Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ v 1Q16 vydělal 10 mld. CZK (+ komentář analytika)

ČEZ v 1Q16 vydělal 10 mld. CZK (+ komentář analytika)

10.05.2016 8:08, aktualizováno: 10.5. 9:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

V prvním čtvrtletí 2016 dosáhla Skupina ČEZ čistého zisku 10 mld. Kč, což je meziročně o 32 % více. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) meziročně vzrostl o 5 %. Růstu se podařilo dosáhnout navzdory dalšímu poklesu velkoobchodních cen elektřiny. Tržby činily 51,9 mld. CZK.

Provozní zisk před odpisy dosáhl 20,0 mld. Kč. „K zvýšení provozního zisku přispěla zejména úspěšná obchodní strategie. Na velkoobchodním trhu se nám na tradingových aktivitách podařilo vydělat o 1,1 mld. Kč více než v loňském roce a dařilo se nám též v oblasti prodeje koncovým zákazníkům. Pozitivně působilo i obnovení přídělu zelených certifikátů pro rumunské větrné farmy Fântânele Vest a Cogealac. Jsem rád, že se nám podařilo více než kompenzovat další pokles velkobchodních cen elektřiny a navíc i nižší objem výroby v prvním čtvrtletí,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Čistý zisk Skupiny ČEZ dosáhl hodnoty 10,0 mld. Kč (konsensus trhu 7,4 mld.) a meziročně vzrostl o 2,4 mld. Kč. Nad rámec růstu EBITDA působily vysoce pozitivně kurzové vlivy. Posílení kurzu turecké liry vůči americkému dolaru vylepšilo hospodaření Skupiny ČEZ meziročně o 1,3 mld. Kč. „Skupina ČEZ dokázala v prvním čtvrtletí 2016 vygenerovat 15,1 mld. Kč provozního cash flow a snížit čistý dluh o 7,9 mld. Kč,“ uvedl místopředseda představenstva a finanční ředitel ČEZ Martin Novák.

S ohledem na snížení očekávaného objemu výroby a na pokračující nepříznivé podmínky pro podnikání v evropské energetice ponechává ČEZ očekávaný provozní zisk před odpisy (EBITDA) za celý rok 2016 na úrovni 60 mld. Kč a očekávaný čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy na úrovni 18 mld. Kč.

Objem výroby za první čtvrtletí poklesl o 5 % zejména v důsledku odstávek jaderných zdrojů. Prodej elektřiny koncovým zákazníkům zůstal na stejné úrovni jako vloni, prodej plynu však vzrostl o 12 %. Prodej tepla meziročně vzrostl o 3 %, a to zejména v Polsku z důvodu vyšších dodávek tepla do tepelné sítě Katowice – Chorzów.

Názor Patria

Ačkoliv 1Q16 hospodářská čísla vypadají na první pohled velmi dobře, tak za nimi stojí volatilní faktory (proprietary trading, příznivý vývoj kurzu). Upravený čistý zisk nicméně vypadá slibně, což je dobrá zpráva pro budoucí dividendu. Na druhou stranu ČEZ pouze potvrdil svůj letošní hospodářský výhled. Očekáváme na základě zveřejněných čísel krátkodobou mírně positivní reakci akcií (díky vyššímu zisku EBITDA), říká šéf analytik Patria Tomáš Sýkora.


Zdroj: ČEZ, BBG



Čtěte více:

Prognóza výsledků ČEZ - Odstavené Dukovany v 1Q16 dále snižovaly ziskovost
09.05.2016 15:00
ČEZ zveřejní svá čísla za 1Q16 v úterý, 10. května. Předpokládáme, že ...
Zeman jmenuje nového guvernéra ČNB 25. května
09.05.2016 14:29
Prezident Miloš Zeman jmenuje nového guvernéra České národní banky 25....
IPO Watch - tři firmy ze tří sektorů
09.05.2016 15:12
Na burzu by tento týden měly vstoupit tři společnosti. Příjemné je zji...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.07.2026
9:00Rozbřesk: Proč Němci končí a Španělé jdou dál, aneb souvisí spolu ekonomická výkonnost a sportovní úspěch?
8:52Slabá data z trhu práce podpořila akcie, Tesla překvapila růstem a Trumpův tlak na Fed neustává  
6:15Je AI bublina blízko prasknutí? Co říká pět oblíbených tržních indikátorů
02.07.2026
17:15Na půl plné a prázdné investiční sklenice a sázky na jednu kartu
16:25Grantham: Nevěřit býčí propagandě
15:49Nezaměstnanost v EU zůstala v květnu na 5,9 procenta, nejníž je v ČR a Bulharsku
15:46Slabá data opět zamlžila pohled na americký trh práce, obavy z Fedu nemizí
12:51Technologičtí giganti přišli o dva biliony dolarů. Trh odměňuje výrobce čipů, ne jejich zákazníky  
11:32Světové akciové indexy letos rostou, nejvíce v Koreji, Japonsku a na Tchaj-wanu
10:55AstraZeneca jako sázka na defenzivu mimo AI horečku  
10:45Techy rozhodila zpráva Mety a japonský tlak trvá. Do toho vyjdou důležitá data  
9:28Rozbřesk: Dosažení plánovaného schodku 310 mld. Kč není bez rizika
8:56OpenAI zvažuje podíl pro americkou vládu, KNDS odkládá IPO a SK Hynix prudce klesá  
6:08Kde hledat příležitosti ve druhé polovině roku? Deutsche Bank aktualizovala své tipy
01.07.2026
22:04Wall Street zahájila druhé pololetí opatrně: Technologie v červeném, trh táhly akcie Meta Platforms  
18:08Zlato se výrazně posunulo ke své férové hodnotě. Která neexistuje
16:00Meta plánuje prodej přebytečného výpočetního výkonu. Akcie rostou o 6 %
15:28Centrální banky budou dál snižovat podíl dolaru v rezervách, do popředí jde euro a jüan  
15:15Horší hospodaření státu v polovině roku, schodek se prohloubil na 184 miliard Kč
13:50Firmy po sázce na AI nabírají propouštěné pracovníky zpět. Ukazuje se, že lidský prvek je nepostradatelný

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data