Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Příběh kryptonároda: Jak se Švýcarsko znovu našlo

Příběh kryptonároda: Jak se Švýcarsko znovu našlo

1.3.2018 6:45
Autor: Gabriela Žáková, Patria Finance

Když je jasno, je západ slunce nad jezerem Zug úchvatný. Zasněžené hory se tyčí v oranžové záři a odrážejí se na hladině jezera pod nimi. „Zug je náš duchovní domov,“ říká Jeremy Epstein z Washingtonu DC, který zrovna prováděl 40 cizinců po malém městečku jižně od Curychu. Ti sem ale nepřijeli za západem slunce, ale aby zažili, jak se z města Zug stalo Crypto Valley – domov firem, které se zabývají kryptoměnami, a s nimi spojenými aktivitami.

Země by měla usilovat o to stát se kryptonárodem, vyjádřil se v lednu ministr hospodářství Johann Schneider-Ammann. A Zug má nasměřováno k tomu stát se hlavním městem tohoto národa. Asi čtvrtina loňských celosvětových ICO (primárních veřejných nabídek digitálních mincí) proběhla podle poradensko-auditorské firmy PwC právě ve Švýcarsku. A čtyři z deseti největších ICO přímo v Zugu.

Za tímto účelem udržuje Švýcarsko volnější pravidla krypto-byznysu. A to i přes to, že ostatní státy přitvrzují. Rozvíjí se průmysl ukládání kryptoaktiv, jako hard disky, na které se offline ukládají šifrovací klíče na chladných, suchých, tajných místech a s týmem schopným rychlé reakce. A které místo je k tomu lepší než bývalý vojenský bunkr ve švýcarských Alpách?

Náklonnost ke kryptoměnám je v Zugu evidentní na každém kroku. Nálepka „Přijímáme Bitcoin“ zdobí několik obchodů, vinařství i městskou radnici. Zug se v roce 2016 stal prvním místem na světě, kde přijímají bitcoin i ve veřejných službách. Obyvatelé dokonce mohou získat i digitální identitu založenou na blockchainové technologii.

Daně jsou v této bývalé rybářské vesnici již dlouhodobě nízké. Po druhé světové válce snížil Zug sazbu podnikové daně na 8,5 % a dnes je tato míra na stále konkurenceschopných 14,6 % oproti 21% sazbě v Curychu.

Efekt sněhové koule

Zug začal psát kryptokapitolu svých dějin už v roce 2013, když zde založila své sídlo nezisková organizace Ethereum Foundation, která podporovala rozvoj stejnojmenné blockchainové digitální měny. Následovalo mnoho dalších firem. A nyní, když už jich tu je na 150, jsou místní daňové úřady odborníky, stejně jako účetní i právníci.

„Přistály jak létající talíře,“ řekl starosta Dolfi Müller. Nejdříve si nebyl jist, zda tito vetřelci budou vůbec městu prospívat, ale „zvědavost a otevřenost světu nám v minulosti přinesla nejvíce bohatství“.

Švýcarská decentralizovaná vláda, přímá demokracie a libertariánské dějiny – to vše bylo pro úspěch Zugu důležité. To tvoří zásadní rozdíl oproti konkurenčním centrům Hong Kongu a Singapuru, a to je to, co se líbí fanouškům blockchainové technologie, na které stojí většina kryptoměn. Své výhody to má i pro kryptopodnikatele. Federální vláda obecně přistupuje k regulaci laxně, a obzvláště pak k novým technologiím. Kantony mají široké pole působnosti, jak s firmami jednat. A fintech licence, která by měla být dostupná příští rok, by měla život fintech start-upům ještě zjednodušit.

Posledním esem v rukávu je reputace bezpečnosti, a to i ze strany vlády. „Můžete mít všechny opancéřované zdi světa, ale pokud máte sejf v Číně nebo Singapuru a vláda řekne „Zabavuji vám vaše aktiva“, nic s tím neuděláte,“ vyjádřil se Niklas Nikolajsen z Bitcoin Suisse, poskytovatele finančních služeb. „A to by se ve Švýcarsku nikdy nestalo.“

Jinde regulátoři vnímají, že je jejich povinností chránit spotřebitele před novými pochybnými kryptoměnami. Ale Švýcarsko zvolilo přátelštější přístup. „Naši spotřebitelé by měli mít svobodu investovat do exotických nástrojů, i těch hazardních,“ vyjádřil se jeden z úředníků. Jörg Gasser, státní tajemník pro mezinárodní finance, nepochybuje, že pokud vůbec bitcoinová bublina praskne, budou chtít investoři větší regulaci. Ale, říká, sektor nesmí být uregulován k smrti.

