Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summary: Salesforce.com - skvělá čísla v klíčových metrikách nenalezla odezvu na trhu

Summary: Salesforce.com - skvělá čísla v klíčových metrikách nenalezla odezvu na trhu

23.08.2017 17:10
Autor: Ján Hladký, Patria Finance - Research

Fiat Chrysler se pomalu stává mediálním tématem týdne. A to kvůli možným akvizičním plánům různých společností, které krouží kolem jeho divizí. Skvělý růst hlavních finančních metrik dnes oznámila společnost salesforce.com, jenže reakce trhu na tyto zprávy je spíše negativní. Nesplněná očekávání a zaostávání za konkurencí (Home Depot) prodejce domácího vybavení Lowe’s Companies investory nepotěšila.

USA 

Fiat Chrysler (DIP)

Zdá se, že tento týden bude celý věnován Fiatu a možným akvizicím s ním spojeným. Po dementovaném odprodeji SUV značek čínskému výrobci Great Wall se dnes zpustila šeptanda o možné divestici evropských prémiových značek Maserati a Alfa Romeo. O Fiat je známé, že jeho jednotlivé divize jsou samostatně v součtu cennější než celá společnost dohromady (50 mld. EUR proti 25 mld. EUR). Zmiňované značky mají odhadovanou hodnotu 7 mld. EUR a mluví se také o možném prodeji výroby automobilových dílů (dalších 5 mld. EUR). Zaměření Fiat by se tím dále přesunulo k masové výrobě aut s nižší marží. Jak jsme již psali, CEO Marchionne je zastáncem konsolidace automobilového průmyslu, jelikož vidí obrovský potenciál v úsporách na výzkum a vývoj a výrobu.

Akcionáři tyto zprávy ocenili s nadšením a akcie vykopli vzhůru o téměř 6 % na 14,2 USD. Tuto hodnotu měli naposled před odprodejem divize Ferrari. Roční návratnost akcií Fiat teď dosahuje již 109 % (pro srovnání General Motors +12 % a Ford -13 %).


salesforce.com


Souhrn: Skvělý růst hlavních finančních metrik přišel v kombinaci s mírným překonáním tržních predikcí. Pozastavujeme se nad položkou fakturace, která dosahuje vysokých meziročních růstů a také již značného objemu, což by mohlo značit problémy se splatností pohledávek. Veledůležitá metrika výnosy příštích období však dopadla velice uspokojivě. Reakce na trhu je spíše negativní.

Nejdůležitější hráč na poli cloudových služeb završil fiskální kvartál 2Q18 s tržbami ve výši 2,56 mld. USD (+26 % yoy) a tedy mírně nad konsensem trhu. Tento masivní nárůst byl však zjevně vykoupen masivní marketingovou kampaní, jelikož náklady tohoto oddělení narostly meziročně také o 25 % na 1,2 mld. USD. Navzdory tomu se podařilo provozní marži rozšířit o 195 bps yoy na 14,9 %. Výsledný čistý zisk na akcii se usadil na 0,33 US (+38 % yoy), což je o 4,5 % nad predikcemi.

Očekávání s přehledem předstihly také položky naznačující vývoj společnosti do budoucna. Objem fakturací (billings) vyrostl meziročně o 26 % yoy na 2,3 mld. USD, přičemž trh předpokládal jen 17% navýšení. Tady bychom ale rádi zvedli varovný prst. Zjednodušeně řečeno, 2,3 mld. USD hotovosti by mělo v budoucnu připlout na účty společnosti, což je více, než dokázal salesforce.com vygenerovat z provozních aktivit v celém fiskálním roce 2017. Prudký růst této položky a její objem by mohl naznačovat problémy se splatností pohledávek nebo zbytečně laxní pravidla splácení zákaznických úvěrů, proto ji budeme do budoucna pozorně sledovat. Náladu nám ale zlepšují výnosy příštích období (prozatím nezúčtované tržby), jež posílily také o 26 % yoy na 4,8 mld. USD (konsensus +23 % yoy).

V souvislosti s překvapivě dobrými výsledky došlo k jemnému navýšení výhledu pro tento fiskální rok (tržby i čistý zisk).

Investoři však úplně uchváceni nejsou a akcie posouvají vzhůru jen 0,5 %.


Lowe’s Companies (DIP)

Prodejce domácího vybavení zaknihoval za poslední kvartál tržby ve výši 19,5 mld. USD, což představuje mírný 7% meziroční růst v souladu s predikcemi trhu. Níže ve výsledovce to ale již bylo horší. Hrubá marže se utáhla o 20 bps yoy na 34,2 % a čistý zisk na akcii sice vyskočil meziročně o 15 % na 1,57 USD, nicméně konsensu by odpovídala hodnota 1,62 USD. Uspokojivě dopadly konec konců jen tržby z prodejen otevřených déle než jeden rok (+4,5 % yoy při očekávaných +4,4 %), avšak ty se pro změnu nechytaly na hlavního konkurenta Home Depot (více ZDE). Negativně hodnotíme také růst zásob, jenž se svým 7,6% meziročním tempem překonal růst tržeb.

