Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Varování developerů: Zpřísnění pravidel pro hypotéky zvýší ceny nájmů

Varování developerů: Zpřísnění pravidel pro hypotéky zvýší ceny nájmů

12.6.2018 17:02
Autor: ČTK

Zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték ze strany ČNB povede ke zdražení nájemného hlavně ve větších městech. Nové opatření totiž výrazně sníží možnost pořídit si vlastní bydlení. Naopak vzroste podíl lidí, kteří kupují byt kvůli zisku z nájmů. Uvedla to většina zástupců realitních kanceláří a developerů, které dnes ČTK oslovila. Opatření ČNB většinou považují za příliš úzkostlivé. Hlavním problémem je podle nich nedostatečná nabídka bytů.

Česká národní banka rozšíří od října pravidla pro poskytování hypoték o požadavky na výši příjmu. Výše dluhu žadatele o hypotéku by nově neměla překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Žadatel by měl současně na splátku dluhu vynakládat maximálně 45 procent svého měsíčního čistého příjmu.

"Nové opatření výrazně omezí možnost pořídit si vlastní bydlení. Vyřadí z možnosti získat hypoteční úvěr poměrně silnou skupinu lidí ze střední třídy. Ve skupině potenciálních kupců bytů ale zůstane zastoupena celá skupina spekulantů kupujících byty pro zisk z nájmů nebo pozdějšího prodeje," uvedl generální ředitel Ekospolu Evžen Korec. Cenová bublina, před kterou ČNB varuje, podle něj na trhu není, ovšem opatření ČNB ji naopak mohou vyvolat.

Čistý měsíční příjem potřebný ke získání hypotéky se výrazně zvýší. Například u bytu za šest milionů korun, kdy klient dává pětinu vlastních zdrojů a bere si úvěr 4,8 milionu korun se splatností 30 let, úrokovou sazbou 2,3 procenta a splátkou 18.512 , bude potřebovat příjem 45.000 korun čistého měsíčně. Při dnešních podmínkách by mu stačil příjem okolo 30.000 čistého.

"Opatření omezí především v Praze vlastnické bydlení, posílí pozici investorů a velké množství zájemců o nové bydlení vyžene do nájmu. Ceny nájemného se ale budou v důsledku takto vyvolané poptávky zvedat a ti, kdo budou řešit bydlení, tak budou za nájem platit dokonce více než za splátku hypotéky," doplnila ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

Podle mluvčího realitní kanceláře Maxima Reality Davida Jiruška by mohl být více zasažen trh se staršími byty. U novostaveb se pohybuje podíl bytů hrazených hypotékou zhruba na 50 procentech, na sekundárním trhu je to podle něj až 70 procent.

"Myslím, že toto opatření ČNB je až příliš úzkostlivé. Nepočítáme-li Prahu, tak jsou ceny nemovitostí v Česku stále na relativně nízké úrovni ve vztahu k příjmům. Alespoň ve srovnání s vyspělou Evropou, kde je vlastní bydlení ještě mnohem méně dostupné," sdělil ředitel společnosti M&M finance Michal Pitucha. Podle generálního ředitele firmy Re/Max Milana Žáka se nové opatření dotkne především obyvatel Prahy, Brna a některých dalších měst, kde jsou ceny nemovitostí vysoké.

Provozní ředitel Fincentrum Reality Martin Fojtík zmínil, že kroky ČNB jsou logické a daly se očekávat. "Zároveň také nikdo neříká, že se přísně nastavená pravidla pro hypotéku v další době neuvolní," podotkl Fojtík.

Regionální ředitelka společnosti Bidli Lucie Leitnerová očekává další vlnu paniky a snahu velkého počtu klientů vyřídit hypotéku, dokud to jde. "Z obavy o to, aby nepřišli o možnost hypotéku získat, budou klienti méně vybíraví co do ceny i požadavků na nemovitosti, čímž způsobí další nárůst cen bytů," doplnila Leitnerová.

