Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Rozbřesk – Rusko a spol. o víkendu stvrdí dohodu s OPECem

    Rozbřesk – Rusko a spol. o víkendu stvrdí dohodu s OPECem

    07.12.2016 9:12
    Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

    Bouře ve sklenici vody točící se okolo italského referenda rychle odezněla, a tak je třeba se soustředit na jiné, podstatnější informační signály - třeba ty točící se okolo ropy. O víkendu totiž dojde na avizovanou schůzku zástupců OPECu s producenty mimo “kartel” a budou se dohadovat na příspěvku vnějších producentů ke stabilizaci trhu s ropou.

    Zástupci OPECu přitom mohou být s reakcí trhu na jejich dohodu, alespoň prozatím, spokojeni. Cena ropy Brent se dostala nejvýše od léta 2015. To platí i přesto, že jejich produkce v listopadu patrně vzrostla na nová historická maxima a podobný vývoj lze očekávat i v prosinci.

    Připomeňme, že OPEC dle textu dohody z 30. listopadu však počítá s tím, že se k ní připojí i producenti mimo “kartel”. O tom, jak přesně bude jejich příspěvek vypadat, se bude jednat právě tuto sobotu, opět ve Vídni. OPEC přitom předpokládá, že těžaři, kteří nejsou jeho členy, z trhu denně “odstraní” dalších 600 tisíc barelů ropy.

    Někteří z nich, jako například Brazílie, již otevřeně a jasně vystoupili proti tomuto požadavku. Celkově je nicméně velice pravděpodobné, že i dohoda s Ruskem a spol. projde. A to už proto, že by bylo značně netaktické ohrozit složitě dosahovanou shodu OPECu a vyvolat tím opětovný pokles cen ropy. Ochota producentů “kartelu” snížit svou produkci sice patrně nestojí a nepadá s tím, zda se k ní připojí i ostatní. Lze však čekat, že část trhu by si případnou zdrženlivost Ruska a spol. mohla vykládat i tímto způsobem. Rusko tak patrně závazek “postupně v závislosti na technických možnostech omezit těžbu až o 300 tisíc barelů denně” zopakuje. To může ceny ropy posunout ještě dál vzhůru (do rozmezí 55-60 USD/barel).

    Tvrdší oříšek bude samozřejmě samotné dodržování dohody, a to právě zejména ze strany Ruska. To sice v minulosti slíbilo už leccos, ale dodržování dohod ohledně omezení těžby ropy nepatřilo mezi jeho silné stránky (např. rok 2001). Zjistit, že se možná někde objevuje více ropy, než má, však může trvat několik měsíců. Rusko totiž může mlžit déle než například země v jádru OPECu, neboť většinu ropy vyváží ropovody a nikoliv pomocí v dnešní době již celkem snadno sledovatelných tankerů.

    FOREX

    Region

    Lehký pokles výnosů v USA stačil polskému zlotému, aby se odrazil od úrovně EUR/PLN 4,50 a začal mazat ztráty, které nabral v uplynulých dnech. To konec konců může pokračovat i dnes, kdy NBP na svém zasedání zdůrazní neutrální nastavení měnové politiky, a to právě s ohledem na slabší zlotý a návrat meziroční míry inflace do nezáporného teritoria. Neočekáváme tedy žádnou změnu měnové politiky, přičemž oficiální úrokové sazby by podle našeho názoru měly zůstat nezměněny i příští rok.

    Koruna pak dnes po ránu bude sledovat sérii důležitých dat z ekonomiky (průmysl a zahraniční obchod za říjen) a také zajímavé údaje o devizových rezervách ČNB.

    EUR/USD/GBP

    Italské referendum bylo rychle zapomenuto, což značí, že společná měna nemá viditelnější problém a vše se opět točí kolem úrokového diferenciálu (mezi dolarovými a eurovými sazbami). Včerejší výsledek amerického zahraničního obchodu pak potvrdil předběžný odhad, kdy exporty v říjnu výrazně klesaly, což se velmi negativně podepisuje na růst v tomto kvartále (náš běžící odhad ukazuje na 1% růst amerického HDP).

    Dnes po ránu sice trh může zaujmout výsledek německého průmyslu, ale trh se již soustředí na zítřejší veledůležité zasedání ECB.

     

    Čtěte více:

    Energetické investiční tipy a pasti pro příští rok
    06.12.2016 19:00
    Doporučování nějakých energetických titulů není v posledních letech z...
    Slibné zprávy z Itálie pomáhají evropským trhům, eurodolar se konsoliduje
    06.12.2016 17:08
    Poslední zprávy týkající se Itálie vypadají z pohledu trhů dobře. Vlá...
    Summary: Italské banky, Chipotle
    06.12.2016 18:04
    Evropa: Italské banky Proti včerejšku dnes italský bankovní sektor n...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    16.07.2026
    13:40TSMC: Trh ignoruje silné výsledky a trestá vyšší kapitálové investice  
    12:10Zlato, dolar a Mag7 jako světové rezervní aktivum
    10:35TSMC po vzoru ASML navyšuje výhled tržeb. Bobtnají i kapitálové výdaje
    10:17Lidé nakoupili státní dluhopisy za 74 miliard, pořídilo si je 92 000 občanů
    9:52Uber chce převzít vlastníka Foodory. Za Delivery Hero nabízí přes 14 miliard dolarů
    9:32Rozbřesk: Fed přepisuje svou komunikační strategii: méně slov, více dat
    8:54Komerční banka, a.s.: Dozorčí rada zvolila člena představenstva KB
    8:53Nové americké útoky v Perském zálivu, zdražení ASML a SpaceX dál padá pod tlakem investorů  
    6:12U umělé inteligence se to posouvá k „příliš velké na to, aby padly“
    15.07.2026
    22:00Akcie rostly díky příznivým inflačním datům, výrobci čipů zůstali pod tlakem  
    17:10Dot.com bublinovatost a současný tržní optimismus
    16:43Nájmy v druhém čtvrtletí rostly, pohybovaly se mezi 9600 Kč až 32.900 Kč
    16:38Reuters: Vývoz ropných produktů z Ruska po moři klesl proti červnu na polovinu
    16:33V německém průmyslu vloni zaniklo 177.000 pracovních míst, uvedl úřad práce
    15:11Morgan Stanley se připojila ke konkurentům a svezla se na boomu obchodování s akciemi
    15:01BlackRock hlásí silný kvartál. Výsledky táhly ETF a rekordní marže
    14:57Z výsledků ASML nejvíce vyčnívá výrazně vylepšený výhled tržeb  
    14:45Německá vláda do roku 2030 seškrtá z klimatického fondu přes 30 miliard eur
    12:47Souboj platebních gigantů. Stripe chce ovládnout PayPal
    10:27OpenAI zamíří do domácností s přenosným AI společníkem. Applu se to nelíbí

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
    14:30USA - Index filadelfského Fedu
    14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
    14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.