Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pověřený Babiš chce vládu i program do Vánoc. Zeman chce odvrátit předčasné volby

Pověřený Babiš chce vládu i program do Vánoc. Zeman chce odvrátit předčasné volby

31.10.2017 16:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Prezident Miloš Zeman dnes v Lánech podle očekávání pověřil předsedu hnutí ANO Andreje Babiše jednáním o sestavení vlády. Je to neformální krok, který není zakotven v Ústavě, měl by ale vést k pozdějšímu jmenování Babiše premiérem. Šéf ANO už dal dříve najevo, že by chtěl vytvořit menšinovou vládu. Zeman tento záměr podpořil, pro jmenování Babiše premiérem nebude chtít podpisy většiny poslanců.

Zeman při pověření Babiše řekl, že udělá vše proto, aby se v Česku nekonaly předčasné volby. Babiš potvrdil, že se bude snažit sestavit menšinovou vládu s účastí politiků i expertů. Vládu mít sestavenu a vládní program hotov chce do Vánoc. Vyhnout se chce rozpočtovému provizoriu pro rok 2018.

Pověření jednáním o sestavení vlády Zeman použil už před čtyřmi lety předtím, než jmenoval vládu současného premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Sobotka po převzetí pověření Zemana pravidelně informoval o postupu jednání, než byl jeho kabinet uveden do funkce.

Novou vládu může Zeman jmenovat teprve po demisi současného kabinetu. Sobotkova vláda ji musí podat po ustavení Poslanecké sněmovny. Ustavující schůzi Zeman svolal na 20. listopadu. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek dnes vyzval k zablokování volby předsedy Sněmovny, aby dolní komora Parlamentu nemohla být ustavena, a nemohla tak vzniknout menšinová vláda ANO.

 
 
 

Čtěte více:

Volby v ČR: Úroky, ČEZ či banky je mohou pocítit
20.10.2017 6:11
Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v roce 2017 se...
Tomáš Sýkora: Volby jsou důležité pro ČEZ a popoženou růst sazeb. Co koruna? (video)
20.10.2017 14:39
Větší fiskální expanze po parlamentních volbách v Česku je pravděpodob...
Volby pátek ONLINE: Jaké Češi rozdají karty nové Sněmovně a cestě ke vládě?
20.10.2017 15:42
V Česku začaly ve 14:00 volby do Poslanecké sněmovny. Jsou sedmé v his...
Volby ONLINE: ANO má 78 mandátů, těsně prošla TOP09 i STAN
21.10.2017 8:36
Suverénním vítězem letošních voleb do Poslanecké sněmovny je vládní hn...
Volby ONLINE a souhrn: Zeman pověří sestavením vlády Babiše. ANO vybralo předsedu Sněmovny
22.10.2017 23:28
Prezident Miloš Zeman pověří sestavením vlády předsedu vítězného hnutí...
Zeman: Preferuji menšinovou vládu. Dnes pověří Babiše
31.10.2017 8:19
Prezident Miloš Zeman preferuje menšinovou vládu. Nevidí možnost, jak ...

Váš názor
  • Multinick
    25.11.2017 11:24

    Takové nadšení z rudé hnědé partičky a jejich dětinské msty Fialovi....To je fakt ten největší škůdce....
    Velkamedvědice
  •  
    25.11.2017 9:41

    Zajímavá je reakce na nezvolení Petra Fialy (ODS) do pozice místopředsedy PS. Pravda, druhá nejsilnější strana v parlamentu by měla mít svého místopředsedu. O tom není sporu. Ale. Je faktem, že spolu s dalšími menšími stranami utvořila ODS formaci zvanou Demokratický blok. Tento blok blokoval svými hlasy zvolení představitele ANO předsedou PS a fakticky tak naplnil Kalouskovu výzvu ohledně snahy neustanovit sněmovnu. To se však nepovedlo a Demokratický blok následně deleguje na pozici místopředsedy PS Fialu (ODS), který ani ve druhém kole nebyl zvolen. A tak pan Fiala zřejmě podstoupí další hlasování. Chápete to? Nejprve blokují hlasováním vznik sněmovny (tím, že nevolí jejího předsedu) a když i přes odpor Demokratického bloku sněmovna vznikne, uzurpují si právo na jejího místopředsedu. Především ANO nechalo Demokratický blok řádně "vycukat", aby jej poté z milosti pravděpodobně zvolilo.
    NSU
  • Kdo stojí za politiky?
    07.11.2017 9:13

