Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecko opouští záchranný program a začíná si půjčovat samo

Řecko opouští záchranný program a začíná si půjčovat samo

20.08.2018 8:21, aktualizováno: 20.8. 10:42
Autor: ČTK

Aktualizováno

Řecko se dnes po osmi letech pouští záchranného lana, které mu poskytly především ostatní země platící eurem, aby se Řekové kvůli vlastnímu hlubokému zadlužení nezřítili do finanční propasti. Atény nyní čekají první nejisté krůčky na cestě k úplné opětovné samostatnosti na trhu s dluhopisy. Učiní tak s ekonomikou, která prošla nekompromisní kúrou masivních úspor a škrtů ve státních výdajích.

Řecko dnes oficiálně opouští třetí a zároveň poslední záchranný program. V jeho rámci od věřitelů, převážně ostatních zemí eurozóny, získalo celkem 86 miliard eur. Ode dneška se má země sama financovat na mezinárodních dluhopisových trzích, jak to činí i jiné státy.

Zcela svobodné ale Řecko nebude. Do splacení posledních peněz ze záchranného úvěru, tedy do roku 2060, budou zemi nadále čtvrtletně navštěvovat experti, kteří budou mít za úkol prověřit, zda Atény plní dohodnuté cíle v oblasti veřejných financí.

Výše řeckého dluhu nyní činí 322 miliard eur (8,3 bilionu Kč), což je více než 180 procent hrubého domácího produktu. Z toho drtivou většinu dluží Řecko v různé formě dalším zemím eurozóny a zlomek Mezinárodnímu měnovému fondu. V roce 2012 byl dluh země na úkor ztrát vlastníků státních dluhopisů snížen o zhruba 107 miliard eur.

Finanční pomoc od Evropské unie a dalších institucí ruzným zemím (řazeno chronologicky):

Řecko se v roce 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat mezinárodní věřitele o úvěrovou pomoc. Půjčky ze záchranných programů byly podmíněny úspornými opatřeními a reformami. Hlavními problémy Řecka byly šedá ekonomika, přebujelý státní aparát, korupce a dlouhodobý život nad poměry, což způsobilo vysoké zadlužení země. V květnu 2010 eurozóna schválila první pomoc ve výši přes 107 miliard eur (Řecko nakonec dostalo 72,8 miliardy), v únoru 2012 byl schválen druhý balík pomoci(130 miliard eur) a v srpnu 2015 byla schválena dohoda o třetím záchranném programu ve výši až 86 miliard eur. Počátkem tohoto měsíce Řecko obdrželo poslední půjčku ze třetího programu a dnes program opouští. Zatímco se země postupně zotavuje z vleklé recese, problémem je stále vysoký dluh, který loni klesl na 178,6 procenta HDP, zatímco o rok dříve to bylo 180,8 procenta HDP.

Irsko - Do problémů se Irsko dostalo kvůli bankovní krizi, která zdevastovala tamní ekonomiku, zničila pověst země a dohnala zemi k žádosti o mezinárodní finanční pomoc. Problémy irských bank způsobilo obrovské množství úvěrů, které si finanční ústavy nabraly v zahraničí, aby na domácí půdě mohly financovat masivní realitní boom. S příchodem krize začaly ovšem ceny nemovitostí prudce klesat a banky se zanedlouho ocitly bez prostředků. V listopadu 2010 si Irsko vyjednalo od MMF a EU finanční pomoc v objemu 67,5 miliard eur na sanaci ztrátových bank. Program skončil v prosinci 2013 a od té doby irská ekonomika výrazně oživila. Míra nezaměstnanosti v době krize přesahovala 15 procent, zatímco nyní se pohybuje pod sedm procent. Irský HDP loni vzrostl o 7,8 procenta a země se tak již čtvrtým rokem za sebou stala nejrychleji rostoucí ekonomikou Evropské unie. Zadlužení Irska dosáhlo vrcholu v roce 2013, kdy se dluh vyšplhal až na 123,2 procenta HDP, již o tři roky později se dostal pod 100 procent.

Portugalsko
- Do problémů Portugalsko dostalo vysoké zadlužení v kombinaci se slabým hospodářským růstem. Finanční situaci země ztížily také politické půtky kvůli úsporným opatřením. Země obdržela od června 2011 do dubna 2014 celkem 78 miliard eur. Výměnou za to se nejchudší země západní Evropy, která zažívala největší hospodářské problémy od 70. let minulého století, zavázala k úsporným opatřením. Loni bylo Portugalsko odebráno ze seznamu zemí EU, které mají nadměrný deficit, a relativně dobře se daří i ekonomice, která loni vzrostla o 2,7 procenta. Díky tomu se veřejný dluh Portugalska loni snížil na 126,2 procenta HDP, což je nejméně od roku 2012.

Španělsko - Bylo největší zemí eurozóny, která byla nucena o pomoc požádat. V prosinci 2012 a v únoru 2013 dostalo z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) celkem 41,3 miliardy eur na rekapitalizaci bank, které doplatily na krizi na realitním trhu. Celkem mělo slíbeno až 100 miliard eur, ale částku nevyužilo celou. Ekonomika loni rostla o více než tři procenta HDP, státní dluh činil ke konci roku 2017 98,3 procenta HDP, zatímco v roce 2012 to bylo 85 procent.

Kypr - Kypr se počátkem roku 2013 dostal kvůli nesolventnosti domácích bank do krize, kdy se dokonce na několik dní uzavřely banky, a EU s MMF mu poskytly záchranný program v objemu deseti miliard eur. Ekonomiku poslaly ke dnu špatná fiskální politika a rizikové investice do zahraničních dluhopisů. Program byl plánovitě ukončen v březnu 2016 a Kypr ze schválených deseti miliard vyčerpal 7,25 miliardy. Díky nápravnému programu a reformnímu úsilí kyperských vlád se ekonomika stabilizovala. Zatímco v roce 2013 klesla o 5,9 procenta, loni rostla o 3,9 procenta. Státní dluh loni činil 97,5 procenta HDP oproti 102,2 procenta v roce 2013.

Čtěte více:

Německo na pomoci Řecku vydělalo přes 2,9 miliardy eur
21.06.2018 14:45
Německo od roku 2010 vydělalo na pomoci Řecku nejméně 2,9 miliardy eu...
Ministři eurozóny se shodli na dokončení záchrany Řecka
22.06.2018 8:33
Ministři financí zemí platících eurem se shodli na dokončení záchranné...
Dlouhodobá udržitelnost řeckého dluhu je nejistá, říká MMF
31.07.2018 16:56
Zmírnění dluhové zátěže, které Řecku poskytly ostatní členské země eur...
Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj jednou učit?
19.08.2018 12:39
Německý Der Spiegel připomíná, že dvacátého srpna dojde svému konci tř...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data