Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Drábová: ČEZ se aférou se sváry poučil

Drábová: ČEZ se aférou se sváry poučil

15.10.2018 8:11
Autor: ČTK

Energetická společnost ČEZ se aférou se sváry poučila a přijala kroky k nápravě, řekla v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Odstávky elektráren mezi lety 2015 a 2017 kvůli nekvalitním rentgenovým snímkům svarů stály skupinu kolem deseti miliard korun, jak již dříve potvrdil generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

"Dost podstatné kroky k nápravě byly ze strany ČEZ učiněny. Bohužel a bohudík to bylo až po průšvihu. Bohudík, protože ten průšvih byl dostatečně malý na to, aby ohrozil bezpečný provoz těch jaderných elektráren. Ale zároveň dostatečně velký a citelný na to, aby se ČEZ konečně vzpamatoval a začal reagovat na naše setrvalé upozorňování na to, že je tady řada - přes vynikající provozní výsledky, které obě ty jaderné elektrárny měly - takzvaných slabých signálů, že boj o co největší efektivitu - přeloženo do lidské řeči o co největší seškrtání nákladů na provoz těch elektráren, rozumně dosažitelné - začíná narážet na meze toho, co je únosné," uvedla Drábová.

Podle ní se nyní frustrace úřadu proměnila v lehké uspokojení, protože vedení skupiny přijalo kroky k nápravě. "Které povedou k tomu, že podobný průšvih nastane za dalších 15 až 20 let, až se zase ten management, který tam v té době bude, uklidní vynikajícími výsledky. To je takový cyklický vývoj," dodala předsedkyně. Podle ní jsou faktické důsledky vlastně kladné.

ČEZ již dříve podal trestní oznámení na neznámého pachatele s podezřením na podvod. Další oznámení podal Státní úřad pro jadernou bezpečnost, podle kterého mohl být spáchán trestný čin poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení z nedbalosti.

ČEZ předloni v dubnu odvolal z funkcí některé pracovníky Dukovan, kteří byli za problémy svarů odpovědní. Ostatním odpovědným zaměstnancům firma významně snížila mzdu. Při vyšetřování bylo odhaleno více než dvacet neúmyslných závažných nebo méně závažných porušení povinností současných nebo bývalých pracovníků.

 

Čtěte více:

ČEZ potvrdil celoroční cíl zisku i tržeb, do čtvrtletí promluvilo přecenění kontraktů
07.08.2018 8:24
Tuzemská energetika ČEZ ve druhém letošním čtvrtletí dosáhla upravenéh...
ČEZ: Ohled za 2Q18 (komentář analytika)
07.08.2018 12:21
ČEZ zaknihoval výsledky za druhé čtvrtletí 2018 pod odhadem analytiků ...
Piráti vyzvou Babiše, aby stát prověřil počínání ČEZ na Balkáně
11.10.2018 13:49
Česká pirátská strana vyzve premiéra Andreje Babiše (ANO), aby stát pr...
Minoritní akcionáři ČEZ v čele se Šnobrem žádají o svolání valné hromady kvůli opcím i strategii
12.10.2018 14:17
Minoritní akcionáři ČEZ sdružení kolem kritika současného vedení firmy...

Váš názor
  • Dobře vědět..
    15.10.2018 12:12

    ..dávám si do diáře upomínku, abych kolem roku 2035 přibalil do aktovky k deštníku taky antiradiační oblek. :-)
    Berounskej
Aktuální komentáře
23.09.2025
11:10Rostou akcie, dluhopisy i zlato. Optimismus o AI dostal nový impuls  
10:15J&T Global Finance XVI., s.r.o: Pololetní zpráva k 30.6.2025
10:00Dohoda Nvidie s OpenAI: Na infrastrukturu bude potřeba až pět milionů grafických procesorů
9:31Majitel ČSOB zvažuje koupi nizozemské banky ABN Amro, píše Bloomberg
8:46Rozbřesk: MNB ponechá sazby beze změny navzdory silnému forintu, plíživé posilování koruny nebere konce
8:39Nvidia investuje do OpenAI, v USA je na obzoru tradiční hrozba vládního shutdownu, evropské futures jsou v zeleném  
6:27Gundlach: Riziko vyšší inflace a příliš uvolněné monetární politiky
22.09.2025
20:24PODCAST Týdenní výhled: Sazby ČNB by měly zůstat delší dobu stabilní  
18:14Začne se Mag7 mnohem více podobat zbytku trhu růstem zisků a také valuacemi?
17:24Strategický krok Allwyn do USA: V řádu miliard dolarů získá kontrolu nad PrizePicks a vstoupí do světa DFS
17:00J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Konference pro investory
15:49Technická analýza S&P 500: Býčí trh ještě nemusí být u konce  
15:35Snaha odnaučit AI lhát může vést k lepšímu skrývání lží, ukázal výzkum OpenAI
14:31Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů
13:57Pfizer se dohodl na převzetí výrobce léků proti obezitě Metsera
12:07Nejbohatší Francouz Arnault ostře kritizuje návrh daně pro nejbohatší
11:56Akcie začátkem týdne ztrácejí, zatímco investoři se znovu obracejí ke zlatu  
10:44Odklad elektromobilů a zhoršený výhled posílají akcie Porsche a VW dolů o více než šest procent
9:32Rozbřesk: Ceny masa určí, jak rychle bude odeznívat potravinová inflace
8:52Futures ukazují v úvodu nového týdne opatrnost, ČNB zřejmě ve středu sazby nezmění  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba