Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Svět se zbláznil, namísto snižování emisí se věnujeme energeticky náročné těžbě kryptoměn

Víkendář: Svět se zbláznil, namísto snižování emisí se věnujeme energeticky náročné těžbě kryptoměn

18.03.2018 10:02
Autor: Redakce, Patria.cz

Bitcoin je dnes již považován za plnohodnotné investiční aktivum, i když jeho odpůrci hovoří o tom, že jde o největší bublinu v historii lidstva. Proti nim zase stojí zastánci digitálních měn, kteří se domnívají, že představují nejvýznamnější technologický zlom za poslední řadu desetiletí. Podle Politico a The Atlantic místa, kde se bitcoin a další kryptoměny ve velkém těží, v první řadě ukazují, že jde o způsob, jak přeměnit elektrickou energii na peníze. A to doslova. 

Těžba bitcoinu spočívá v tom, že počítače řeší uměle vytvořené a značně složité rovnice, jejichž složitost navíc s časem roste. K tomu je potřeba víceméně standardní hardware a software a o žádnou těžbu v doslovném slova smyslu samozřejmě nejde. Nanejvýše bychom mohli hovořit o tom, že dochází k těžbě elektřiny. Naprosto rozhodujícím faktorem při těžbě bitcoinů je totiž přístup k levnému zdroji této energie a schopnost těžit ve velkém rozsahu. 

Těžaři kryptoměn tak po celém světě hledají místa, kde je přístup k levné elektrické energii. Často ji najdou blízko velkých přehrad, které vyrábí elektřinu pomocí obrovských turbín. Jedním z takových míst je East Wenatchee, a to díky řece Columbia River. Celý region si před bitcoinovou horečkou užíval levné elektřiny, protože tu funguje pět přehrad. Přebytky vyrobené elektřiny byly za poměrně vysoké ceny prodávány do Seattlu či Los Angeles, ale na místní trh prodávaly elektrárny za ceny výrazně nižší. 

Tento elektrický ráj přitáhl těžaře bitcoinu a podle některých odhadů by se v tomto regionu do konce roku 2018 mohlo těžit 15 – 30 % bitcoinů a velký podíl dalších kryptoměn. A jelikož těžba kryptoměn vyžaduje postupně více a více energie, roste poptávka po ní. Podle jedné z místních elektrárenských společností k ní tak během posledních 12 měsíců dorazily žádosti o připojení, které by teoreticky zvýšily spotřebu v celém regionu o dvě třetiny. 

Rostoucí poptávka po elektřině vyžaduje nové investice do infrastruktury, které by musely financovat utility. A co by se stalo, kdyby těžba najednou přestala? Místním lidem pak zůstane infrastruktura, kterou nikdy nevyužijí, a k tomu pár prázdných hal, kde se těžilo. Navíc se celý svět dostal do bodu, kdy by kvůli snížení emisí potřeboval redukci ve spotřebě energií a ne její boom tažený bitcoinovými těžaři. Možná nejvíce je tento problém zřejmý v Číně, kde se elektrická energie vyrábí v dotovaných uhelných elektrárnách, které jsou pro kryptotěžaře také značně atraktivní. 

Kdybychom předpokládali, že kryptoměny budou lidstvu k užitku, je otázkou, zda stojí za veškerou energii, kterou jejich těžba spotřebovává. Je paradoxem, že bitcoin je výtvorem libertariánů, ale jeho těžba úzce souvisí s vládními podporami a dotacemi, které často do energetiky proudí. Běžně taková podpora dává smysl, protože elektrická energie a přístup k ní je základním faktorem ovlivňujícím rozvoj společnosti. A nezbytností pro slušný životní standard. Jenže pokud se namísto toho používá k těžbě kryptoměn, jde o další důvod, proč by jejich těžba a používání měly být regulované, uzavírá The Atlantic. 

Zdroj: The Atlantic


 

Čtěte více:

Ceny energií podkopaly zisky těžařů
15.03.2018 17:20
Ceny komodit podpořené o synchronizovaný růst v Číně, USA, Evropě a d...
Když se dividendový aristokrat stane investiční pastí
15.03.2018 18:32
Dividendové tituly jsou u investorů z mnoha důvodů populární, o takzva...
Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší
16.03.2018 6:38
Ve stejné chvíli, kdy čínský prezident Si Ťin-pching odhaloval dalekos...
IEA:Poptávka po ropě letos zrychlí, za růstem těžby ale zaostane
16.03.2018 8:39
Růst ropné těžby bude letos pravděpodobně rychlejší než růst poptávky ...
Alibaba plánuje vstup na akciovou burzu v Číně
16.03.2018 8:55
Čínský internetový prodejce Alibaba Group Holding pracuje na plánu nab...