Podle předsedy představenstva Trigemy Marcela Sourala umělé snižování poptávky po bydlení nevyřeší základní problém trhu. "Tím je nedostatečná nabídka, která tlačí ceny nahoru. Důvodem je často se měnící a nejednoznačné právní prostředí a komplikovaný proces povolování nových projektů," uvedl Soural.

Podle ředitele Asociace developerů Tomáše Kadeřábka situaci na trhu nezpůsobili ani banky, ani investoři nebo spotřebitelé, ale politici. "Problémy jsou způsobeny zastavením schvalovacích procesů především v Praze a Brně," dodal Kadeřábek.


Čtěte více:

ČNB zpřísní pravidla pro poskytování hypoték, banky budou odvádět více do rezerv
12.6.2018 10:23
Česká národní banka rozšíří od října pravidla pro poskytování hypoték...
Důvěra investorů v ekonomiku Německa nejslabší od září 2012
12.6.2018 12:12
Důvěra investorů v německou ekonomiku se v červnu snížila a je nejslab...
Vše nahrává červnovému zvýšení sazeb ČNB
12.6.2018 14:21
Květnová inflace v Česku výrazně překonala odhady analytiků a prognóz...
Americká inflace - zrychlování podle plánu
12.6.2018 14:46
Spotřebitelské ceny v americké ekonomice za květen stouply o 0,2 proce...

Váš názor
 • O mrtvých dobré - o živých zlé - a o kom pravda?
  13.6.2018 21:05

  https://www.hegaion.cz/2012/10/o-mrtvych-dobre-o-zivych-zle-o-kom.html
  TG
  • Re: O mrtvých dobré - o živých zlé - a o kom pravda?
   14.6.2018 7:52

   Autorem je člověk židovského původu. Tací si s německými nácky nikdy moc nerozuměli a nemají důvod je barvit narůžovo, vzhledem k historické zkušenosti židů s německými nacisty. Každopádně je chválihodné, že autor uvedl přesné zdroje ze kterých čerpal, aby podtrhl důvěryhodnost svého článku.
   demokrat
 • Nácek
  13.6.2018 21:01

  Ty zbabělý chudáku, i na to plivnutí na Havla potřebuješ jiný nick?? A neníti trapné krást Lišákův??? Takova gumová páteř vychovává děti..Fuuj
  Velkamedvědice
  • Méďo,
   13.6.2018 21:17

   kdo lže ten i krade. To víme, ne? :o)
   Lišák
   • Re: Méďo,
    13.6.2018 22:07

    Hooj liško..
    Velkamedvědice
    • Hoj medvěde :o)
     13.6.2018 22:25

     https://www.youtube.com/watch?v=2TJ9jad5D5I
     Lišák
     • Re: Hoj medvěde :o)
      13.6.2018 23:34

      https://m.youtube.com/watch?v=NRPYgeDMCxU
      Velkamedvědice
 • V současnosti
  13.6.2018 10:33

  ČNB rozhoduje o tom, zdali a jak budou občané ČR bydlet. Členové bankovní rady jistě za své statisíce měsíčně kvalitně bydlí. Ale co ta dvoutřetinová většina, jež nemá ani průměrný plat? Jedná se nám o prospěch menšinové elity nebo o dobro většiny občanů?
  demokrat
  • Re: V současnosti
   13.6.2018 11:00

   Učitelskej ty máš názor úplně na všechno, bohužel i na věci, které nejsou tvým šálkem kávy. Měla by tedy ČNB pouštět do hypotečního dobrodružství i lidi, kteří na to evidentně nemají? ČNB koneckonců jen doporučuje, nikoliv nařizuje. Ani nemůže. Zatím.
   STX
   •  
    13.6.2018 11:07

    ČNB se pouští do dobrodružství permanentně.
    demokrat
    •  
     13.6.2018 16:15

