Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Aerolinky easyJet byly v pololetí ztrátové, i kvůli útokům; Akcie +2,4 %

Aerolinky easyJet byly v pololetí ztrátové, i kvůli útokům; Akcie +2,4 %

10.05.2016 10:50
Autor: Redakce, Patria.cz

Britská nízkonákladová letecká společnost easyJet se v prvním pololetí propadla do ztráty. V hospodaření se odrazily teroristické útoky v Egyptě, Paříži a Bruselu. Ještě více jej však zasáhl pokles kurzu britské libry, uvedla generální ředitelka společnosti Carolyn McCallová.

EasyJet je druhou největší nízkonákladovou leteckou společností v Evropě po irské Ryanair. Za první finanční pololetí, které skončilo v březnu, vykázala firma ztrátu před zdaněním 24 milionů liber. Ve stejném období předchozího roku byla v zisku, který činil sedm milionů liber.

Pro easyJet to je poprvé od roku 2011, kdy firma nevylepšila pololetní výsledek. McCallová sdělila, že společnost má za sebou "velmi náročné události". Za ztrátu podle ní může fakt, že libra k euru od loňského roku ztratila na hodnotě.

"Technicky je důvodem ztráty změna kurzu - oslabení libry k euru," řekla McCallová stanici BBC. Při konstantních směnných kurzech by podle ní aerolinky vytvořily zisk pět milionů liber.

Letecké společnosti se od listopadových teroristických útoků v Paříži snaží držet ceny nízko, aby podpořily poptávku po cestování. Paříž je jedním z nejnavštěvovanějších měst na světě, série loňských teroristických útoků ve francouzské metropoli, březnové útoky v Bruselu a stávky pracovníků v letecké dopravě ale zákazníky od létání odrazují. Na obezřetnost cestujících po útocích v obou evropských metropolích a její dopady upozornily v posledních týdnech i jiné evropské aerolinky, včetně německé Lufthansy, francouzsko-nizozemských aerolinek Air France-KLM a společnosti IAG, majitelky British Airways.

EasyJet očekává, že v nynějším čtvrtletí mu příjem na sedadlo klesne o zhruba sedm procentních bodů, částečně i vlivem útoků v Bruselu. Pokud jde o prognózu na celý finanční rok, který končí v září, společnost je nadále přesvědčena, že se jí podaří dostát očekávání trhu. Analytici počítají s celoročním ziskem před zdaněním 721 milionů liber.

Akcie easyJet reagovaly na zveřejněné výsledky růstem o 2,4 %.

Zdroj: ČTK


Čtěte více:

Výsledky Credit Suisse (DIP) 1Q16 - komentář analytika
10.05.2016 10:28
Švýcarská banka Credit Suisse (DIP) dnes představila čísla za první čt...
Komentář analytika k výsledkům ČEZ za 1Q16: Zisky vysoko nad odhady, cíle potvrzeny
10.05.2016 10:42
Skupina ČEZ zveřejnila své výsledky za 1Q16. Provozní zisky před odpis...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2025
14:04Českou ekonomiku zatím táhne spotřeba a investice, ale zpomalení je na obzoru
12:37Euforie nevydržela. Akcie Broadcomu po konferenčním hovoru klesají kvůli obavám o ziskovost v AI  
12:20Michal Strnad plánuje expanzi. Chce z CSG udělat lídra evropského obranného průmyslu a zvažuje IPO v Amsterdamu
12:09Perly týdne: Bublina není důvod k prodeji
10:50Po euforii přichází korekce: Broadcom hlásí silné tržby a vyšší dividendu, ale AI výhled zůstává nejasný
9:55Nová cílová cena Patrie pro Komerční banku: Prostor pro růst se zmenšuje  
8:58Nová cílovka pro Komerční banku, renesance evropských dluhopisů a úspěch Eli Lilly  
8:52Rozbřesk: Odloží Evropská komise zákaz hybridních automobilů? Automobilky by tento krok uvítaly
6:10Investiční výhled 2026: Kondice ekonomik, inflace a blížící se volby  
11.12.2025
22:00Oracle po výsledcích propadá, ostatním se ale daří  
17:03Tři akciové fáze posledního čtvrt století a poučení pro dnešek
16:58EK zvažuje pětiletý odklad zákazu spalovacích motorů pro hybridní vozy
16:28WSJ:Trump po válce plánuje americké investice v Rusku včetně těžby vzácných kovů
15:41J&T ARCH INVESTMENTS - Konference pro investory
14:47Traders Talk: Fed je více holubičí, Oracle překazil rally a investoři hledají stabilitu
13:28Životní úroveň v ČR loni vzrostla na 91 procent průměru EU, je na úrovni Slovinska
12:34Partners HoldCo, a.s.: OZNÁMENÍ O ZMĚNĚ SLOŽENÍ VÝBORU PRO AUDIT
12:09Akcie Novo Nordisku se obchodují, jako by léky na hubnutí nikdy neexistovaly
11:38Kellnerová s dcerami oznámily přesun sídla PPF Group z Nizozemska do ČR
11:31IEA: Poptávka po ropě bude příští rok proti odhadům vyšší

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y