Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmyslová výroba v Německu v listopadu klesla o 1,9 procenta

Průmyslová výroba v Německu v listopadu klesla o 1,9 procenta

08.01.2019 9:09
Autor: ČTK

Průmyslová výroba v Německu se v listopadu ve srovnání s předchozím měsícem propadla o 1,9 procenta, říjnový pokles po revizi činil 0,8 procenta. Oznámil to dnes spolkový statistický úřad. Výroba klesla už třetí měsíc za sebou, analytici přitom očekávali, že se za listopad zvýší.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že výroba se po původně oznámeném říjnovém poklesu o 0,5 procenta v listopadu o 0,3 procenta zvýší. Jejich odhady se pohybovaly od poklesu o půl procenta až po růst o 1,3 procenta.

Meziročně pak produkce v průmyslu klesla o 4,7 procenta, zatímco v říjnu se o půl procenta zvýšila.

Bez zahrnutí energetického a stavebního sektoru výroba meziměsíčně klesla o 1,8 procenta. Produkce energie se propadla o 3,1 procenta, ve stavebnictví se snížila o 1,7 procenta.

Ve zpracovatelském sektoru se výroba snížila o 1,8 procenta. Z toho produkce kapitálového zboží byla nižší o 1,8 procenta a polotovarů o jedno procento. Výroba spotřebního zboží se propadla o 4,1 procenta.

Dnešní údaje jsou podle analytiků dalším potvrzením, že německá ekonomika ke konci loňského roku výrazně zpomalila. V pondělí statistici uvedli, že zakázky německého průmyslu se v listopadu snížily o jedno procento, zatímco analytici čekali pokles o 0,4 procenta. Průzkum z minulého pátku pak ukázal, že růst německého sektoru služeb zpomalil v prosinci na nejnižší hodnotu za 27 měsíců, a to kvůli poklesu nových zakázek a kvůli zhoršení podnikatelské důvěry.

Největší evropská ekonomika, na které je závislá také řada českých firem, ve třetím čtvrtletí klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,2 procenta. To byl první pokles od roku 2015. Německá vláda očekává, že za celý loňský rok se hrubý domácí produkt (HDP) zvýší o 1,7 procenta. Přední německé ekonomické instituty však čekají růst jen o 1,5 procenta. Předloni ekonomika vzrostla o 2,2 procenta, což bylo nejprudší tempo za šest let.

 

Čtěte více:

Zisk Samsungu ve čtvrtletí klesl o 29 procent, více než se čekalo
08.01.2019 8:32
Jihokorejskému výrobci elektroniky Samsung Electronics podle předběžný...
Prezident Světové banky Jim Yong Kim odstupuje z funkce
08.01.2019 8:34
Prezident Světové banky Jim Yong Kim se rozhodl na přelomu ledna a úno...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.04.2026
13:00ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:42Příliš nonšalantní trhy, nebo nástup na jedno z nejlepších akciových období našich životů?
11:57Akcie převážně červené. Ropa míří k 115 dolarům, na programu big tech a Fed  
10:36MakroMixér: Energetické trhy nejsou v panice, bezemisní zdroje tlačí ceny dolů. Pavel Řežábek o plynu, elektřině a konci uhlí
10:16Největší švýcarská banka UBS prudce zvýšila čtvrtletní zisk
9:57Kone kupuje TK Elevator, vznikne největší výrobce výtahů na světě
9:50Začátek roku byl pro Mercedes méně špatný, než se čekalo. Věří v obrat ve druhé polovině roku
9:00mmcité ve čtvrtém kvartále zrychlila růst, tržby vzrostly o 23 procent
8:53Rozbřesk: Ropný kartel slábne, koruna zpět v letargii
8:49Trhy vyčkávají na sazby Fedu a big tech, SAE opouštějí OPEC a futures jsou smíšené  
8:45ČEZ, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
6:00Preview Erste: Začátek nové kapitoly ziskovosti skupiny?  
28.04.2026
22:03Wall Street pod tlakem: technologie brzdí trh, pochybnosti k AI sílí  
17:19Jaký dopad by mohla mít umělá inteligence na dolar?
15:34OpenAI nesplnila dílčí cíle a stáhla dolů akcie svých partnerů
15:14Preview KB: Očekáváme pokles čistého zisku o 5,7 procenta  
15:09Spojené arabské emiráty opouštějí OPEC
14:43Coca-Cola ve čtvrtletí zvýšila zisk o 18 procent, zlepšila i výhled na celý rok
14:00Spotify zklamala výhledem zisku, akcie míří dolů až o 12 procent
13:42General Motors zvýšil zisk a zlepšil výhled, pomáhá silná poptávka v USA

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba