Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
OPEC se nedohodl na nové produkční kvótě, čeká se na návrat íránské ropy

OPEC se nedohodl na nové produkční kvótě, čeká se na návrat íránské ropy

7.12.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Páteční zasedání OPECu dle očekávání dohodu na omezení produkce nepřineslo. Jeden zajímavý prvek se nicméně objevil. “Kartel” z oficiálního prohlášení vypustil komentář týkající se oficiální produkční kvóty. Údajně proto, že nesmělé zmínky o navýšení kvóty na 31,5 miliónů barelů denně (tedy cca na faktickou úroveň produkce kartelu), které se objevily kolem oběda, poslaly cenu ropy okamžitě dolů. Konečné stanovisko tedy zní, že OPEC s oznámením produkční kvóty vyčká do příštího zasedání (2. června 2016), kdy bude jasnější, kolik dodatečné ropy na trh dodá Írán v souvislosti se zrušením západních sankcí.

Jak si tedy výstupy z pátečního jednání přebrat? Žádné převratné novinky podle nás nezazněly a tak i nadále minimálně pro následující rok se žádným udržitelným cenovým nárůstem ceny ropy nepočítáme. Schopnost amerických producentů pružně reagovat na výkyvy cen ropy omezuje prostor pro její výraznější zvýšení. K dostatku ropy navíc zhruba od druhého čtvrtletí příštího roku (možná již od druhé poloviny čtvrtletí prvního) patrně přispěje i rostoucí produkce v Íránu, který se již několik měsíců chystá k návratu na trh. Zde je třeba mít na paměti, že náklady na produkci na Blízkém východě jsou patrně nejnižší na světě, což znamená, že Íránu se návrat na trh vyplatí v podstatě za jakoukoliv cenu. Kromě Íránu (cca +500 tis. barelů denně v první fázi) zůstává velkou neznámou zejména další vývoj v Číně, na jejíž vrub padá 40 % z růstu spotřeby ropy mezi roky 2009-2014.

I když náš výhled na příští rok předpokládá prakticky stagnaci průměrné ceny ropy, tak i nadále očekáváme její vysokou volatilitu. Hledání alespoň střednědobé rovnováhy by na trhu s ropou mělo být doprovázeno právě výrazným kolísáním její ceny. Toho jsme konec konců svědky i v letošním roce. Riziko krátkodobého prudkého růstu ceny, podobného jako například na konci srpna, v poslední době roste. Alespoň to naznačuje kumulace krátkých spekulativních pozic ve futures na Brent a WTI.

Region - forex
Česká koruna v pátek smazala většinu ztrát nabraných po čtvrtečním zasedání ECB a opět se přiblížila úrovni EUR/CZK 27,0. Zbytek roku však nudný pro korunu být úplně nemusí, neboť nás ještě příští týden čeká zasedání ČNB.

Tento týden však bude plný důležitých měsíčních dat a to nejen českých, ale i maďarských (průmysl, nezaměstnanost a inflace). Co se pak týká ostatních měn v regionu, tak zejména v případě zlotého se obáváme dalšího oslabování směrem k úrovni EUR/PLN 4,35 resp. 4,40.

Dluhopisy
Německé výnosy ve světle silných payrolls mířily na konci týdne dál vzhůru. Dluhopisům nepomohla ke stabilizaci také skutečnost, že šéf ECB Mario Draghi nevyjádřil žádné znepokojení na reakci trhů po zasedání centrální banky.

Týden po payrolls je na vyspělých trzích tradičně klidnější a neočekáváme výraznější stimuly ze strany makrodat - nejdůležitější mohou být páteční maloobchodní tržby v USA. Výhled na prosincové zasedání Fedu ale další slušné číslo pravděpodobně nezmění. Více pozornosti tak nakonec mohou přitáhnout čísla z Číny, která mají potenciál zamíchat jak globálními akciovými trhy tak dluhopisovými. Delším cenným papírům také bezesporu hraje trochu do not padající cena ropy.

Komodity
Cena ropy Brent v pátek bedlivě sledovala, s čím přijdou zástupci zemí OPECu. Zmínky o navýšení produkční kvóty o 1,5 miliónu barelů denně, které by v podstatě vyrovnaly cíl s aktuální produkcí, vyvolaly pokles cen ropy a tak se OPEC pro jistotu dohodl, že nový cíl stanoví až příští rok v červnu. Na našem výhledu alespoň prozatím nic neměníme a pro příští rok tak očekáváme faktickou stagnaci průměrné ceny ropy. Rizik je jako vždy mnoho a vysoká míra nejistoty podle nás znamená, že hledání nové rovnováhy na trhu bude mít znovu za následek vysokou volatilitu cen ropy.

Ceny základních kovů v pátek na rozdíl od cen ropy rostly, v průměru o 1,7 %. Cena hliníku se například dostala nad 1500 USD/t.


Čtěte více:

Americký trh práce se vyvíjí dobře, ujistila listopadová zpráva
4.12.2015 14:45
Listopadová sada čísel z amerického trhu práce je o trochu lepší, než ...
Týden na měnách: Zklamání z Frankfurtu
4.12.2015 17:21
Tento týden všechny ostatní zastínilo euro, jemuž nalila krev do žil ...
Souhrn pátečního vývoje na světových trzích
7.12.2015 8:33
ČR Praha během poslední obchodní seance prvního prosincového týdne po...

Váš názor
  •  
    7.12.2015 17:09

    Ropa spadne hluboko pod $:20.oo dolaru,myslim si ,ze se podivame az pod hranici $:10.oo dolaru. Dojde ke zniceni OPECu
    dolar
Aktuální komentáře
20.10.2018
15:18Jak centrální banky zkrotí příští recesi?
9:31Víkendář: „Deep fake“ technologie jako další krok k paranoie a ohrožování demokracie
19.10.2018
22:05Houpačka na Wall Street
17:41Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány
17:25Proměnlivý pátek možná skončí dobře. Pomohlo americké obchodování a zprávy o Itálii  
17:24Summary: Schlumberger se držel tržního konsensu, Volvo ho opětovně překonal
17:13Pražská burza prohloubila ztráty, v Evropě se trápí Daimler  
16:58Technická analýza: Koruna pod tlakem, dolaru pomáhá Fed i Itálie
16:47Reuters: OPEC a jeho spojenci mají problém se zvýšením těžby
15:51Karel Sokolovský: Alibaba je pro mě čínská investice č. 1 (video)
15:15Ministryně Nováková: Výstavba jaderných bloků ČEZ musí respektovat akcionáře
13:51Investiční tipy Patrie pro USA: Když hospodářský cyklus stárne...  
13:47Obří pekárenská akvizice: Penam z Agrofertu znovu kupuje United Bakeries
12:12Perly týdne: Všude extrémní přeprodanost, atraktivní Facebook, Evropa dušená daněmi
11:26AMISTA investiční společnost, a.s. - Společnost SAFICHEM, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Vnitřní informaci
11:16Wüstenrot hypoteční banka a.s.- Informace k výplatě hypotečních zástavních listů
10:50Čínu potěšilo uvolnění regulace, ale evropské trhy se po slibném úvodu znovu trápí  
10:49Michelin posílá automobilový průmysl do červeného, unijní výtka Římu stahuje banky  
10:36Pimco si stojí za svým: Nízké sazby tu budou i nadále
10:26Zisk Volva stoupl díky poptávce po kamionech a strojích

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data