Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Apple (-8 %) poprvé od roku 2007 varoval před slabšími výsledky

Apple (-8 %) poprvé od roku 2007 varoval před slabšími výsledky

03.01.2019 8:26, aktualizováno: 3.1. 13:48
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Americký technologický gigant Apple snížil odhad tržeb za své první fiskální čtvrtletí, které skončilo 29. prosince. Za zhoršením odhadu stojí zejména slabý prodej telefonů iPhone v Číně. V dopise investorům to ve středu oznámil šéf podniku Tim Cook. Apple nyní předpokládá, že za čtvrtletí, které zahrnuje klíčovou vánoční sezonu, vykáže tržby kolem 84 miliard dolarů (1,9 bilionu Kč). Původně Apple předpovídal 89 miliard až 93 miliard USD.

Analytici v průzkumu společnosti Refinitiv očekávali, že firma vykáže tržby kolem 91,5 miliardy dolarů.

Akcie Applu v reakci na zhoršení odhadu výrazně oslabily už ve středu po skončení obchodování na burzách v USA a tržní hodnota podniku sestoupila pod 700 miliard dolarů (15,9 bilionu Kč). Akcie firmy obchodované na frankfurtské burze krátce po zahájení dnešního obchodování ztrácely téměř devět procent. Varování Applu mělo negativní dopad i na akcie evropských technologických podniků, zejména výrobců čipů, kteří jsou dodavateli Applu. Akcie firmy AMS, která dodává senzory k rozpoznávání obličeje používané v nejnovějších iPhonech, se například propadly téměř o pětinu. 

Sentiment se nelepší ani v premarketu, ve kterém akcie Apple odepisují 8,3 %.

Výsledky hospodaření za první fiskální čtvrtletí Apple zveřejní 29. ledna. Středeční varování Applu před zveřejněním čtvrtletních výsledků je první od roku 2007, kdy byly telefony iPhone uvedeny na trh. Část analytiků ale podle agentury Reuters upozorňuje, že středeční oznámení nebylo úplným překvapením. Firma již v listopadu uvedla, že přestane zveřejňovat čísla o prodeji iPhonů a dalších hardwarových produktů, což vyvolalo u mnoha analytiků obavy, že nastává období poklesu prodeje těchto telefonů. Obavy o poptávku po iPhonech podpořily také slabé listopadové prognózy několika dodavatelů Applu.

Cook označil za hlavní problém zhoršování odbytu v Číně, na jejíž ekonomiku má negativní dopad nejistota kolem vývoje obchodních vztahů se Spojenými státy. Čína se na příjmech Applu podílí téměř 20 procenty. "Ačkoli jsme předpokládali určité problémy na klíčových rozvíjejících se trzích, až takový rozsah hospodářského zpomalení jsme neočekávali, zejména v Číně ne," uvedl Cook. Nenaplnily se ani předpoklady firmy ohledně prodeje na rozvinutých trzích, kde lidé nevyměňovali své telefony za modernější modely tak rychle, jak Apple předpokládal. V neposlední řadě odbyt poznamenal silnější dolar.

Někteří analytici rovněž zpochybnili strategii Applu udržovat prodejní ceny na mimořádně vysoké úrovni. "Odbyt Applu v Číně se nevyvíjí příznivě již několik měsíců. Jedním z důvodů je to, že jejich ceny se dostaly příliš vysoko," uvedla analytička Kiranjeet Kaurová z výzkumné společnosti IDC. "Otázkou pro investory tak bude, do jaké míry ke zhoršení situace přispěla agresivní cenová politika Applu," řekl analytik James Cordwell ze společnosti Atlantic Equities.

(Zdroj: čtk, Refinitiv, Apple, BBG)

 
 
 

Čtěte více:

Největší pozice Warrena Buffeta: Jedničkou Apple, důvěra k americkým bankám roste
15.11.2018 11:58
Společnost Warrena Buffeta, Berkshire Hathaway, ve středu zveřejnila s...
WSJ: Apple snížil výrobní objednávky nových iPhonů
19.11.2018 14:37
Americká technologická společnost Apple snížila výrobní objednávky na ...
Regulace technologického sektoru je podle šéfa Applu nevyhnutelná
19.11.2018 15:46
Regulace technologického sektoru je nevyhnutelná, protože volný trh ne...
V souboji o nejhodnotnější společnost se Microsoft dotáhl na Apple
27.11.2018 8:28
Necelé čtyři měsíce poté, co se společnost Apple stala první americkou...
Jak může mít Microsoft stejnou kapitalizaci jako Apple, když vydělává polovinu?
04.12.2018 17:33
Řada investorů si jistě povšimla, že v posledních dnech se značně přib...
Perly týdne: Apple má eso v rukávu, Čína dolarový problém a my vánoční prvenství
21.12.2018 12:35
Ve světě… Býci a medvědi: CNBC přináší tento týden názory několika zn...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.04.2026
17:15Ekonomika poroste, inflace také. Co bude dělat Fed?
17:10Írán zastavil tankery v Hormuzském průlivu, Izrael podle něj porušil příměří
15:50Jestli na to máte nervy, využijte poklesů pro vstup, radí Psarofagis z Bloomberg Intelligence  
15:25Delta Air Lines jsou ve ztrátě, celoroční výhled kvůli válce nevydaly
14:40Ziskům o válce nikdo neřekl, trhy se odráží ode dna?
12:54PODCAST Analytický radar: Vyšší cílová cena ČEZ, ale také opatrnost. Restrukturalizace jako klíč?  
11:36Nejhorší je za námi a akcie rychle mažou válečné ztráty. Najdou i nový motor růstu?  
11:31Příměří s Íránem zanechává pět hlavních nezodpovězených otázek
11:15UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL XS2764457078
10:03JPMorgan: Akcie zřejmě našly dno, příměří s Íránem oživuje chuť riskovat  
9:10Příměří přineslo úlevu na ropě. Brent je pod 94 dolary
8:59ČEZ, a.s.: Konsolidovaná zpráva o platbách orgánům správy členského státu EU nebo třetí země za rok 2025
8:57Rozbřesk: Další íránské TACO potvrdilo silnou vazbu forexu na ropu
8:47Írán, USA a Izrael souhlasí s příměřím, Hormuz se otevře. Ropa prudce klesá, futures vystřelily nahoru  
6:04Stabilizující se trh práce a ropná normalizace od poloviny dubna?
07.04.2026
17:46Jak by to mohlo letos a příští rok vypadat s americkou a evropskou ekonomikou?
15:44PODCAST Týdenní výhled: Trh přestal brát Trumpovy hrozby vážně, americká inflace má skokově narůst  
14:50Wall Street čeká silná výsledková sezóna, trhy ale sledují válku a ropu
14:21Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2026
14:20Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2026

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
20:00USA - Zápis z jednání FOMC