     To není dobrodružství, to jsou zločiny.
     Homo
    •  
     13.6.2018 11:16

     Tobě je trnem v oku, že je ČNB relativně nezávislá a že na ni má moudrým lidem zvolený slovenský STB premiér a provýchodní prezident pouze omezený vliv, viď?
     STX
     •  
      13.6.2018 11:20

      Mně je trnem v oku každá menšinová elita, jež hledí pouze na svoji kapsu a většina ji nezajímá.
      demokrat
      •  
       13.6.2018 11:27

       Ty filuto, že ty myslíš tu nikým nevolenou partu kolem Mynáře a Nejedlýho, který si náš přemoudrý pan prezident dotáhl na hrad. Tak to máš pravdu, ti opravdu myslí jen na své kapsy...
       STX
       •  
        13.6.2018 11:38

        Myslím každou elitu, zejména tu nevolenou, jež tak ráda vládne jiným, mandátem peněz nikoli voličů.
        demokrat
        •  
         13.6.2018 11:42

         Správně, veškerou moc do rukou moudrého lidu... Safra, ale to už jsme tady měli a nedá se říct, že by se to nějak zvlášť osvědčilo.
         STX
         •  
          13.6.2018 11:47

          Před rokem 1989 nevládl lid, nýbrž komunistická menšina. Dnes také nevládne lid, nýbrž globalistická menšina.
          demokrat
          •  
           13.6.2018 12:02

           Ano, pracující lid v čele s komunistickou stranou a v nerozborném přátelství s lidem CCCP. Tak nějak to bylo. Jinak většina si musí vždycky zvolit nějakou menšinu co tomu bude šéfovat...
           STX
           •  
            13.6.2018 12:25

            Zvolená menšina (v případě Evropské komise dokonce i nezvolená) však nesmí hájit myšlenky revolucionáře Marxe, předchůdce Lenina. Bohužel jak komunisté, tak globalisté se Marxovi klaní. Šéfování marxisty (vyznavače proletářská revoluce) i neomarxisty (vyznavače kulturní revoluce) vede ke zničení tradičních Západních hodnot - rodina, křesťanství, vlastenectví a národní cítění.
            demokrat
            •  
             13.6.2018 13:43

             Já to Babišovi a Zemanovi vyřídím...
             STX
             •  
              13.6.2018 14:04

              Myslím, že nepotřebují nic takového vyřizovat. Jsou to bývalý komunisté a vysokoškoláci navrch. Ti měli marxismus za stěžejní předmět na studiích a konali státnice.
              demokrat
            •  
             13.6.2018 13:11

             Zkus se třít froté ručníkem
             Velkamedvědice
             •  
              13.6.2018 13:18

              Radit může pouze Juncker. Přes Marxe má blízko k Leninovi.
              demokrat
 • amatéři z čnb
  13.6.2018 10:21

  jediné "čisté" řešení jsou vyšší sazby pak by nemuseli vymýšlet podobné hlouposti, dávno už měla být zákl.sazba min. na 1,5%, silnější korunou by "bohatli" i občané, jen jednomu panákovi by se to nehodilo bo by nemohl optickým přidáváním po 10% korumpovat své voliče důchodce a státní zaměstnance, jenže čnb už dávno nejni uplně nezávislá :o(
  Mike
  • Re: amatéři z čnb
   13.6.2018 11:09

   přesně tak, sazby měly být dávno výše, to by ti kašpaři ale nesměli zbytečně prodlužovat intervence....tak teď mají stažené zadky, tak vymýšlí takové hovadiny a tváří se moudře, jak nás ochraňují před nestabilitou....lumpové jedni!!
   abc
 • Kde udělali soudruzi chybu?
  13.6.2018 9:43