Váš názor
 • "Ano, prezident Zeman je pro mě vzorem.ZYX"
  20.03.2018 5:58

  Hmm..jeden příklad a logika. Kdyby si sloni mohli volit svého prezidenta, zvolili by si zase slona. To samé platí pro opice a ostatní tvory. Už ti dochází co za národ má za vzor a zvolí si za prezidenta pomstychtivého opilce, který se přátelí a propaguje ty největší světové gaunery. Ten tvůj vzor se ti mstí a táhne tě do světové žumpy s kterou slušní lidé nechtějí mít nic společného. A tebe nazývá i diotem a ty ho máš za svůj vzor. Jak jsem já i on řekl - Copak to nevidíte ?
  Tozyx
  • tokan
   20.03.2018 7:08

   Já jsem Čech a jsem hrdý na svůj národ. Nestydím se za to, že si Češi mohou zvolit prezidenta podle vlastní vůle a to přímo. Nestydím se za to, že Češi nezpůsobili miliony mrtvých a zraněných jejichž viníky jsou ti, jež zavinili války. Nestydím se za to, že Češi nekolonizovali ostatní národy a nepodíleli se na jejich zotročování. Mám se snad stydět za Němce, jež rozpoutali druhou světovou válku a způsobili okupaci Československa stejně jako Rusové, Ukrajinci, Poláci aj. v roce 1968? Mám se snad stydět za Francii, Španělsko, Anglii, Portugalsko a jiné, jež kolonizovaly země na druhém konci světa? Mám se snad stydět za Američany, jež bez mandátu Rady bezpečnosti OSN napadají ostatní suverénní země? Mám se snad stydět za minulé chování Američanů k indiánům a lidem černé pleti? Ne, tohle není odpovědnost českého národa.
   ZYX
 • A ted' trochu z jiného soudku toho čínského
  19.03.2018 17:43

  "..Viděl bych to v klidu.Kdyby se totiž pan prezident,pořádně podíval,do čínské historie,mohl si ušetřit tuto blamáž.Zjistil by totiž,že čínští"obchodníci"jsou neporazitelní,v uzavírání kšeftů a různých smluv.No,má kolem sebe co má,co si tam natahal.A rozhodně ho po jeho konci,nečeká žádná sláva a obdiv.Historici,se mu za čas vysmějí.On totiž není žádný zázrak,pouhý řadový prognostik,který umí oslovit,neomaleností kdekoho.On se pak kdekdo z"lidu" domnívá,že je to"náš"prezident a že nás"nedá".Typická blbost a nesmysl,který se u nás,zatvrzele úspěšně opakuje.Snad to někdy skončí,ta absurdní glorifikace,kdejakého manipulátora.Ale jsou tu hned další:Babiš,Okamura atd.atd.Děláme si to sami,neskutečnou naivitou.
  ZYX
  • tokan
   20.03.2018 7:20

   Milý jmenovče. Není třeba chodit ani na jiný světadíl do Číny. Stačí se podívat na některé naše sousedy, co v minulosti v Evropě a Československu způsobili. To člověk nemusí být ani historik, aby věděl, co znamenal datum 1.9.1939 pro Evropu a 21.8.1968 pro Československo. Zameťme se nejprve před svým prahem zde v Evropě.
   ZYX
 •  
  18.03.2018 13:30

  Zřetelným produktem vývoje lidské společnosti je exponenciální růst hamižnosti velké části světové populace obyvatelstva. Projevuje se postupnou dekadencí žebříčku životních hodnot. Tento úpadek působí autodestrukčně na samou podstatu našeho bytí.
  ZYX
  •  
   18.03.2018 13:57

   Ježiši ty si blb. Na co si hraješ?
   ...
   • tokan
    18.03.2018 14:12

    Já si na nic nehraju. Ale na co si hraje naše elita za pravdu a lásku? Více zde: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Hnusne-svedectvi-s-Bartoskovym-festivalem-Videl-jsem-zpiteho-herce-jak-se-vymotal-z-baru-pisknul-nasedl-do-luxusni-audi-a-odvezl-se-na-hotel-Zdarma-za-ci-penize-528528
    ZYX
    • Re: tokan
     18.03.2018 14:34

     Mně teda spíš vadí ožralý prezident tvůj vzor.
     nestranný
     • tokan
      18.03.2018 14:45

      Ano, prezident Zeman je pro mě vzorem. Neboť je jediným občanem ČR, jež dokázal opakovaně zvítězit v přímých prezidentských volbách. Stal se prezidentem z vůle voličů, což se mně nikdy nepovede.
      ZYX
      • Re: tokan
       18.03.2018 14:53

       Jediný opilec, co zneuctil klenoty. Jako mstivý závistivec a rasista seš jeho cílovka.
       nestranný
       • tokan
        18.03.2018 15:07

        Většina voličů na mainstreamovou propagandu zjevně neskočila. Nepovedlo se tak ani v první ani druhé volbě. Přímé volbě a referendům zdar.
        ZYX
        • Re: tokan
         18.03.2018 15:25

         Evidentně ano. Primitivové skočili na pomluvy o pedofilech. Dokud bude republika plná nacionalistických hlupáků, pryč s referendem. Pryč s fašistou Pitomiem.
         ZYX
         • tokan
          18.03.2018 15:32

          Jmenovče a jaké hodnoty reprezentuješ ty? Ty tzv. Evropské hodnoty Jakuba Jandy? http://www.blesk.cz/clanek/celebrity-ceske-celebrity/343742/znamy-lobbista-jakub-janda-natocil-porno-pro-gaye.html
          ZYX
        • Re: tokan
         18.03.2018 15:11

         Panebože, hoďte už na toho blba síť a pošlete ho expres Putinovi jako dárek ke znovuzvolení od našeho pana prezidenta.
         Hygge
         • Hygge
          18.03.2018 15:14

          Chceš být prioritně také Čechem v Česku?
          ZYX
          • Re: Hygge
           18.03.2018 15:19

           Ty nemáš s Českem naprosto nic společného, kvičící ruský kolaborante..
           Hygge
           • Hygge
            18.03.2018 15:23

            My Češi máme za prezidenta Zemana desetimilionového Česka. Máš také svého prezidenta Zemana a patříš k oněm 10 milionům občanům ČR?
            ZYX
            • Re: Hygge
             18.03.2018 15:28

             Fízl zase fízluje. Jen si tu kreaturu nechte, kolaboranti.
             Velkamedvědice
             • VM
              18.03.2018 15:34

              Listina základních práv a svobod v hlavě druhé, oddílu druhém a čl. 17 uvádí: (2) Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu.
              ZYX
              • Re: VM
               18.03.2018 15:46

               Proč to pastuješ furt dokola?? Nic o fízlování tam nepíšou. Nebudu si s nacionalistou kazit nedeli. Ty už závidíš i hercům odvoz, pane jo..Ještě že ti mladi mají rozum..
               nestranný
    • Re: tokan
     18.03.2018 14:27

     Ta závist tě rusáčku zabije.
     ...
     • tokan
      18.03.2018 14:38

      Naopak, já jsem hrdý na to, že stojím na opačné straně barikády. Zdar přímé volbě a referendům voličů ČR. K tomu "umělců a herců" netřeba.
      ZYX
Aktuální komentáře
05.07.2022
9:33Skandinávské aerolinky SAS požádaly v USA o ochranu před věřiteli
9:22Bizarní situace na evropském trhu práce podle hlavního ekonoma Natixis
9:14Austrálie zvýšila hlavní úrokovou sazbu o půl procentního bodu
04.07.2022
17:29ECB mluví o normalizaci politiky, šéf Bundesbanky má výhrady k řízení spreadů na dluhopisech  
16:56Německá vláda spolu s odbory a zaměstnavateli hledá řešení vysoké inflace
16:52Investiční výhled na druhé pololetí - Čekání na odchod medvěda: Zhodnocení prvního pololetí  
16:38ECB chce při nákupu firemních dluhopisů zvýhodňovat ekologické firmy
15:15Učebnicový akciový cyklus a aktuální vývoj
12:49Na evropských trzích se začátkem týdne kupují akcie a prodávají dluhopisy  
12:34Týdenní výhled: Tržní vývoj se dál točí kolem recese, tažení proti nadměrným ziskům pokračuje  
11:57Německo v květnu vykázalo poprvé od roku 1991 deficit zahraničního obchodu
10:57Na trh START míří druhý e-shop. Bezvavlasy plánuje nové logistické centrum a expanzi nejen do zahraničí
10:35#InvestičníTipy: Od inflace k recesi  
9:03Rozbřesk: Zeman chce holubičí bankovní radu ČNB
8:38Evropské trhy zahájí druhou polovinu roku a první prázdninový týden na pozitivní vlně  
8:11Tesla dodala ve druhém čtvrtletí o 18 % méně elektroaut, čelila uzávěrám v Číně a zvolna navyšuje kapacitu. Červen byl rekordní
6:01Slok: Podmínka obratu na akciích
03.07.2022
9:43Víkendář: Nástup elektromobilů a dekarbonizace poslední míle
02.07.2022
12:24Víkendář: Hledá se alternativa k plošné stimulaci
01.07.2022
22:06Pozitivní závěr chmurného týdne, Meta -0,76 %  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m