Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americký realitní sektor přinesl také v říjnu smíšené výsledky

Americký realitní sektor přinesl také v říjnu smíšené výsledky

18.11.2015 14:39, aktualizováno: 18.11. 15:40
Autor: Michal Putna, Patria Online

Aktualizováno

První říjnová data z amerického realitního sektoru vyznívají stejně jako v září smíšeně. Na očekávání nedosáhla výstavba nových domů, která se m/m snížila o 11 % na 1,060 milionu, trh přitom čekal pouze 3,8procentní snížení, po 6,7% růstu v září. Počet vydaných stavebních povolení se v říjnu naopak zvýšil o 4,1 procenta na 1,150 mil. po předchozím revidovaném 4,8% poklesu (trh čekal zlepšení o 3,8 procenta).

bRJS-1

Horší čísla o nové výstavbě jdou z velké části na vrub vysoce volatilním bytovým domům, kterých se rozestavělo o čtvrtinu méně. U rodinných domů sice také vidíme pokles (o 2,4 % m/m), ten však není tak výrazný. Regionem, kde došlo k největšímu útlumu, byl jih Spojených států. Na jihu USA však došlo na začátku října k masivním povodním, které pozastavily realitní projekty. Tento jednorázový efekt stáhnul do záporu údaje za celé Spojené státy, které po „očištění“ o povodně nejsou vůbec tak špatné. Oproti stejnému období před rokem se v říjnu počet novostaveb snížil o 1,8 procenta. 3M klouzavý průměr (1,122 mil.) se nachází nad říjnovým počtem zahájených staveb, což tlumí mírné zklamaní z této statistiky.

Statistika vydaných stavebních povolení, ukazatel budoucí výstavby, v říjnu potěšila. Počet vydaných dekretů se zvýšil o 4,1 procenta a to jak zásluhou rodinných domků (+2,4 % m/m), tak bytových domů (+6,8 % m/m). Růstové hodnoty na m/m bázi přišly z většiny hlavních oblastí USA. Meziročně bylo vydáno o 2,7 procenta povolení více.

Říjen přináší zrcadlově opačnou situaci ve srovnání se zářím, kdy došlo k růstu nové výstavby a naopak vydaných povolení ubylo. Indikátorem budoucího vývoje stavebního sektoru v USA je však počet vydaných povolení, který se v říjnu zvýšil, dokonce více než předpokládal konsensus, což dává dnešním datům positivní náboj. Propad v novostavbách byl navíc z velké části způsoben špatným počasím a příští měsíc by měl tento pokles vyrovnat. Realitní sektor USA zůstává v dobré kondici a také ve 4Q by měl patřit ke stabilním oporám hospodářského růstu. Dolar nechávají čísla bez reakce.


Čtěte více:

Ropa má
18.11.2015 14:44
Cenově volatilní obchodování s ropou, vystřídal uprostřed třetího list...
Kasparov: Putin potřebuje války, chce také zvýšit počet uprchlíků
18.11.2015 14:00
Bývalý vůdce ruské opozice a světoznámý šachista Garri Kasparov vyrost...
Technická analýza - Konsolidaci na GBPUSD může dnes narušit pouze zápis z FOMC
18.11.2015 14:43
GBPUSD: Libra dnes testovala hladinu R1 a také denní pivot při 1,5203 ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.02.2026
6:09Víkendář: Lidé nejsou placeni za své vzdělání, ale za odborné znalosti. Promluví do toho AI?
31.01.2026
6:02Víkendář: Jak jsou na tom nyní americké a čínské modely ve využívání umělé inteligence?
30.01.2026
22:04Výprodej bez úkrytu: ztrácejí akcie i drahé kovy  
17:33Zlevňující drahý dolar
15:48SoFi překonala očekávání trhu. Silné výsledky byly navíc posíleny výhledem na rok 2026  
15:23Výhled na výsledky Monety: Vyšší náklady stáhnou zisk, úrokové výnosy zůstávají silné  
14:19Ropní giganti Chevron a Exxon Mobil s nižším ziskem, úspory jim ale pomohly nad odhady analytiků
14:13Perly týdne: Cla platí sami Američané a na trhu se zlatem se dějí věci
14:11Evropská ekonomika zpomaluje, ale drží se. Španělsko táhne, Německo mírně ožívá, ČR zpomaluje
13:43Apple slaví rekordní Vánoce. iPhone táhne, pozornost se soustředí na marže a AI  
13:03Trump si konečně vybral. Na nového šéfa Fedu nominoval Kevina Warshe
12:42Zlato a stříbro prudce padají. Síla dolaru spustila masivní výprodej  
11:11Jméno nového šéfa Fedu možná už dnes a pozice favorita se mění. Drahé kovy prudce padají  
11:02Nezastavitelný Sandisk: po skvělých výsledcích a ještě lepším výhledu akcie rostou o dalších 20 procent
10:32Adidas překonal odhady a spouští miliardový buyback. Akcie poskočily o 5 %
9:57Jan Bureš: HDP lehce zpomaluje dynamiku, stále jsme však v „dobrých časech“
9:20Apple hlásí nejlepší čtvrtletí pro iPhone, kvůli drahým paměťovým čipům ale očekává dopad na marže
9:04Fúze Muskova impéria před IPO: SpaceX zvažuje fúzi s Teslou nebo xAI
8:58ČEZ, a.s.: Výsledek arbitráže vůči Bulharsku
8:53Rozbřesk: Dohoda EU – Mercosur jako test evropské obchodní strategie

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data