  Vždyť v minulosti stavěli lidé byty "svépomoci" při složení cca 30 tis. korun. Těm, jež neměli možnost přiložit ruku k dílu, stačilo složit 80 až 100 tisíc korun a bydleli na "klíč". Následně nazval Havel výsledky tohoto snažení lidí "králíkárnami". Cože? Že ty králíkárny mají dnes v Praze cenu 5 až 10 melounů? O tom už nám Havel těžko něco poví. Ale kde je ten zakopaný pes? https://legacy.blisty.cz/art/47262.html
  demokrat
  • Re: Kde udělali soudruzi chybu?
   13.6.2018 10:49

   Králíkárnami Havel nazval panelovou výstavbu. Byty stavěné svépomocí byly zděné. A ty paneláky nestojí 5 - 10 mil. a to ani v Praze. Tvoje adorace reálného socialismu je dojemná, asi ses nakazil čtením dezinformačních webů, které také úplně nelžou, ale ty polopravdy jsou mnohem nebezpečnější...
   STX
   •  
    13.6.2018 10:58

    Většina lidí potřebuje především levné bydlení. Např. rodiče dostali od obce před 50 roky 2000m2 pozemku na výstavbu rodinného domku. Pozemek byl převeden za manipulační poplatek v řádu desetikorun. Dnes je jeho cena v dané lokalitě kolem 2 melounů. Není to pouze o samotné stavbě, ale také o pozemku. Takže komu to nakonec prospělo? Těm mladým jež potřebují bydlet a mít tak podmínky pro založení rodiny a výchovu potomků?
    demokrat
    •  
     13.6.2018 11:26

     Kam se hrabou komunisti na vládu v letech 45-48. To se tenkrát žilo. To stačilo přijít do pohraničí a dostal jsi zdarma dům i s vybavením a zahradou po odsunutých Němcích úplně zadarmo
     ..
     •  
      13.6.2018 11:40

      Ale to není o komunistech. Lidé potřebovali vždy bydlet a stejně tomu bude i do budoucna. Člověk bez bydlení a domova je bezdomovec.
      demokrat
Aktuální komentáře
18.6.2018
11:54Prabos se chystá na další START Day. Jeho akcie na RM-S posílily za týden o 8 procent
11:04Týdenní výhled: OPEC a spor USA s Čínou zahýbou s cenami ropy, důležité výsledky ohlásí FedEx a Micron  
10:58Čína útočí na americkou ropu, co odpoví Trump? Trhy začínají týden s obavami  
10:53Růst britské ekonomiky je nejslabší od roku 2009, odhaduje komora
10:31Čínská cla na americkou ropu zasáhnou obchod za miliardu měsíčně
10:13Praha se probouzí pomalu, v Evropě se daří bankám a telekomunikacím  
9:46Coworking je druhým nejhodnotnějším sektorem světa. WeWork před Airbnb či SpaceX
9:40Nad některými otázkami zápisu změn do obchodního rejstříku
9:18PEGAS NONWOVENS a.s.- oznamuje výsledky valné hromady
9:11Rozbřesk: OPEC+ rozhodne o ropě, euro dál tíží ECB. Co turecké volby?
8:53Výhrůžky USA-Čína budí obavy, evropské burzy asi otevřou poklesem  
8:28Hlupáci staví zdi, komentují čínská média americká cla
5:56Čína má v rukávu energetické eso a hodlá jej plně využít
17.6.2018
15:29Má pořádání fotbalového mistrovství ekonomický smysl?
8:38Víkendář: Elon Musk a umění vysávat vládní peníze
16.6.2018
14:31Nová technologie může odepsat elektromobily a řešit problém s emisemi
7:39Víkendář: Z Evropy se stává Trumpův otloukánek, měla by se postavit na vlastní nohy
15.6.2018
22:03Wall Street ze strachu z nových cel zakončila týden v rudé barvě
18:15Avast vstupuje do indexu pražské burzy PX. Rebalance podrobně  
18:13Investujte do HUB VENTURES. Do světového fenoménu coworkingu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y