To neznamená, že projde cokoliv. Jeho prioritou, dodává Gasser, je ochránit integritu Švýcarska jako finančního centra. Národní regulátor FINMA vyšetřuje několik ICO kvůli možným porušením pravidel, včetně praní špinavých peněz. 16. února vydal doporučení jak aplikovat existující tržní legislativu a varoval, že některé kryptoměny by měly být považovány za cenné papíry a podléhat tak přísnějším pravidlům. Svolala se pracovní skupina, která se zabývala tím, která pravidla, pokud vůbec nějaká, by se měla uplatnit na ICO. Cílem je zvýšit právní jistotu a zaručit, slovy Státního sekretariátu pro mezinárodní finance, že „Švýcarsko zůstane v této oblasti atraktivní lokalitou.“

Zdroj: The Economist

 

Čtěte více:

Těžba bitcoinů na Islandu spotřebuje více energie než domácnosti
13.2.2018 9:28
Na Islandu se v letošním roce spotřebuje více energie na tzv. těžbu bi...
Draghi: Regulovat bitcoin? To není věcí ECB
13.2.2018 16:07
Regulovat bitcoin není věcí Evropské centrální banky (ECB). Prohlásil ...
Nejznámější bublina všech dob je ve skutečnosti jen velký výmysl
19.2.2018 14:57
V současné době se hovoří o tom, zda je bublinou bitcoin. V minulosti ...
Kryptoměny mohou kdykoliv klesnout až na nulu, tvrdí zakladatel Etherea
19.2.2018 16:02
Kryptoměny jsou nové aktivum a mohly by se kdykoliv drasticky propadno...

Váš názor
 • vysněná země
  1.3.2018 13:58

  Předpokladem dlouhodobého úspěchu je, že země není zdeformovaná žádným nerostným bohatstvím, ani výhodnou polohou.
 •  
  1.3.2018 12:08

  To je bezva, tady bychom se mohli brát příklad! Líbí se mi, jak i Česko k tomu má blízko. My nakupujeme na https://www.ccshop.cz, kde to jde za koruny, poohodlně a srozumitelně. Do vlastních peněženek. Jen nevím, co na to jednou náš Finanční úřad.
  KarelD
  •  
   16.6.2018 19:37

   ccshop.cz jdi s tou reklamou na drahý shop už konečně do háje..
   Roman
  •  
   1.3.2018 14:55

   je smutné, že se musíme bát našeho vlastního finančního úřadu.
   Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře
21.10.2018
9:48Víkendář: Nejhorší ze všeho jsou Japonci. A Evropská unie.
20.10.2018
15:18Jak centrální banky zkrotí příští recesi?
9:31Víkendář: „Deep fake“ technologie jako další krok k paranoie a ohrožování demokracie
19.10.2018
22:05Houpačka na Wall Street
17:41Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány
17:25Proměnlivý pátek možná skončí dobře. Pomohlo americké obchodování a zprávy o Itálii  
17:24Summary: Schlumberger se držel tržního konsensu, Volvo ho opětovně překonal
17:13Pražská burza prohloubila ztráty, v Evropě se trápí Daimler  
16:58Technická analýza: Koruna pod tlakem, dolaru pomáhá Fed i Itálie
16:47Reuters: OPEC a jeho spojenci mají problém se zvýšením těžby
15:51Karel Sokolovský: Alibaba je pro mě čínská investice č. 1 (video)
15:15Ministryně Nováková: Výstavba jaderných bloků ČEZ musí respektovat akcionáře
13:51Investiční tipy Patrie pro USA: Když hospodářský cyklus stárne...  
13:47Obří pekárenská akvizice: Penam z Agrofertu znovu kupuje United Bakeries
12:12Perly týdne: Všude extrémní přeprodanost, atraktivní Facebook, Evropa dušená daněmi
11:26AMISTA investiční společnost, a.s. - Společnost SAFICHEM, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Vnitřní informaci
11:16Wüstenrot hypoteční banka a.s.- Informace k výplatě hypotečních zástavních listů
10:50Čínu potěšilo uvolnění regulace, ale evropské trhy se po slibném úvodu znovu trápí  
10:49Michelin posílá automobilový průmysl do červeného, unijní výtka Římu stahuje banky  
10:36Pimco si stojí za svým: Nízké sazby tu budou i nadále

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data