Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Počet nově nezaměstnaných v USA zůstává nízký, už rok se drží pod hranicí 300k

Počet nově nezaměstnaných v USA zůstává nízký, už rok se drží pod hranicí 300k

17.03.2016 14:38
Autor: Michal Putna, Patria Online

Trh páce nám dnes odpoledne naservíroval další solidní várku čísel, která potvrzuje, že pracovní trh neztrácí momentum a nezaměstnaných Američanů čerstvě se hlásících o podporu je tudíž stále málo (ve srovnání s dlouhodobým průměrem).

Týdenní počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti (tzv. jobless claims) se v týdnu končícím 12. března sice zvýšil o 7 tisíc uchazečů (+3 % t/t) na 265 tis., ale stále jde o výsledek hluboko pod úrovní 300k, která slouží jako benchmark silného trhu práce. Dnešní údaj je pak o 3k lepší než konsensus trhu (agentura Bloomberg). Předchozí týden vylepšila revize pouze nepatrně o jeden tisíc na finálních 258 tis.. Celkově hledalo v USA předminulý týden práci 2,2235 milionu nezaměstnaných (+10 tis. t/t).

joblessy

Dnešní velmi dobrá data navazují na téměř rekordně nízkou úroveň nových uchazečů o práci zaznamenanou předchozí týden. Jde navíc o 54. týden v řadě, kdy se počet žádostí drží pod úrovní 300 tisíc, která je považována za dlouhodobý indikátor silného pracovního trhu v USA. Současně je to poprvé od roku 1973, kdy je počet žádostí už více než rok pod hladinou 300k. Březnová data se dokonce dostala úroveň 270k a tlačí dolů také méně volatilní ukazatel – měsíční klouzavý průměr, který se od začátku letošního roku snížil už téměř o 10 tisíc (na 268k). Detaily reportu pak poukazují na výrazný úbytek nezaměstnaných v New Yorku (17,5 tis.) a to díky útlumu propouštění v dopravě a službách.


Čtěte více:

Má Čína šanci ztlumit tvrdé přistání?
17.03.2016 12:29
Čínský premiér Li Keqiang si vytyčil nelehký úkol. Chce utlumit výrob...
Krysy bez ocasu a temná stránka pasivního investování
17.03.2016 11:00
Během francouzské koloniální vlády ve Vietnamu se objevil problém s kr...
Filadelfie přidává další dobrou zprávu o aktivitě amerického průmyslu
17.03.2016 13:49
Březnové signály o aktivitě v americkém průmyslu jsou zatím příznivé. ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.05.2026
22:02Americké akciové indexy dnes oslabují kvůli korekci polovodičových akcií  
17:45Mag7 nyní, před deseti lety a za deset let
16:25Průmyslové akcie se vezou na AI vlně. Rostoucí korelace ale zároveň zvyšuje jejich zranitelnost
15:16Americká inflace za duben citelně zrychlila, a není to jen o benzínu
14:38Bloomberg: EU zaostává v závodě o suroviny, příkladem je slovenská Trojárová
13:47Jedno téma, obří zisky a rostoucí riziko koncentrace. AI mění akciové trhy v Jižní Koreji a na Tchaj-wanu
12:09Siemens Energy vyprodává kapacity a urychluje odkup akcií, přesto po výsledcích oslabuje
11:23Korekce na akciích, britská aktiva pod rostoucím tlakem a na programu inflace  
10:45CSG spojila síly s tureckou FNSS, cílí na obrněná vozidla pro Evropu
10:32Jižní Korea uvažuje o „AI dividendě“ pro občany. Kospi odepisoval přes pět procent  
10:01Skupina ČSOB v 1. čtvrtletí: Pokračující růst úvěrů firmám na investice i domácnostem na nové bydlení
9:43Zisk Bayeru v prvním čtvrtletí výrazně překonal odhady. Konflikt na Blízkém východě jej zatím neohrožuje
9:09Rozbřesk: Češi utrácejí rychle nehledě na blízkovýchodní krizi. Může je inflace zbrzdit?
8:53Příměří mezi USA a Íránem visí na vlásku, korejské trhy zažily šok kvůli dani z AI zisků a futures jsou v červeném  
6:02Goolsbee: Klesající inflační optimismus, není dobré vylučovat růst sazeb
11.05.2026
17:30TESLA KARLÍN, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
17:05PODCAST Týdenní výhled: Trump míří do Číny, výsledková sezóna je nejsilnější za pět let  
15:05Mag7 jednou skončí, její relevance ale nyní zase roste
13:36ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
12:09Dluhopisy a zlato lehce zklamaly zprávy o Íránu, akcie začínají týden smíšeně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Nezaměstnanost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y
20:00USA - Měsíční bilance rozpočtu, mld. USD