Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Článek ČNB korunu nerozhýbal. Komoditní měny reagují na dražší ropu vlažně

Článek ČNB korunu nerozhýbal. Komoditní měny reagují na dražší ropu vlažně

26.07.2017 17:02
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Česká měnová politika není vytvářena ve vakuu, nastavení nástrojů ECB pro ni znamená významné omezení a předčasné zvýšení sazeb by mohlo ovlivnit inflaci skrze tlak na posílení koruny. To jsou některé body z článku Vladimíra Tomšíka a Jana Fraita z ČNB, který se sice na stránkách banky objevil dnes, ale původně byl napsán začátkem měsíce. Těžko tedy usuzovat, jak moc odpovídá aktuálnímu rozpoložení bankovní rady. Korunu každopádně příliš neovlivnil: Česká měna se tlačí pod 26,00 za euro a zatím takové pokusy končí návratem mírně nad tuto hranici.

Hlavní událostí pro světové trhy je nyní výsledek zasedání Fedu. Ten by dnes měl nechat vše při starém a pouze lehce upravit rétoriku tak, aby trh více připravil na chystané kvantitativní utahování. Úrokové sazby jsou momentálně na vedlejší koleji; to neznamená, že by Fed uhýbal z cesty k jejich zvýšení, ale nebude tento aspekt silněji zdůrazňovat, neboť to hlavní se nyní děje kolem vyfukování bilance. Od tohoto zasedání nečekáme nic převratného. Nebude k dispozici nová prognóza ani neproběhne konference. Doprovodné prohlášení by mělo zapadnout do převažujícího názoru, že září přinese start kvantitativního utahování a v dalších měsících (zřejmě v prosinci) se Fed vrátí k postupnému zvyšování sazeb.

Výnosy dluhopisů v USA nepatrně klesají a podobné je to také v eurozóně. Dolar před Fedem lehce posiluje k euru a japonskému jenu. Pár libra-dolar vykazuje minimální mezidenní změnu. Britskou měnu mírně podpořilo zrychlení domácí ekonomiky, ale na velkou reakci to nebylo, neboť se předběžná čísla trefila do tržních odhadů.

Ropa se během dne konsolidovala, ale odpoledne dostala další růstový impuls. Tentokrát to byly týdenní statistiky o amerických zásobách, které vykázaly značný pokles. Komoditní měny stále nevykazují velké nadšení z příznivého vývoje cen ropy. Pro akcie je však ropa a růst energetického sektoru podporou.

Navíc jsou tu další výsledky: Boeing nebo AT&T jsou firmy, které svými čísly dnes vylepšovaly náladu na trzích. Na druhé straně Ford klesl po profit-warningu pro letošní rok. Coca-Cola odhady nepatrně překonala, ovšem při propadu zisku. Její akcie prvotní pokles nahradily. Finanční sektor se i při mírném poklesu výnosů drží. Hlavní indexy v USA i západní Evropě jsou odpoledne v plusu, ale jejich růst není výrazný.

 

Čtěte více:

Skončí tato expanze propadem? Kvůli Fedu spíše jen postupně vyšumí
26.07.2017 15:22
Fed se stále více obává, že současná ekonomická expanze skončí stejně ...
O co by se měly banky a jejich investoři skutečně zajímat
26.07.2017 12:24
Učebnicovým příkladem společnosti, která nebyla schopna držet krok s t...
Investoři do dluhopisů jsou z Marsu, centrální bankéři z Venuše. Volatilita jednou opět vzroste
26.07.2017 14:03
Investoři do dluhopisů jsou z Marsu, centrální bankéři z Venuše – nebo...
Boeing předvádí úspěšný let za dobrými výsledky hospodaření
26.07.2017 14:55
Výrobce letadel a letecké techniky Boeing Co. oznámil za 2. čtvrtletí ...
Automobilce Ford se i přes komplikace s prodeji na americkém trhu dařilo
26.07.2017 15:27
Americký výrobce aut Ford Motor ve druhém čtvrtletí 2017 zvýšil čistý ...
Kvartální zisk Coca-Coly po výměně šéfa těsně překonal odhady
26.07.2017 16:39
Koktejl složený z nižších nákladů a z vyšších cen pomohl nápojovému gi...
Praha klesala, Moneta je po dvou měsících zase za 80 Kč
26.07.2017 16:51
Pražská burza se dnes pod tíhou Komerční banky octla v červených čísle...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích
17:32Firmy se cel nebojí? Průzkumy ISM za duben nedopadly špatně  
16:38Burza v USA otevírá v červeném. V Evropě roste DAX a z titulů Erste po oznámení akvizice  
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Berkshire Hathaway Inc (03/25 Q1)
ON Semiconductor Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Palantir Technologies Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/25 Q2, Bef-mkt)
Vertex Pharmaceuticals Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
16:00USA - Index ISM ve službách
22:05Ford Motor Co (03/25 Q1)
22:05Mattel Inc (03/25 Q1)
22:15Clorox Co/The (03/25 Q3)