Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Goldman Sachs zaplatí za urovnání hypotečních žalob 5 miliard USD

    Goldman Sachs zaplatí za urovnání hypotečních žalob 5 miliard USD

    15.01.2016 9:19
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Přední americká investiční banka Goldman Sachs zaplatí 5,1 miliardy dolarů za mimosoudní urovnání vládních civilních žalob, které ji obviňují z klamání investorů hypotečními dluhopisy vydanými v letech před finanční krizí z konce minulého desetiletí. Předběžnou dohodu banka oznámila ve čtvrtek večer. Goldman Sachs je jednou z posledních velkých bank, které se s americkými úřady dohodly na podobném urovnání; ostatní banky vesměs zaplatily podstatně více.

    Dohoda urovnává současné i budoucí žaloby federálního ministerstva spravedlnosti, států New York a Illinois a některých federálních finančních institucí na Goldman Sachs na to, že její hypoteční cenné papíry z let 2005-07 byly provázeny zavádějícími marketingovými materiály. Žalující strany ještě dohodu oficiálně nepodepsaly.

    Goldman Sachs uvedla, že náklady na urovnání sníží její zisk v posledním čtvrtletí loňského roku o 1,5 miliardy dolarů. Společnost ve třetím čtvrtletí vydělala 1,33 miliardy USD a ve druhém kvartále odložila ze zisku na krytí těchto nákladů 1,45 miliardy USD. Akcie banky po zprávě nepatrně oslabily, uvedla agentura AP.

    Goldman Sachs podobně jako jiné banky z Wall Street federální orgány vyšetřovaly od finanční krize zejména kvůli údajnému klamání investorů ohledně bezpečnosti cenných papírů, které vytvářely vázáním různých hypoték do balíků a ty pak prodávaly. Všeobecný propad nadhodnocených cen realit ve druhé polovině minulého desetiletí srazil hodnotu těchto cenných papírů na minimum, což prohloubilo hypoteční krizi a vedlo ke všeobecné finanční krizi a vládním zásahům na záchranu bank.

    Federální a státní úřady již vymohly od velkých amerických bank v rámci urovnání podobných žalob desítky miliard dolarů. Bank of America v roce 2014 zaplatila 16,7 miliardy dolarů. JPMorgan se o rok dříve dohodla na urovnání v sumě 13 miliard dolarů.

    Zdroj: ČTK


    Čtěte více:

    Shanghai Comp. klesl nejníže od prosince 2014; investoři využili čtvrtečního reboundu a vyprodávali portfolia
    15.01.2016 8:37
    Asijská seance se dnes nese znovu v negativním duchu. Všechny hlavní a...
    Rozbřesk – Fed má obavy z klesajících inflačních očekávání
    15.01.2016 9:10
    A máme to tady. První vážnější varování před tím, že s růstem sazeb v ...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    12.08.2026
    5:59Pokles cen elektřiny tady je, přiznává Martin Novák z ČEZ. Ovoce ale začíná přinášet Gas Distribution
    11.08.2026
    21:59Wall Street pokračovala v konsolidaci; probuzení může přinést aktuální CPI  
    17:14Mimořádná levnost i drahost amerických akcií. Vše vysvětluje jedna skrytá proměnná
    15:50Eli Lilly stíhá Novo Nordisk. V Británii získala první povolení pro pilulku na hubnutí mimo USA
    14:31Provozovatel datových center DayOne se chystá na svůj první den na burze v USA
    14:31Umělá inteligence jako budování železnic, období bankrotů i slávy
    14:07Od valuace 98 miliard k až 30 miliardám dolarů. Shein se připravuje na vstup na burzu
    14:02Návrat Intelu nabírá obrátky. Firma si zajistila 20 miliard dolarů na expanzi
    13:08Rocket Lab roste raketovým tempem, ziskovost však stále zůstává na oběžné dráze  
    11:38ČEZ zaostal za odhady na provozním zisku. Slabý Trading přebil pozitivní zprávu o vyšším výhledu  
    11:05Inflace zůstává pod cílem, domácí tlaky ale nepolevují
    10:08Wall Street vidí za Bessentovými kroky známky úzkosti na trhu s dluhopisy  
    8:52ČEZ v pololetí meziročně zvýšil čistý zisk o deset procent a zahraniční trhy sledují nové zdroje financování AI  
    8:44ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření za I. pololetí 2026
    7:57Čistý zisk ČEZ přesáhl za první pololetí 18 miliard, společnost znovu navýšila výhled
    10.08.2026
    17:01Pár úvah o plánech FIFA, skutečném podnikání a tržním systému
    15:38PODCAST Týdenní výhled: Výsledková sezóna trenduje díky AI vysoko nad odhady a Bessent brání státní dluhopisy  
    14:44Trumpovy příjmy z licencí loni vzrostly o 71 procent na 59,5 milionu dolarů
    13:25TSMC umlčela obavy z ochlazení AI. Tržby dál rostou o desítky procent
    12:40Trhu s humanoidními roboty vládne Čína. V prvním pololetí se postarala o více než 97 % světových dodávek

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    14:30USA - CPI, y/y