akciové trhy zakončily poslední seanci týdne v kladném teritoriu, kdy tak posílily již šestým dnem v řadě. Důvodem pro optimismus investorů jsou očekávání, že jednotlivé centrální banky budou pokračovat ve své uvolněné měnové politice, což naznačil i zveřejněný zápis z posledního jednání Fedu.

    Nejlépe se vedlo spolu s rostoucími cenami komodit sektoru základních materiálů, který zpevnil o více než tři procenta. Hvězdou s dvouciferným ziskem byly akcie Boliden, které přidaly 12,3 % poté, co analytici Nordea vylepšili své doporučení na stupeň „koupit“. Anglo American pak posílila o 7,1 % a Glencore o 6,8 % díky zprávě, že firma o třetinu omezí produkci zinku. Dařilo se rovněž oceláři ArcelorMittal, kterého JPMorgan zařadila mezi nejvíce preferované akcie. Ty zareagovaly růstem o 5,7 %.

    Zájem mířil rovněž mezi automobilky, kdy Valeo přidalo 3,1 %, Peugeot 2,7 % a Continental 2,6 %. V případě koncernu Volkswagen posílily kmenové akcie o 8 %, přičemž ty preferenční „pouze“ o 3 %.

    Celoevropský Euro Stoxx 50 přidal stejně jako britský FTSE 100 0,7 %, francouzský CAC 40 0,5 % a německý DAX 1,1 %.

    USA

    Akcie společnosti Alcoa klesly dnes o 6,80 % poté, co investoři reagovali na výsledky za 3Q, které společnost zveřejnila ve čtvrtek po závěru trhu. Přes tento pokles na Wall Street zavládla optimistická nálada, když v rámci statistických údajů se tento týden zapíše do historických tabulek, jako prozatím nejlepší týden roku 2015. Index S&P 500 rostl o 3,5% a index Dow Jones rostl 6 den v řadě. Celkový výsledek podpořila cena WTI, která se v pátek dokonce dostala nad 50 USD, aby nakonec uzavřela na 49,56 USD. Krom ropného sektoru , který patřil k lídrům se tento týden dařilo akciím společnosti DuPont, jejíž akcie rostly, též po informaci, že dojde ke změně ve vrcholném managementu.

    Páteční seanci ovládli aerolinky, které se opět zvedly po lepších, než očekávaných informacích o vyšších počtech přepravených pasažérů. American Airlines rostly o 6,74 % a United Continental o 6,60 % Naopak se nedařilo bankovnímu sektoru, který čeká v příštím týdnu výsledkové „coming out“. Akcie Bank of America klesly o 1,08 %, Citigroup o 0,52 % a JPMorgan o 0,32 % . Celkově index S&P 500 přidal 0,07 %, index Dow Jones zakončil týden +0,2 % a Nasdaq rostl o 0,41 %.

    Asie

    Růst technologických a průmyslových akcií poslal většinu asijských kapitálových trhů po první seanci třetího týdne října 2015 vzhůru. MSCI Asia Pacific index, kromě Japonska, přidal 0,2 procenta na 425,16 bodu. Japonské trhy jsou, vzhledem ke státnímu svátku, uzavřeny. Podle analytiků nahrává růstové seanci sentiment investorů, který se odvíjí od údajné chutě okolních centrálních bank znovu uplatňovat opatření na podporu ekonomik.

    Jihokorejský akciový index Kospi aktuálně posiluje o 0,10 procenta, novozélandský index S&P / NZX 50 posílil o 0,7 procenta a australský index S&P/ASX 200 odepisuje 0,89 procenta.


    Čtěte více:

    Makrodata přehledně aneb co číhá v kalendáři? 1. díl
    14.05.2016 17:00
    Ať už obchodujete akcie, měnové páry nebo komodity, důsledné sledování...
    Summary: Ferrari a Alcoa (DIP)
    09.10.2015 16:47
    Evropa:Hodnota automobilky Ferrari by na základě plánovaného primárníh...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    28.07.2026
    17:08V Číně už roky probíhá to, čeho se trhy obávají v USA
    15:28Citadel jde proti trhu. Zvýšení sazeb očekává už tuto středu
    14:29Coca-Cola překonala očekávání a zlepšila výhled. Tahounem jsou nápoje bez cukru i fotbalový šampionát
    14:26Boeing sice dál zůstává ve ztrátě, ale návrat k pozitivnímu cash flow potěšil investory
    14:01Čínský průlom vyděsil investory. Akcie ASML se propadly, její konkurenční postavení zůstává
    12:40Goldman Sachs: Hedge fondy stále věří umělé inteligenci
    12:13Výrobci pamětí propadají a tíží celý sektor, zatímco levnější ropa svědčí Evropě  
    11:40Dvacítka ekonomů varovala před rozvolňováním rozpočtových pravidel
    11:13Johnson & Johnson zaplatí miliardy za urovnání sporů o mastek. Končí tak jedna z největších právních bitev v historii firmy
    11:02FX Strategie: Eurodolar čeká rušné léto. Koruna zůstává v dovolenkovém režimu  
    9:53Čtvrtletní zisk Mercedesu po třech letech vzrostl, divizi aut dál brzdí Čína
    9:25Rozbřesk: Evropa nestíhá plnit zásobníky. Dražší plyn příští rok zvedne inflaci
    8:55Trhy uklidňuje možná dohoda s Íránem, ale AI sektor dál čelí silnému výprodeji  
    6:07Začíná nejdůležitější týden výsledkové sezóny. V centru pozornosti bude AI a CAPEX
    27.07.2026
    22:02Americké trhy táhne dolů drahý polovodičový sektor  
    16:36Prodej aut vyrobených v Číně v pololetí v ČR vzrostl o 88 procent na 7500 vozů
    16:35PODCAST Týdenní výhled: USA a Írán přerušily boje, Fed nechá sazby beze změny a big tech hlásí výsledky  
    16:10Předhánění Spojených států, japonská minulost a čínská budoucnost
    14:44Morgan Stanley vidí další fázi AI boomu. Tentokrát na ní mohou vydělat firmy, které ji zavádí  
    12:10Přerušení bojů v Íránu dodalo trhům optimismus do začátku týdne  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board