Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Prodeje aut v Evropě prudce rostou

Prodeje aut v Evropě prudce rostou

15.01.2016 10:30
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Tři roky růstu prodejů a současně nejvyšší prodeje za posledních šest let. Takový byl pro výrobce osobních automobilů výsledek na evropském trhu s osobními automobily v roce 2015.

Za celý uplynulý rok vzrostly registrace nových osobních aut o 9,3 % na celkových 13,7 milionů. Oproti nejslabšímu roku 2013 se loni prodalo o 1,8 mil. aut více a k dosažení historicky rekordního prodeje dosaženého v roce 2008 už chybělo jen necelých 700 tisíc aut. Jde o výrazné zlepšení, které vrací automobilový trh k normálu. A v neposlední řadě pomáhá k ekonomickému růstu v zemích, jež jsou na tomto průmyslu nejvíce závislé, ať už jde o ČR nebo Slovensko.

Trh se tak jednoznačně zotavuje a napomáhá mu k tomu především optimismus zákazníků podporovaný jednak zlepšující se ekonomickou situací v Evropě, nízkými úrokovými sazbami, respektive dostupným financováním, a v neposlední řadě i dlouhodobě – pro zákazníky pozitivním – cenovým vývojem na automobilovém trhu. Kromě pozitivního naladění spotřebitelů v posledních měsících s velkou pravděpodobností začínají pomáhat k vyšším prodejům i padající ceny pohonných hmot. A v neposlední řadě nemůžeme zapomenout ani na firmy, které v loňském roce investovaly ve velkém do obměny svých vozových parků.

Z průzkumu mezi spotřebiteli v zemích EU vyplývá, že stále více lidí uvažuje o koupi nového vozu v průběhu následujících 12 měsíců. Zvlášť silně o tom uvažují spotřebitelé ve Velké Británii, kde se loni mimochodem prodalo nejvíce vozů za posledních 13 let. Rekordními prodeji se kromě Velké Británie může pochlubit i Švédsko, Dánsko a Česká republika.

Za pozitivní můžeme považovat i fakt, že roste dokonce i ochota nakupovat auta i na francouzském a italském trhu, který se loni s konečnou platností odlepil ode dna. A naladění spotřebitelů napovídá, že nejde jen o chvilkový záchvěv nebo jen o stářím vynucenou obměnu vozového parku firem.

Vyhlídky evropského trhu s osobními vozy zůstávají pozitivní i v letošním roce. Bylo by sice odvážné očekávat tak silný růst jako v předchozím roce, nicméně nic nenasvědčuje tomu, že by se tento trh měl vrátit do recese. Dostupnost financování zůstává velmi příznivá, nálada spotřebitelů pozitivní a ochota firem investovat solidní. Evropský trh by tak měl i v letošním roce napomáhat překlenout propady prodejů dosahované v některých asijských nebo latinskoamerických zemích.



Čtěte více:

Goldman Sachs zaplatí za urovnání hypotečních žalob 5 miliard USD
15.01.2016 9:19
Přední americká investiční banka Goldman Sachs zaplatí 5,1 miliardy d...
Americká GE prodává výrobu elektrospotřebičů čínské Haier
15.01.2016 10:02
Americký konglomerát General Electric (GE) prodává svou výrobu elektri...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.12.2025
17:17Návratnost amerického trhu v příštím roce
15:15Zlato dnes historicky poprvé prolomilo 4500 dolarů za unci. Na rekordech stříbro i platina
12:15Nová fáze trhu podle Goldman Sachs: Horké valuace, AI boom a vyšší volatilita  
11:25Jak trhy (ne)obchodují přes vánoční svátky a přelom roku? Přinášíme přehled
8:52Investiční výhled Patria Finance: Pět klíčových témat pro rok 2026  
23.12.2025
22:03Nvidia v čele růstu, Čína znovu ve hře, aneb AI příběh pokračuje  
17:16Míří na trh další překvapení?
15:51Cena stříbra poprvé v historii přesáhla 70 dolarů za unci
15:26Historický milník: Měď vystřelila nad 12 tisíc dolarů, cla převracejí trh vzhůru nohama
15:19Růst ekonomiky USA ve třetím čtvrtletí překvapivě zrychlil na 4,3 procenta
14:12Intel má za sebou rušný rok. Akcie vzrostly o desítky procent, k oživení foundry byznysu ale stále nedošlo
12:40Bloomberg Intelligence: Zisky průmyslu v Evropě porostou příští rok dvakrát rychleji než letos  
11:54Důvěra v českou ekonomiku se v prosinci snížila mezi podnikateli i spotřebiteli
11:52Novo roste díky schválení léku, japonský jen na slovní intervenci. Evropské akcie jsou na tom smíšeně  
11:00Rozbřesk: Atakoval americký růst v uplynulém čtvrtletí čtyři procenta?
10:53MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
9:46Pilulka na hubnutí od Novo Nordisku dostala v USA zelenou
8:41Google na nákupech, pilulka Wegovy na cestě na americký trh, evropské futures převážně v zeleném  
6:13Eisman: Trhy dnes neřídí Fed, klíčem je budoucnost AI
22.12.2025
22:00Akciové indexy v USA opět rostou směrem k novým maximům  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data