Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bitcoin za týden o pětinu níže. Tokio stoplo obchody na 2 kryptoburzách

Bitcoin za týden o pětinu níže. Tokio stoplo obchody na 2 kryptoburzách

09.03.2018 15:01
Autor: Gabriela Rainová, Patria Finance

Pro „hodlery“, jak zní slangový výraz pro bitcoinové nadšence držící digitální měnu v zásadě bez ohledu na cokoli, to nebyl dobrý týden. Cena bitcoinu se během něj propadla o pětinu. Z části se tak stalo vlivem regulačních zásahů poté, co se na jedné z velkých burz s názvem Coincheck podařilo ukrást 530 milionů dolarů. Japonský finanční regulátor v návaznosti na to potrestal ve čtvrtek několik burz s kryptoměnami. U dvou z nich na měsíc pozastavil operace.

Japonská agentura pro finanční služby (FSA) uvedla, že nařídila na měsíc zastavit operace dvou menších burz, FSHO a Bit Station, kvůli nedostatečné ochraně aktiv jejích zákazníků. Vlastník Bit Stationu podle ní využíval bitcoiny svých zákazníků pro osobní potřebu. A také požádala Coincheck, aby lépe chránil své zákazníky, zakročil proti praní špinavých peněz a měl dohled nad svými operacemi.

Podle regulátora nemělo sedm burz s kryptoměnami, včetně Coinchecku, dostatečnou vnitřní kontrolu a do 22. března musí zaslat plán nápravy.  Opatření japonského regulátora přistřihují křidélka kryptoměnám, které loni získaly na důležitosti, když jejich ceny vyletěly nahoru. Ale rok 2018 byl jiný. Mnoho zemí, včetně Číny, Jižní Koreje a USA zpřísňují své regulační snahy.

Japonsko bylo zemí s typicky nejvolnějšími pravidly pro burzy kryptoměn a jejich investory. Ale klima se změnilo poté, co Coincheck v lednu oznámil, že ztratil asi 530 milionů dolarů z peněz zákazníků.

Bitcoin se tento týden obchodoval okolo 10 tisíc dolarů, dnes jeho cena spadla pod 9 000 dolarů a za poslední týden je slabší o pětinu. Ve středu cena prudce klesla poté, co hongkongská burza s bitcoiny Binance zveřejnila, že měla problém provést příkazy. Burza Binance podle svých slov zastavila výběry poté, co je označila za „rozsáhlý pokus o phishing a krádež“ a doplnila, že žádné finanční prostředky nebyly odcizeny.

Vývoj ceny bitcoinu za poslední týden:

0 

Několik hodin před touto zprávou vydala americká Komise pro cenné papíry a burzu investiční upozornění o burzách digitálních měn. „Komise pro cenné papíry a burzu nekontroluje obchodní protokoly, které tyto platformy používají a které určují, jak se příkazy vzájemně ovlivňují a provádějí, a přístup k obchodním službám platformy nemusí být pro všechny uživatele stejný,“ napsala komise. „Investoři by neměli předpokládat, že obchodní protokoly splňují standardy pro národní burzy s cennými papíry registrované u Komise pro cenné papíry a burzu.“

Hackerství představovalo v posledních letech pro trh s kryptoměnami problém. Nezávisle na útoku na Coincheck byla v únoru napadena i malá italská burza BitGrail, kde se podařilo odcizit méně známou kryptoměnu nano za 170 milionů dolarů. Od roku 2014 už hackerské útoky vyšly podle analýzy The Wall Street Journal investory na 1,4 miliard dolarů. Jeden z nejznámějších útoků se stal v roce 2014 v Japonsku, když burza Mt. Gox oznámila krádež 850 tisíc bitcoinů v přečtu na tehdejší cenu za 450 milionů dolarů.

