Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trump v OSN pochválil KLDR, vyzval k izolaci Íránu

Trump v OSN pochválil KLDR, vyzval k izolaci Íránu

26.9.2018 8:20
Autor: ČTK

Americký prezident Donald Trump v úterý během svého vystoupení na Valném shromáždění OSN v New Yorku pochválil Severní Koreu za její přístup k jednáním o jejím jaderném a raketovém programu. Naopak kritizoval íránské vůdce, kteří podle něj rozsévají chaos, smrt a destrukci, a vyzýval k izolaci íránského režimu. Rusko šéf Bílého domu ve své řeči zmínil jen okrajově v souvislosti s projektem plynovodu Nord Stream 2, který Washington kritizuje. Trump svůj druhý prezidentský projev na půdě OSN využil také k tomu, aby světovému společenství připomněl, že Spojené státy pod jeho vedením budou chránit své národní zájmy.

USA budou podle Trumpa rovněž finančně pomáhat pouze těm zemím, které chovají k USA respekt a které s nimi mají přátelské vztahy. Ministr zahraničí Mike Pompeo přehodnotí výši příspěvků tekoucích do světa z Washingtonu, uvedl americký prezident.

Trump, jenž do jednacího sálu dorazil pozdě, což si vynutilo změnu v pořadí řečníků, svůj proslov zahájil chválou své vlády. "Za méně než dva roky toho má administrativa dosáhla více než téměř jakákoli jiná administrativa v historii naší země," prohlásil Trump, což mezi některými přítomnými státníky vyvolalo smích. "Takovou reakci jsem nečekal, ale to je v pořádku," reagoval šéf Bílého domu.

Poté se věnoval Severní Koreji. Tamnímu vůdci Kim Čong-unovi, s nímž se v červnu sešel v Singapuru, poděkoval za odvahu a vstřícnost, ale zdůraznil, že Pchjongjang musí ještě podniknout řadu kroků k denuklearizaci Korejského poloostrova. Sankce vůči severokorejskému režimu zůstávají v platnosti, zdůraznil Trump. Loni přitom ve svém prvním projevu na VS OSN označil Kima za "Rakeťáka na sebevražedné misi", severokorejský režim za zvrácený a hrozil jeho zničením.

Mnohem tvrdší tón dnes Trump zvolil vůči Íránu, jehož vůdci podle něj rozsévají chaos, smrt a destrukci. Ostatní země by se měly podílet na izolaci íránského režimu, uvedla hlava USA. Spojené státy podle Trumpa po listopadovém obnovení dřívějších postihů zavedou proti Teheránu další sankce. Trump v části projevu věnované Blízkému východu rovněž zopakoval, že Washington zareaguje, pokud syrský režim použije chemické zbraně.

USA letos odstoupily od dohody velmocí s Íránem, který výměnou za zmírnění sankcí omezil svůj jaderný program, a minulý měsíc zavedl Washington proti Íránu nové sankce.

Íránský prezident Hasan Rúhání, jenž na půdě OSN hovořil pár hodin po Trumpovi, označil projev svého amerického protějšku za absurdní. Kritizoval "nezákonné a jednostranné" americké sankce vůči Íránu a uvedl, že nikdo nemůže být donucen k dialogu silou. Washington vyzval k návratu k jednacímu stolu.

Rusko zmínil Trump jen okrajově, a to když podobně jako v minulosti kritizoval budovaný plynovod Nord Stream 2, který má přivádět zemní plyn z Ruska přímo do Německa. "Německo se stane zcela závislé na ruské energii, pokud okamžitě nezmění svůj přístup," varoval Trump, zatímco členové německé delegace podle agentury AP kroutili hlavami. Budovaný plynovod spojí Německo s Ruskem po dně Baltického moře. Trump projekt kritizuje opakovaně, podle něj takto Moskva posílí svůj vliv v Evropě.

Trump se ve svém projevu také opět zaměřil na Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC). Obvinil ropný kartel, že "oškubává" zbytek světa, a vyzval ho, aby přestal zvyšovat ceny ropy.


Čtěte více:

Co když Trump odmítne odejít?
25.9.2018 16:38
Co když se Donaldu Trumpovi příliš zalíbí v Bílém domě a odmítne z něj...
Jak jüan udává tón na měnových trzích
26.9.2018 6:07
Mario Draghi, šéf Evropské centrální banky (ECB), je dovedný řečník, j...
Geopolitika tlačí Wall Street níže
25.9.2018 22:03
Zámořské akcie byly dnes pod tlakem hned z několika směrů. Neutichajíc...

Váš názor
 • kecy kreeteen@
  26.9.2018 12:49

  až ti s nimi ajatoláh zaklepe na dveře tak změníš názor ty proruský, placený provokatére
  oradapoisson
 • Írán je suverénní země
  26.9.2018 10:00

  stejně jako USA se stejnými právy včetně vlastnictví atomových zbraní. V USA si musí zvyknout na to, že suverénní země odmítnou tancovat podle muziky z Bílého domu.
  medvedvsechnosned
  • kecy kreeteen@
   26.9.2018 12:51

   až ti s nimi ajatoláh zaklepe na dveře tak změníš názor ty proruský, placený provokatére
   oradapoisson
   • Re: kecy kreeteen@
    27.9.2018 9:16

    Často s Trumpem souhlasím. Souhlasím i s tím, že zbraně a nejen jaderné, jsou zlem pro miliardy lidí této planety a měli bychom vyvinout tlak na jejich celosvětové zničení. Každý si může dohledat na netu, co udělali americké atomové bomby nevinným japonským civilistům. S čím se však nemohu smířit je myšlenka založená na tom, že někdo jaderné zbraně mít může a jiný nikoli. Proč by mělo být tolerováno vlastnictví jaderných zbraní např. Ruskem či USA a jiným nikoli? Já jsem pro kompletní jaderné odzbrojení. Jako pokrytecké se mi jeví požadovat po druhých zemích cokoli, čeho sám nečiním. Nelze kázat vodu a přitom pít víno. S tím mám opravdu problém a rozumím komukoli, kdo se takovému diktátu odmítá podřídit.
    medvedvsechnosned
    •  
     27.9.2018 9:52

     Ve velmi zúženém smyslu souhlasím, avšak co kdyby se k jaderným zbraním dostal nějaký fašistický stát. Zkus si představit, že by Fašistické Německo nebo Islámský stát v době svého největšího rozmachu měli jaderné zbraně, ale ostatní svět se jich po vzájemné dohodě zbavil. Je to na dlouhou diskusi, kde jsou hranice tolerance a rovnosti a kde jsou hranice trpělivosti a přehlížení nacionalizmu,krutostí a zvůle. Obávám se však, že na toto dosud lidstvo nemá jednoznačnou odpověď a možná ji ani nikdy mít nebude.
     trumf
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data