    Ještě se ve sněmovně pořádně ani nerozkoukali a už na poslance Pirátů prší nabídky spolupráce a odborné pomoci ze strany bývalých poslanců i řady lobbistů, jaké zákony je třeba odhlasovat. Píšou o tom sami členové Pirátské strany v evidenci lobbistických kontaktů, kterou vedou na internetu. Kladu si otázku, koho a co vlastně volič volí systémem parlamentní demokracie? Komu jsou odpovědni takto zvolení politici? Voličům nebo lobbistům aj. , kteří mají snahu prosadit pouze vlastní zájmy? Není lékem na takové chování přímá demokracie? Pomohla by přímá volitelnost a přímá odvolatelnost politiků? Nevymýtila by se tak možná politická korupce? Je toto jeden z důvodů, proč nejde "pod nos" lobbistům a jiným nikým nevoleným individuím přímá demokracie?
    k zamyšlení
  •  
    01.11.2017 10:48

    Máme po volbách , možná máme před volbami . Bábiše jsem nevolil , ale budou-li nové volby ¨, tak jej volit budu . Myslím si , že vystoupí-li Kalousek ještě párkrát se svými konstruktivními nápady , udělá pro tuto zemi mnoho . Babiš získá 40% , Kalousek , Gazdík , černozadečky s jejich slavnými opozičními programy půjdou do kytek . Kdo chce kam , ...... pomozme mu tam .
    politolog
  • Další volby ? po takovém vitězství ?
    31.10.2017 18:19

    Jak to tedy bylo ? Volako čudné néééé ?
    abc
Aktuální komentáře
09.07.2026
8:55Rozbřesk: Potvrdí průmysl zlepšenou kondici ekonomiky?
8:48Kofola zachrání Bílinskou kyselku i Zaječickou hořkou. Uspěla ve výběrovém řízení o tradiční minerálky
8:44Akcie míří vzhůru i přes napětí s Íránem. SK Hynix přitahuje velký zájem a Kofola kupuje tradiční minerálky  
6:40Sohn: Google může být ke koupi, kvalita nyní jen zabírá místo v portfoliu
08.07.2026
22:01Akcie oslabily kvůli novému napětí mezi USA a Íránem, ropa prudce zdražila  
16:50PODCAST Analytický radar: Makrovýhled Patrie pro druhé pololetí  
16:06Apple sází na americké čipy, Broadcom získal kontrakt za více než 30 miliard dolarů
16:04AI a pravidlo „v tom nejlepším přestat“
14:17L'Oréal, Nestlé či Mondelez. AI zrychluje vývoj šamponů či sušenek
12:19Investiční výhled na druhé pololetí: Strategie  
10:45Rotace pryč z nastoupaných techů, konec příměří s Íránem a další růst výnosů  
10:27PODCAST MakroMixér s Ondřejem Vaňkem: AI nahradí část expertů. Především ale prověří schopnost lidí se měnit
9:20Rozbřesk: Spotřebitele táhne rychlý růst reálné mzdy
8:53Trhy zahajují den v červeném po útocích USA na Írán, výsledky zveřejnily mmcité a Hardwario  
6:00Opční trh vysílá smíšené signály. Poptávka po zajištění proti poklesu sílí  
07.07.2026
22:02Technologické tituly korigovaly, investoři vybírali zisky v čipech  
17:10Mistrovství světa ve fotbale a americko-evropská přetahovaná
15:19SpaceX míří do Nasdaq 100. Pasivní fondy mohou do tohoto titulu poslat miliardy dolarů  
13:45Volkswagen pod lupou: šéf koncernu volá po hlubokém řezu, překážkou budou odbory a politici  
12:05Investiční výhled na druhé pololetí: Hlavní makro teze a rizika  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Nezaměstnanost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m