Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Daily Mail: Proč selhávají moderní vztahy? Čekáme od nich moc

Daily Mail: Proč selhávají moderní vztahy? Čekáme od nich moc

21.10.2017 12:44
Autor: ČTK

Lidé slýchají, že by se nikdy neměli spokojit s nikým jiným, než s tím pravým či tou pravou. Ale nová kniha amerického sociologa míní, že od svých partnerů a partnerek žádáme příliš mnoho, což je důvod, proč je těžší než kdykoli dříve vztah udržet, napsal zpravodajský server Daily Mail.

Profesor sociologie Severozápadní univerzity v americkém státě Illinois Eli Finkel píše, že už nestačí oženit se či vdát za milou dívku či příjemného mladíka. Lidé očekávají, že pro ně jejich partneři budou vším, uvádí v knize nazvané Manželství-všechno-nebo-nic.

Lidé v současnosti podle Finkela hledají partnery, vedle kterých si budou připadat sexy, schopní, ambiciózní a inspirativní. Pro mnoho párů je ale splnění všech těchto cílů nerealistické.

Proto pokud chtějí mít šťastný vztah, měli by žádat méně od svého partnera a přemýšlet o způsobech, jak některé z nich vyplnit s pomocí sítě svých přátel.

"Ukazuje se, že lidé, kteří mají rozmanitější společenské portfolio, tedy různé druhy přátel, za nimiž mohou jít kvůli různým emocím, mají celkově vyšší kvalitu života," uvedl Finkel.

"To je jeden z argumentů ve prospěch toho, abychom si ujasnili, jaké lidi máme ve svém okolí, a s čím nám mohou pomoci. Pak můžeme žádat a očekávat méně od svého partnera. To není žádná degradace manželství, vztah se tím nijak nezhorší," dodal Finkel.

Zároveň s tím, jak přehodnotíme a snížíme množství toho, co žádáme po partnerovi, bychom se měli pokusit s ním či s ní trávit víc kvalitního času.

Zhruba 53 procent manželství ve Spojených státech v současnosti končí rozvodem, zatímco v Británii jde o mírně nižší počet - 42 procent. V 60. letech byly tyto počty podstatně nižší - jen sedm procent ve Spojených státech a zhruba 14 procent v Británii.

Tento posun je podle Finkela primárně kulturní. V 60. letech se lidé začali bouřit proti přísným společenským pravidlům, jako byla představa, že ženy se mají primárně starat o rodinu a muž má být asertivní živitel rodiny.

"Do té doby byla relativně pevně definovaná očekávání, jak by se lidé měli chovat. A v 60. letech si naše společnost řekla: 'K čertu s tím'," dodal Finkel.

Nedávné výzkumy zjistili, že si manželství všeobecně více užívají lidé s vysokoškolským vzděláním. "Lidé s nižšími příjmy mají v životě více stresu, a také více věcí, se kterými se musí vypořádat. A tyto stresující věci a problémy zkracují dobu, kdy jsou spolu a mohou se soustředit na svůj vztah, na zajímavý rozhovor a podobně," uvedl Finkel. "Všechny příjemné věci jako by byly pokažené pocitem únavy z těžkostí každodenního života."

 

Váš názor
  • Předaněná společnost kolabuje
    23.10.2017 8:21

    Ani USA nemohou mít lidi,co se celý život vezou na sociálních dávkách a zbytek žije ve stresu,jak ty daně zaplatit.Nebýt robotizace,tak už lidi vzali vidle a šli na ně.Roboti totiž platí na daňový systém,neremcají a přesto je to pořád málo a stát dál neustále ždíme další a další daně.
    mc
    • Přímočarý úsudek :-)
      23.10.2017 12:09

      Takže míra zdanění je přímo úměrná míře rozvodovosti. Daňové ráje jsou i ráji manželských radovánek. Nebude problém přeci jen komplexnější?
Aktuální komentáře
22.05.2026
22:00Dow Jones na nových maximech; S&P 500 rostl osmý týden v řadě  
17:15Spotřebitelská důvěra v USA klesla kvůli obavám z inflace na rekordní minimum
16:56Češi berou státní dluhopisy útokem. Vybralo se už přes 20 miliard
16:30Traders Talk: Nvidia potvrdila AI boom, Colt překvapil a Strnad sází na dividendu
16:30Strnadova CSG a jihoafrická Reunert založí společnou firmu na výrobu zapalovačů pro velkorážovou munici na Slovensku
14:42Čínská mezera a americké překvapení
14:23NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
13:08Monetární i fiskální politika budou muset reagovat na důsledky umělé inteligence
12:51ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
11:42Philip Morris spouští výrobu nikotinových sáčků v Kutné Hoře
11:22Perly týdne: Nový komoditní cyklus a největší asymetrie v historii financí
11:15Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v květnu zlepšila, situace je ale křehká
10:47Závěr týdne v zeleném. Nižší výnosy vylepšují náladu  
8:52Rozbřesk: Nuda na koruně v neklidném světě. Jak si vysvětlit její extrémní stabilitu?
8:50Írán hlásí pokrok v jednáních, Trump doma čelí tlaku a Warsh se dnes ujme vedení Fedu  
6:01HIMS má novou konkurenci. Enhanced plánuje "steroidovou olympiádu" a přirovnává svůj byznys k F1
21.05.2026
22:01Pozornost trhu je na ocenění Nvidie  
17:52MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace dne 21. 5. 2026
17:10Zastaví dluhopisové trhy akciovou rally?
17:00Primoco UAV SE: Vnitřní informace

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
8:00DE - HDP, q/q
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university