Management přistoupil již potřetí v řadě ke snížení očekávaného čistého zisku na akcii za fiskální rok 2018. Současný výhled jej směřuje mezi 4,2 – 4,3 USD (doteď 4,3 USD), přičemž trh doufal v 4,28 USD.

Nesplněná očekávání a zaostávání za konkurencí (Home Depot) sráží akcie dolů o 5,5 %. Nepomohly jim ani nižší než očekávané červencové prodeje nových domů v USA (571 tis. proti 610 tis.).

 
 

Čtěte více:

Summary: Pandora (znovu) nenaplnila očekávání, CVS Health Corp se v lékarenských službách daří
08.08.2017 17:23
Dánská Pandora sice nenaplnila výsledky hospodaření očekávání v hlavní...
Summary: Walt Disney se rozchází s Netflixem a Mylan odkládá prodej generik
09.08.2017 16:39
Energetika E.ON v rámci zveřejnění výsledků hospodaření představila zm...
Summary: Glencore brzdí dividenda, Macy's propad tržeb
10.08.2017 17:47
Pozitivní vývoj na komoditním trhu vystřelil tržby i ukazatel EBITDA ...
Summary: Zaškobrtnutí Nvidia nezůstalo bez trestu, JC Penney polekal trhy
11.08.2017 17:48
USA: NVIDIA Souhrn: Výsledky překonaly většinu predikcí, bohužel s l...
Summary: Fiat Chrysler odmítl nabídku na převzetí, výrobci polovodičů mají žně
14.08.2017 17:57
USA: Fiat Chrysler (DIP) Akciím americko-evropské automobilky dnes p...
Summary: Home Depot příjemně překvapil
15.08.2017 17:39
Home Depot Prodejce vybavení pro domácnost překvapil svými dobrými čí...
Summary: Den překonaných očekávání pro Alibabu. Naopak Cisco se moc nepochlapil
17.08.2017 17:31
Shrnutí: Pro Alibabu byl dnešek dalším dnem splněných očekávání. Tržb...
Summary: Polovodičové společnosti  Applied Materials se vyplatila přísná nákladová politika
18.08.2017 16:30
Přísná nákladová politika se vyplácí. Výrobci zařízení nutných pro výr...
Summary: Nejasné transakce kolem Fiat Chrysler a BHP Billiton uspokojil investory dividendou
22.08.2017 17:21
Z výsledků hospodaření těžařského giganta BHP Billiton byly nakonec ne...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.02.2026
6:09Víkendář: Lidé nejsou placeni za své vzdělání, ale za odborné znalosti. Promluví do toho AI?
31.01.2026
6:02Víkendář: Jak jsou na tom nyní americké a čínské modely ve využívání umělé inteligence?
30.01.2026
22:04Výprodej bez úkrytu: ztrácejí akcie i drahé kovy  
17:33Zlevňující drahý dolar
15:48SoFi překonala očekávání trhu. Silné výsledky byly navíc posíleny výhledem na rok 2026  
15:23Výhled na výsledky Monety: Vyšší náklady stáhnou zisk, úrokové výnosy zůstávají silné  
14:19Ropní giganti Chevron a Exxon Mobil s nižším ziskem, úspory jim ale pomohly nad odhady analytiků
14:13Perly týdne: Cla platí sami Američané a na trhu se zlatem se dějí věci
14:11Evropská ekonomika zpomaluje, ale drží se. Španělsko táhne, Německo mírně ožívá, ČR zpomaluje
13:43Apple slaví rekordní Vánoce. iPhone táhne, pozornost se soustředí na marže a AI  
13:03Trump si konečně vybral. Na nového šéfa Fedu nominoval Kevina Warshe
12:42Zlato a stříbro prudce padají. Síla dolaru spustila masivní výprodej  
11:11Jméno nového šéfa Fedu možná už dnes a pozice favorita se mění. Drahé kovy prudce padají  
11:02Nezastavitelný Sandisk: po skvělých výsledcích a ještě lepším výhledu akcie rostou o dalších 20 procent
10:32Adidas překonal odhady a spouští miliardový buyback. Akcie poskočily o 5 %
9:57Jan Bureš: HDP lehce zpomaluje dynamiku, stále jsme však v „dobrých časech“
9:20Apple hlásí nejlepší čtvrtletí pro iPhone, kvůli drahým paměťovým čipům ale očekává dopad na marže
9:04Fúze Muskova impéria před IPO: SpaceX zvažuje fúzi s Teslou nebo xAI
8:58ČEZ, a.s.: Výsledek arbitráže vůči Bulharsku
8:53Rozbřesk: Dohoda EU – Mercosur jako test evropské obchodní strategie

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data