Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Průměrná sazba hypoték v srpnu mírně stoupla na 2,53 procenta

    Průměrná sazba hypoték v srpnu mírně stoupla na 2,53 procenta

    19.09.2018 8:36
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Průměrná úroková sazba hypoték v srpnu stoupla na 2,53 procenta z červencových 2,50 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Na minimu byla sazba předloni v prosinci, a to na 1,77 procenta. Letos v lednu byla na 2,28 procenta.

    V letošním srpnu bylo sjednáno podobně hypotečních úvěrů jako loni v srpnu, objemy ale v meziročním srovnání vzrostly. Do bank si přišlo pro hypotéku 8475 klientů, o 1459 víc než v červenci. Lidé si během druhého prázdninového měsíce přišli do bank pro hypotéky za 18,788 miliardy korun. V meziměsíčním srovnání jde o nárůst 3,4 miliardy korun.

    "Stejně jako v červenci i během srpna držely všechny významné banky své sazby téměř na předchozích úrovních. V zásadě nechtěly při zvýšeném zájmu o úvěry před platností doporučení České národní banky zpřísňujících testování bonity přenechat klienty konkurenci," komentoval vývoj úrokových sazeb hlavní analytik Fincentra Josef Rajdl.

    Banky hypotéky většinou zdražují. Letní akce se chýlí ke konci a na podzimní je ještě brzy. Ke zdražování například přistoupila Česká spořitelna, která od pondělí zvedla sazby u všech fixací. Hypotéky s fixací na jeden až pět let zdražily o 0,2 procentního bodu, ostatní o něco méně. "Nyní nás tak čeká postupná reakce bank na novou situaci. Lze předpokládat, že banky si zvyšování sazeb rozloží na více kroků, aby tak mohly snáze reagovat na konkurenci," dodal Rajdl.

    Poté, co ČNB deklarovala vyšší sazby, většina bank oznámila zdražení o 0,3 až 0,4 procentního bodu, které se plně projeví až v dalších měsících. Klienti totiž v srpnu ještě využívali garancí nižších sazeb z předchozích měsíců. Objem je mírně vyšší než loni, v kusech je to naopak, což podle něj potvrzuje růst průměrné hypotéky.

    ČNB od října rozšíří pravidla pro poskytování hypoték o požadavky na výši příjmu domácnosti. Dluh žadatele o hypotéku by nově neměl překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Žadatel by měl současně na splátku dluhu vynakládat nejvýše 45 procent svého měsíčního čistého příjmu.

    (Zdroj: Fincentrum Hypoindex, čtk)

     

    Čtěte více:

    ČNB zpřísní pravidla pro poskytování hypoték, banky budou odvádět více do rezerv
    12.06.2018 10:23
    Česká národní banka rozšíří od října pravidla pro poskytování hypoték...
    Varování developerů: Zpřísnění pravidel pro hypotéky zvýší ceny nájmů
    12.06.2018 17:02
    Zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték ze strany ČNB povede ke zd...
    Maďarsko zpřísní podmínky po poskytování hypoték
    18.06.2018 16:01
    Maďarská centrální banka se rozhodla od října zpřísnit podmínky pro po...
    ČBA: Nová hypoteční kritéria by loni negativně ovlivnila 30 procent celkového objemu půjček
    19.06.2018 16:58
    Nová opatření České národní banky, kterými se snaží zabránit přehřátí ...
    Poprvé od roku 2009 klesl meziměsíčně objem i počet nových hypotečních úvěrů
    20.06.2018 8:50
    Průměrná úroková sazba hypoték letos v květnu zůstala na dubnových 2,...
    Průměrná sazba hypoték letos poprvé klesla
    18.07.2018 10:37
    Průměrná úroková sazba hypoték v červnu klesla na 2,49 procenta z kvě...
    Erste meziročně zvedla zisk o čtvrtinu, šéf potvrzuje napětí u hypoték v Česku
    31.07.2018 8:14
    Rakouská bankovní skupina Erste Group Bank, která mimo jiné ovládá Čes...
    Průměrná sazba hypoték v červenci nepatrně stoupla na 2,5 procenta
    22.08.2018 8:23
    Průměrná úroková sazba hypoték v červenci stoupla na 2,5 procenta z č...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    10.08.2026
    17:01Pár úvah o plánech FIFA, skutečném podnikání a tržním systému
    15:38PODCAST Týdenní výhled: Výsledková sezóna trenduje díky AI vysoko nad odhady a Bessent brání státní dluhopisy  
    14:44Trumpovy příjmy z licencí loni vzrostly o 71 procent na 59,5 milionu dolarů
    13:25TSMC umlčela obavy z ochlazení AI. Tržby dál rostou o desítky procent
    12:40Trhu s humanoidními roboty vládne Čína. V prvním pololetí se postarala o více než 97 % světových dodávek
    11:19Míra nezaměstnanosti v červenci stoupla na 5 %. Trh práce ale zůstává napjatý
    10:04Rozbřesk: Extrémní sucho a nízká hladina Rýna je další komplikací pro německý průmysl
    8:50Trhy věří Evropě, geopolitická rizika však zůstávají ve hře  
    6:07PREVIEW: ČEZ by měl vykázat slabší provozní výsledky. K růstu zisku ale pomůže konec windfall tax  
    09.08.2026
    8:35Víkendář: Nebojte se, Warsh ve skutečnosti nemá velení
    08.08.2026
    8:41Víkendář: Trhy nemají rády prázdné řeči
    07.08.2026
    22:05Slabá data z trhu práce pomohla akciím  
    17:51Akcie v optimismu, průmysl v extrémním, dluhopisy neprotestují
    16:20UEFA vs. FIFA a „tajné plány vytvořené bezcharakterními lidmi, které mají pochybné přínosy pro samotný fotbal“
    15:35Akce Fedu se odsouvá, americký trh práce překvapil opět negativně
    14:46Vysychající řeky a ničivé požáry v Evropě. Klimatická rizika dopadají na průmysl, ekonomiku i finanční trhy  
    12:55Co je vlastně cílem americké centrální banky? Nasliboval toho Warsh příliš?
    12:35Po raketovém růstu přichází vybírání zisků. Zaměstnanci SpaceX prodávají akcie
    12:26Závěr týdne je pro akcie převážně pozitivní při vyčkávání na nová data  
    11:52ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - CPI, y/y
    16:00USA - Prodeje starších domů