Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
OPEC se nedohodl na nové produkční kvótě, čeká se na návrat íránské ropy

OPEC se nedohodl na nové produkční kvótě, čeká se na návrat íránské ropy

07.12.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Páteční zasedání OPECu dle očekávání dohodu na omezení produkce nepřineslo. Jeden zajímavý prvek se nicméně objevil. “Kartel” z oficiálního prohlášení vypustil komentář týkající se oficiální produkční kvóty. Údajně proto, že nesmělé zmínky o navýšení kvóty na 31,5 miliónů barelů denně (tedy cca na faktickou úroveň produkce kartelu), které se objevily kolem oběda, poslaly cenu ropy okamžitě dolů. Konečné stanovisko tedy zní, že OPEC s oznámením produkční kvóty vyčká do příštího zasedání (2. června 2016), kdy bude jasnější, kolik dodatečné ropy na trh dodá Írán v souvislosti se zrušením západních sankcí.

Jak si tedy výstupy z pátečního jednání přebrat? Žádné převratné novinky podle nás nezazněly a tak i nadále minimálně pro následující rok se žádným udržitelným cenovým nárůstem ceny ropy nepočítáme. Schopnost amerických producentů pružně reagovat na výkyvy cen ropy omezuje prostor pro její výraznější zvýšení. K dostatku ropy navíc zhruba od druhého čtvrtletí příštího roku (možná již od druhé poloviny čtvrtletí prvního) patrně přispěje i rostoucí produkce v Íránu, který se již několik měsíců chystá k návratu na trh. Zde je třeba mít na paměti, že náklady na produkci na Blízkém východě jsou patrně nejnižší na světě, což znamená, že Íránu se návrat na trh vyplatí v podstatě za jakoukoliv cenu. Kromě Íránu (cca +500 tis. barelů denně v první fázi) zůstává velkou neznámou zejména další vývoj v Číně, na jejíž vrub padá 40 % z růstu spotřeby ropy mezi roky 2009-2014.

I když náš výhled na příští rok předpokládá prakticky stagnaci průměrné ceny ropy, tak i nadále očekáváme její vysokou volatilitu. Hledání alespoň střednědobé rovnováhy by na trhu s ropou mělo být doprovázeno právě výrazným kolísáním její ceny. Toho jsme konec konců svědky i v letošním roce. Riziko krátkodobého prudkého růstu ceny, podobného jako například na konci srpna, v poslední době roste. Alespoň to naznačuje kumulace krátkých spekulativních pozic ve futures na Brent a WTI.

Region - forex
Česká koruna v pátek smazala většinu ztrát nabraných po čtvrtečním zasedání ECB a opět se přiblížila úrovni EUR/CZK 27,0. Zbytek roku však nudný pro korunu být úplně nemusí, neboť nás ještě příští týden čeká zasedání ČNB.

Tento týden však bude plný důležitých měsíčních dat a to nejen českých, ale i maďarských (průmysl, nezaměstnanost a inflace). Co se pak týká ostatních měn v regionu, tak zejména v případě zlotého se obáváme dalšího oslabování směrem k úrovni EUR/PLN 4,35 resp. 4,40.

Dluhopisy
Německé výnosy ve světle silných payrolls mířily na konci týdne dál vzhůru. Dluhopisům nepomohla ke stabilizaci také skutečnost, že šéf ECB Mario Draghi nevyjádřil žádné znepokojení na reakci trhů po zasedání centrální banky.

Týden po payrolls je na vyspělých trzích tradičně klidnější a neočekáváme výraznější stimuly ze strany makrodat - nejdůležitější mohou být páteční maloobchodní tržby v USA. Výhled na prosincové zasedání Fedu ale další slušné číslo pravděpodobně nezmění. Více pozornosti tak nakonec mohou přitáhnout čísla z Číny, která mají potenciál zamíchat jak globálními akciovými trhy tak dluhopisovými. Delším cenným papírům také bezesporu hraje trochu do not padající cena ropy.