A na to, jaký byl rozdíl mezi tehdejší a současnou cenou bitcoinu, se můžete podívat v následujícím grafu:

0
 

Probíhající likvidace platformy Mt. Gox přitom není úplně bezriziková. Správce konkurzní podstaty Nobuaki Kobajaši rovněž tento týden oznámil, že mezi zářím a březnem prodal bitcoiny v hodnotě 313 milionů dolarů, počítáno v dnešních cenách. Obchodníci se proto ptají, co se stane, až prodá i zbylých 166 344 bitcoinů v hodnotě 1,5 miliardy USD, které měla burza ve správě.

Zdroj: WSJ, FT, www.coindesk.com

 
 

Čtěte více:

Těžba bitcoinů na Islandu spotřebuje více energie než domácnosti
13.02.2018 9:28
Na Islandu se v letošním roce spotřebuje více energie na tzv. těžbu bi...
Draghi: Regulovat bitcoin? To není věcí ECB
13.02.2018 16:07
Regulovat bitcoin není věcí Evropské centrální banky (ECB). Prohlásil ...
Nejznámější bublina všech dob je ve skutečnosti jen velký výmysl
19.02.2018 14:57
V současné době se hovoří o tom, zda je bublinou bitcoin. V minulosti ...
Kryptoměny mohou kdykoliv klesnout až na nulu, tvrdí zakladatel Etherea
19.02.2018 16:02
Kryptoměny jsou nové aktivum a mohly by se kdykoliv drasticky propadno...
Příběh kryptonároda: Jak se Švýcarsko znovu našlo
01.03.2018 6:45
Když je jasno, je západ slunce nad jezerem Zug úchvatný. Zasněžené hor...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.08.2025
17:29Brazilské sny a realita globálních nerovnováh
16:32Rieder (BlackRock): Z dluhů lze vyrůst, technologie budou snižovat inflaci
15:38Ministr financí USA tlačí na Fed: Sazby by měl okamžitě snížit o 1,5 procentního bodu
15:28Cla 'nikoho nezajímají'. Trhy ovládla euforie z dat o inflaci  
15:24Na akciových trzích pokračuje růst, cena zlata obrací směrem nahoru  
14:12CoreWeave po výsledcích padá. Raketový růst tržeb zastínila hluboká ztráta
13:57Druhý kvartál: Evropské firmy rostou navzdory clům. Finanční sektor září, spotřebitelský ztrácí
13:50Další miliardář v českém fotbale? Michal Strnad krouží kolem Viktorie Plzeň
13:28Tencent sází na monetizaci AI. Tržby i zisk překonaly očekávání  
12:30Wall Street sází na razantní krok Fedu. Klíčová budou čísla za srpen
11:20Zlato za 4 000 dolarů? Osvobození od cel povede k dalšímu růstu, míní analytici
11:08Slabý růst poptávky a rekordní zásoby. Ropný trh míří v roce 2026 k rekordnímu přebytku
10:18Zlepšení marže, pokles objednávek: Vestas balancuje mezi růstem a výzvami
10:07Perplexity AI podala nabídku na Google Chrome, její motiv je ale podle analytiků jiný
8:57Rozbřesk: Americkou inflaci řídí ojetiny, ale lze tomu vůbec věřit?
8:54PPF získává podporu pro převzetí ProSiebenSat.1, Trump tlačí na Fed a Perplexity chce Chrome od Googlu  
12.08.2025
22:00Inflační čísla poslala Wall Street na nová maxima  
18:48Týdenní výhled: Americké čipy pro Čínu, Uber a Duolingo v pasti skepse a české IPO za 30 mld. EUR
17:33Co si trhy skutečně myslí o možné recesi?
17:00Trhy reagují na data americké inflace pozitivně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cisco Systems Inc (07/25 Q4, Aft-mkt)
E.ON SE (06/25 Q2, Bef-mkt)
Vestas Wind Systems A/S (06/25 Q2, Bef-mkt)
8:00Orsted AS (06/25 Q2)
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč