Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Automobilka PSA zvýšila pololetní zisk o 18 procent, akcie reagují růstem o 11 procent

Automobilka PSA zvýšila pololetní zisk o 18 procent, akcie reagují růstem o 11 procent

24.07.2018 11:28
Autor: ČTK

Francouzská automobilka PSA Group zvýšila v prvním pololetí čistý zisk meziročně o 18 procent na 1,48 miliardy eur (38,2 miliardy Kč). Podle jejího dnešního sdělení k tomu přispělo zejména zlepšení situace v nově převzatých značkách Opel a Vauxhall, které jsou rovněž zpět v zisku. Akcie firmy v reakci zpevnily o více než 12 procent a jsou nejvýše za posledních deset let.

Celkové příjmy se zvýšily o 40 procent na 38,6 miliardy eur (995,4 miliardy Kč), což je rovněž z velké části zásluha nově převzatých značek. Provozní zisk pak vzrostl téměř o polovinu na 3,02 miliardy eur. Marže tak činila 7,8 procenta.

Výsledky výrazně překonaly odhady analytiků. Ti v průzkumu agentury Reuters čekali čistý zisk na 1,35 miliardy, provozní zisk 2,33 miliardy a příjmy 38,49 miliardy eur.

Společnost PSA těží z trvalého zájmu o model Peugeot 3008 a o sportovně-užitkový vůz (SUV) 5008, zejména ale klade důraz na snižování nákladů pod taktovkou šéfa Carlose Tavarese, který v roce 2014 skupinu dostal prakticky z úpadku. Totéž se mu povedlo u Opelu, který automobilka získala od amerického koncernu General Motors asi před rokem.

Lepší výsledky a návrat k ziskovosti by ale mohly zkomplikovat vyjednávání s německými odbory, neboť PSA se snaží zbavit některých sekcí v sídle firmy v Rüsselsheimu u Frankfurtu. Automobilka už ve výrobě Opelu zrušila přes 2000 míst a v červnu rozlítila odbory sdělením, že hledá kupce pro výzkumné a vývojové aktivity, které v současné době zaměstnávají dalších 4000 zaměstnanců.

Společnost PSA, která vyrábí automobily Peugeot a Citroën, se díky převzetí Opelu stala druhým největším automobilovým koncernem v Evropě za německým konkurentem Volkswagen. Opel vlastní rovněž britskou značku Vauxhall.

 


Čtěte více:

Výnosy CME pod odhady, čistý zisk poklesl. Firma ale očekává výrazné zrychlení růstu ziskovosti
24.07.2018 8:58
Společnost Central European Media dnes prezentovala své výsledky za dr...
UBS zvýšila čtvrtletní zisk o devět procent, překonala odhady
24.07.2018 9:37
Největší švýcarská banka UBS ve druhém čtvrtletí zvýšila čistý zisk me...
Petr Dufek: Firmy čekají další zpomalení růstu
24.07.2018 9:45
Ještě než přijde zítra na řadu jeden z nejsledovanějších ukazatelů – n...
Prázdninová pražská burza dnes začala optimisticky, CETV ale -0,8 %. V Evropě rostou banky
24.07.2018 10:10
Pražská burza zahajuje dnešní den mírně optimisticky stejně jako zbyte...
Firmy, data i Čína pomohly vylepšit tržní sentiment. Koruna vyhlíží vyšší sazby
24.07.2018 10:45
Na finančních trzích jsou dopoledne stále znát obavy z rychlejšího sta...
Růst podniků v eurozóně zpomaluje ve strachu z obchodní války
24.07.2018 11:01
Růst podniků v eurozóně v červenci zpomalil více, než se čekalo, když ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.02.2026
10:24Výrobce čipů TSMC v lednu zvýšil prodej meziročně o 37 procent
9:57Vývozní a dovozní ceny v Česku se loni po předchozím růstu snížily
9:40Britský těžař BP zvýšil čtvrtletní zisk o 32 procent, zastaví odkupy akcií
9:07Rozbřesk: Měla by ČNB snížit objem devizových rezerv?
8:36Akciová rally v Japonsku pokračuje, BYD podala žalobu proti Trumpovým clům, Evropa otevře zeleně  
6:03Kupovat při korekci?
09.02.2026
22:17Americké akciové indexy zavírají v zelených číslech
17:52Týdenní výhled: Pondělí ovládly zprávy z Asie, trhy začínají pochybovat nad návratností investic do AI  
16:29„Nejméně logická věc na světě“ a pár valuačních poznámek k softwarové korekci
15:18Čína vyzvala domácí banky k omezení nákupů amerických státních dluhopisů. Americké výnosy mírně rostou
14:55Morgan Stanley: Využijte propadu, růst amerických technologií bude pokračovat  
11:52Japonské akcie slaví výsledek voleb. Evropa obchoduje smíšeně, dluhopisy pod lehkým tlakem  
11:37MakroMixér: Elektromobilita je teď ztrátová. Evropa Green Deal přehání, chybí nám sebevědomí i realismus
11:10Lednová míra nezaměstnanosti nad pěti procenty. I kvůli flexinovele
10:33Japonské akcie po volebním vítězství Takaičiové vystřelily na rekord
10:20Ambiciózní výhled UniCreditu: růst zisku i výnosů a 50 mld. eur pro akcionáře  
10:08Bitva o Wegovy pilulku pokračuje. Akcie Novo Nordisku po zásahu FDA prudce posilují, zatímco Hims&Hers se propadá
9:00Rozbřesk: Jestřábí vyznění prognózy versus opatrná bankovní rada
8:59Trhy se po technologickém propadu zotavují, ale Amazon zůstává pod tlakem  
6:08Průzkum: Investoři věří akciím víc než dluhopisům. Dolar čeká další pokles, zlato naopak růst

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m