Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mezibankovní kartel hýbal cenou stříbra, naznačují záznamy Deutsche

Mezibankovní kartel hýbal cenou stříbra, naznačují záznamy Deutsche

13.12.2016 13:00
Autor: Petr Zelenka, Patria Online

Skandál kolem manipulace cen stříbra se rozšiřuje. Právníci, kteří zastupují klienty několika velkých finančních domů, žalobu doplnili na základě nových důkazů zveřejněných Deutsche Bank. Dosud skandál mířil na banky UBS, HSBC a Bank of Nova Scotia. Nové důkazy mají obvinění rozšířit o Barclays, BNP Paribas Fortis, Standard Chartered a Bank of America. Na zvrat v případu upozorňují agentury Reuters a Bloomberg.

Deutsche Bank shodným podezřením čelila v minulosti, ale před osmi měsíci se s klienty dohodla na urovnání sporu. Stálo ji to 38 miliónů dolarů. V říjnu - připomeňme - banka zaplatila 60 miliónů kvůli podobnému obvinění ohledně manipulace cen zlata. Dokumenty, které Deutsche nyní po urovnání sporu týkajícího se stříbra zveřejnila, prstem ukazují i na další velké banky.

Podle žalujících předložené dokumenty naznačují, že tradeři výše zmíněných bankovních domů spolu předem telefonicky domlouvali obchody. Tím se dopustili manipulace trhu s futures kontrakty na stříbro. Sdíleli mezi sebou i informace o příkazech od svých klientů a naschvál nesprávně prováděli stop-loss příkazy. Také k manipulaci prý využívali takzvaný spoofing, tedy praxi, při které trader hýbe cenou tím, že rychle zadává a opět ruší obchodní příkazy.

Celé spiknutí prý fungovalo několik let a bylo neobvykle dobře zorganizované. UBS je podle právníků stěžovatelů citovaných agenturou Bloomberg třetím největším market makerem co se týče futures na stříbro, a ve spolupráci s dalšími finančními domy tak byla ve velmi dobré pozici ovlivnit světové trhy s futures na tuto komoditu.

Přímými důkazy jsou údajně například záznamy z chatovací aplikace, kterou se tradeři dorozumívali, nebo prý až 75 zvukových nahrávek, nejspíše telefonátů mezi bankéři. Podle agentury Bloomberg je třeba zaznamenaná komunikace mezi dvěma tradery z Deutsche Bank a dvěma z UBS.

Aféra připomíná případ z roku 2012, kdy prosáklo, že několik velkých investičních bank manipulovalo se sazbou Libor. Pokuty pro jednotlivé finanční domy se tehdy pohybovaly v řádech stovek miliónů až miliard dolarů, i když je nutné podotknout, že manipulace s Liborem měla mnohanásobně dalekosáhlejší důsledky.


Čtěte více:

Největší banka podle tržní kapitalizace Wells Fargo vedla klientům 1,5 miliónu falešných účtů
09.09.2016 16:28
Wells Fargo, americká banka s největší tržní kapitalizací na světě (25...
Citigroup a JPMorgan jsou nyní
21.11.2016 14:30
V pondělí vydala Rada pro finanční stabilitu (FSB) skupiny G20 ve spol...
EU představila odvetu za americká bankovní pravidla
23.11.2016 15:30
Evropská unie navrhla kladivo na zahraniční banky. Velké zahraniční ba...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.06.2026
16:29PODCAST Týdenní výhled: Trojice problémů tížící trhy a rekordní IPO SpaceX  
15:19Nový „největší problém“, umělá inteligence a Fed
12:03AI teprve začíná, tvrdí Huang. Výprodej techu je podle něj šance na nákup  
11:25Míra nezaměstnanosti v Česku klesá. Ale jen opticky
11:09Zatímco v Evropě doznívá propad akcií, Amerika se po víkendu bude snažit zvednout  
10:39Růst japonské ekonomiky v prvním čtvrtletí po zpřesnění dat zrychlil méně
10:29Léky na obezitu míří za hranice USA. Eli Lilly a Novo Nordisk cílí na globální trh, klíčovou roli sehraje cena
10:08Průmyslová výroba v Česku v dubnu zrychlila meziroční růst na 1,5 procenta
9:30Největší italská banka Intesa nabídla 30,6 miliardy eur za domácího rivala Monte dei Paschi di Siena
9:18Rozbřesk: Rychlý růst cen nemovitostí v Česku asi zpomalí zejména v nejdražších lokalitách
8:51AI rally slábne, eskalace na Blízkém východě zvyšuje nervozitu a do toho se čekají vyšší sazby Fedu  
6:01Zapomenutý gigant s obřím dluhem. Může Xerox investory překvapit?  
07.06.2026
10:42Víkendář: Jak zamezit opakování inflace sedmdesátých let
06.06.2026
9:28Víkendář: Ponaučení pro centrální banky – vyvarujte se velkých akcí
05.06.2026
22:28Americké technologie čelí enormním výprodejům  
17:14Nvidia a další ukazují, že zisková bublina je mylný koncept. Ale i tak ukazuje správným směrem
16:58J&T Global Finance XVI., s.r.o: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu
16:00Dekáda robotů. Humanoidi promění průmysl i domácnosti, míní investoři
15:23Síla trhu práce přibližuje vyšší sazby Fedu  
14:41IPO SpaceX zavírá dveře investorům z Číny a Hongkongu. Úpisu se nezúčastní z bezpečnostních důvodů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
16:00USA - Prodeje starších domů