Komodity
Cena ropy Brent v pátek bedlivě sledovala, s čím přijdou zástupci zemí OPECu. Zmínky o navýšení produkční kvóty o 1,5 miliónu barelů denně, které by v podstatě vyrovnaly cíl s aktuální produkcí, vyvolaly pokles cen ropy a tak se OPEC pro jistotu dohodl, že nový cíl stanoví až příští rok v červnu. Na našem výhledu alespoň prozatím nic neměníme a pro příští rok tak očekáváme faktickou stagnaci průměrné ceny ropy. Rizik je jako vždy mnoho a vysoká míra nejistoty podle nás znamená, že hledání nové rovnováhy na trhu bude mít znovu za následek vysokou volatilitu cen ropy.

Ceny základních kovů v pátek na rozdíl od cen ropy rostly, v průměru o 1,7 %. Cena hliníku se například dostala nad 1500 USD/t.


Čtěte více:

Americký trh práce se vyvíjí dobře, ujistila listopadová zpráva
04.12.2015 14:45
Listopadová sada čísel z amerického trhu práce je o trochu lepší, než ...
Týden na měnách: Zklamání z Frankfurtu
04.12.2015 17:21
Tento týden všechny ostatní zastínilo euro, jemuž nalila krev do žil ...
Souhrn pátečního vývoje na světových trzích
07.12.2015 8:33
ČR Praha během poslední obchodní seance prvního prosincového týdne po...

Váš názor
  •  
    07.12.2015 17:09

    Ropa spadne hluboko pod $:20.oo dolaru,myslim si ,ze se podivame az pod hranici $:10.oo dolaru. Dojde ke zniceni OPECu
    dolar
Aktuální komentáře
21.01.2022
22:03Trhy končí týden na vlně špatných zpráv  
17:40Co udělá zvedání sazeb s nejdůležitější proměnnou na finančních trzích?
17:24Peníze míří do bezpečí, akcie však propad přerušují  
16:14Fixace drobných investorů na memy je kletbou, uvádí výzkum Morgan Stanley
15:09Ceny za přepravu nákladu po moři zůstanou zřejmě vysoké i letos, píše Bloomberg
14:31Dennisova strategie želv. Jak nechat emoce na břehu a skočit na trend. Staňte se mistry tradingu!
12:46Analytik k výsledkům Netflixu: Slabý plánovaný počet nových uživatelů strhává akcie dolů  
12:30Perly týdne: Konec strategie 60/40, Netflix má zlaté časy za sebou a realitní výjimečnost Itálie
11:14Na americký výplach navazuje Evropa. Přijde před víkendem aspoň konsolidace?  
10:51Dolar nahoru, Čína ve stále stejném kruhu. Co ještě říká stratég z BBH?
10:49Bitcoin zamířil hluboko pod 40 000 dolarů. Vzal mu Fed vítr z plachet?
10:26Intel plánuje utratit 20 miliard dolarů na 'Silicon Heartland'. Investovat velké sumy do výroby čip ale chce i gigant TSMC či Samsung
10:19Vlajkový projekt Rio Tinto u ledu. Srbsko stoplo největší lithný důl v Evropě
9:16Rozbřesk: Česko na konci roku asi překonalo očekávání ČNB, automotive má však k normálu daleko
8:57Netflix zklamal počtem nových uživatelů a varuje před zesilující konkurencí
8:54Evropské burzy mohou po rudé Wall Street zahajovat v záporu. Komárkova Allwyn míří do New Yorku a Erste má novou cílovku  
8:47Komárkova loterijní Allwyn vstoupí na newyorskou burzu ve spojení s další firmou. Hodnota má přesáhnout 9 miliard dolarů
5:54Čína by místo další stimulace R&D měla spíše provést reformy
20.01.2022
22:03Trhy v nervozitě před FEDem zisky neudržely, dařilo se ale Číně  
17:31Cyklické indikátory v USA a Evropě a hledání atraktivních akcií mimo americké trhy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data