Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Centrální banky uvažují o zavedení vlastních kryptoměn

Centrální banky uvažují o zavedení vlastních kryptoměn

21.03.2018 16:41
Autor: Gabriela Rainová, Patria Finance

Bitcoin, ethereum, XRP, stellar, cardano: Svět kryptoměn neexistuje zase tak dlouho, je už ale neuvěřitelně přeplněný. A centrální banky od Singapuru po Švýcarsko v této změti blockchainových rádoby substitutů oficiálních měn uvažují nad tím, zda nevydat digitální verze těch svých. Ani jedna z nich se to zatím nechystá udělat, přesto zpráva Mezinárodní banky pro vypořádání (BIS) zveřejnila příručku, jak k této záležitosti přistupovat.

A jaká odpověď? Opatrně. Předně záleží na tom, kdo bude tyto digitální měny vydané centrální bankou užívat. Stávající peníze vydávané centrálními bankami jsou k dostání ve dvou formách: bankovky a mince, které jsou dostupné všem, a rezervní a vypořádací účty dostupné elektronicky (byť ne na základě blockchainové technologie) pouze komerčním bankám, které se používají pro mezibankovní platby. Podobným způsobem by se mohly využívat i digitální měny centrálních bank. Pokud by byly určené všem, umožnily by tím pádem, aby každý mohl mít svůj účet u centrální banky.

Možné výhody digitálních měn centrálních bank

Transfer těchto měn by mohl probíhat buď přímo mezi subjekty, jako hotovost, anebo přes bankovní systém. Mohly by se držet anonymně se zachováním soukromí, anebo s označením, což by mohlo zjednodušit odhalení podezřelých transakcí. Pokud by měly přinášet úroky, ovlivnily by poptávku nejen po těchto měnách, ale i po hotovosti, bankovních depozitech a vládních dluhopisech.

Zpráva BIS zvažuje možné vlivy na platební systém, měnovou politiku a finanční stabilitu. Argumenty pro digitální měny centrálních bank s širší dostupností by mohl posílit prudký ústup hotovosti. Švédská Riksbank uvažuje pro drobné platby o „e-kroně“. Ale ve většině zemí zůstává i přes rostoucí používání karet hotovost pořád v oblibě. Pokusy s digitálními měnami pro mezibankovní platby podle zprávy „neukázaly významné přínosy“.

Široce dostupné digitální měny, které by přinášely i úroky, by mohly teoreticky utužit vazbu mezi měnovou politikou a ekonomikou. Úroková sazba propojená s klíčovou sazbou by mohla nastavit dno pro sazby na peněžních trzích. Banky by tak neměly moc možností, než přenést změny v úrocích digitální měn na vkladatele. Záporné sazby by se tak mohly snadněji implementovat, obzvláště v případě, kdy by byly staženy bankovky s vysokou nominální hodnotou. To vše jsou ale jen dohady. Drobní vkladatelé reagují na změny sazeb méně citlivě než institucionální investoři. Navíc centrální banky už disponují celou řadou nástrojů. Autoři si nejsou jistí, zda domnělé přínosy pro vytvoření digitálních měn centrálních bank stačí.

Riziko digitálního exodu

Pokud jde o finanční stabilitu, jsou autoři ještě opatrnější. V dobách napětí na trzích utíkají vkladatelé z kymácejících se bank do bezpečnějších míst - a digitální měny centrální banky by tak umožnily digitální exodus do centrálních bank. Navíc pokud by měly komerční banky soutěžit o vklady s centrální bankou, čelily by za běžných podmínek vyšším nákladům na financování. Digitální verze měn používaných mezinárodně (například dolaru), by tyto komplikace ještě zhoršily, kdyby je cizinci mohli užívat volně.

Centrální bankéři se ale mnohem více zaměřují na růst soukromých kryptoměn a varují, že se jedná o spekulační hazard. Tento týden na setkání G20 v Buenos Aires můžeme očekávat další kritiku a žádný spěch s „ražbou“ nových digitálních měn.

Zdroj: The Economist

 
 
 

Čtěte více:

Draghi: Regulovat bitcoin? To není věcí ECB
13.02.2018 16:07
Regulovat bitcoin není věcí Evropské centrální banky (ECB). Prohlásil ...
Příběh kryptonároda: Jak se Švýcarsko znovu našlo
01.03.2018 6:45
Když je jasno, je západ slunce nad jezerem Zug úchvatný. Zasněžené hor...
Bitcoin za týden o pětinu níže. Tokio stoplo obchody na 2 kryptoburzách
09.03.2018 15:01
Pro „hodlery“, jak zní slangový výraz pro bitcoinové nadšence držící d...
Stačilo 24 hodin, a hodnota kryptoměn se propadla o 60 miliard dolarů
15.03.2018 12:26
Nejznámější digitální měny se dnes opět výrazněji propadly. Během pou...
Víkendář: Svět se zbláznil, namísto snižování emisí se věnujeme energeticky náročné těžbě kryptoměn
18.03.2018 10:02
Bitcoin je dnes již považován za plnohodnotné investiční aktivum, i kd...

Váš názor
Aktuální komentáře
27.04.2026
13:34Týdenní výhled: Rozhodnutí o sazbách a výsledky big techu určí náladu na trzích  
13:05SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledy za 1Q 2026
13:00Banka CREDITAS a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
12:35Událostmi nabitý týden se rozjíždí pomalu, drahá ropa nevadí  
11:50BP se během války s Íránem stává nečekaným vítězem mezi ropnými giganty
11:42Peking se vložil do akvizice firmy vyvíjející agentní AI, kterou chtěla převzít Meta
11:00UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL CZ0002003114
10:34Výhled na výsledky Philip Morris: stabilní čísla, atraktivní výnos  
9:28Bezvavlasy.cz má nového šéfa, do čela nastupuje Jiří Hendrych
9:10Primoco UAV SE: Významné skutečnosti v roce 2025
9:07Rozbřesk: Umělá inteligence podle posledních průzkumů rozevírá nůžky mezi pracovníky
8:53Primocu druhým rokem klesly tržby i zisk, firma ale hlásí rekordní objednávky
8:49Tržby Primoco znovu klesají, Tabák před výsledky a Slovensko přišlo o stupeň ratingu  
8:45Footshop a.s.: Footshop potvrzuje auditované výsledky za rok 2025
6:04Poslední monetární šok z USA už neměl na rozvíjející se země takový dopad jako v minulosti. Co to ukazuje?
26.04.2026
10:10Víkendář: Forenzní ekonomie – co se děje v zemích, jako Severní Korea?
25.04.2026
10:11Víkendář: Jak na pokles cen bydlení
24.04.2026
22:06Americké akciové indexy uzavírají týden na nových maximech  
17:25Nejoptimističtější korekce v historii trhů a posun tam, kde jsme byli
16:54J&T Global Finance XV., s.r.o.: Oznámení o šesté výplatě úrokového výnosu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data