Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Komerční banka se ziskem na odhady, navrhuje dividendu 51 korun na akcii

Komerční banka se ziskem na odhady, navrhuje dividendu 51 korun na akcii

07.02.2019 8:18, aktualizováno: 7.2. 10:59
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Komerční banka v posledním loňském čtvrtletí zvýšila čistý zisk, náležející akcionářům, meziročně o 4,9 procenta na 3,89 mliardy korun. Očekáváním trhu bylo 3,71 miliardy korun dle konsensu agentury Reuters. Čtvrtletní čistý bankovní příjem meziročně stoupl o 6,8 procenta na 8,5 miliardy korun, zatímco trh čekal 8,3 miliardy korun. KB zveřejnila souběžně výsledky za celý rok 2018. Z jeho výsledku navrhuje výplatu dividendy 51 korun na akcii a to přes meziroční pokles celkového celoročního čistého zisku. Akcie Komerční banky reagovaly na pražské burze nejprve poklesem o 0,75 % na 930 korun po včerejším růstu před výsledky o 1,3 %, tyto úvodní ztráty ale postupně nulují.

Za celý rok 2018 Komerční bance vrostl srovnatelný čistý zisk o 5,8 procenta na 14,8 miliardy korun. Čistý zisk včetně mimořádných položek spojených s vytvořením restrukturalizační rezervy a prodejem budovy centrály v roce 2017 nicméně klesl o 0,6 procenta na 14,8 miliardy korun.

"K vynikajícím finančním výsledkům roku 2018 přispěl solidní růst výnosů, zatímco jsme disciplinovaně řídili náklady. Kvalita úvěrového portfolia byla dobrá a náklady na riziko dokonce mimořádné, těžící z vrcholícího ekonomického cyklu. Změny, které jsme uskutečnili, a jenž budou pokračovat v roce 2019, umožní KB udržovat vedoucí postavení v oblasti kvality klientských služeb, inovativnosti, efektivity a bezpečnosti," stojí v komentáři k výsledkům generálního ředitele Komerční banky Jana Juchelky. 

Dividenda

Vedení Komerční banky navrhlo vyplatit za rok 2018 dividendu 51 korun na akcii. Valné hromadě představenstvo banky navrhne vyplatit na dividendách celkem 9,7 miliardy korun. Pro rok 2019 hodlá vedení KB navrhnout dividendový výplatní poměr ve výši 65 procent z konsolidovaného čistého zisku připadajícího akcionářům.

Výsledky roku 2018

Komerční banka spolu s výsledky akcentuje, že „zásadně změnila svou organizační strukturu a způsob práce, aby dokázala nabízet skvělé služby klientům a zůstala úspěšnou i v úplně jiném prostředí financí budoucnosti.“

Čistý zisk KB dosáhl za rok 2018 úrovně 14,8 miliardy . Čistý zisk bez jednorázových položek se meziročně zvýšil o 5,8 %. Vykázaný celkový čistý zisk, včetně jednorázových položek, jakými bylo vytvoření restrukturalizační rezervy v roce 2018 anebo prodej budovy centrály v roce 2017, klesl o 0,6 %.

„I přes intenzivní konkurenci na trhu se celkový objem půjček Skupiny KB meziročně zvýšil o 4,7 %. Půjčky na bydlení přidaly 4,6 %, v čemž rychlejší růst vykázaly úvěry od Modré pyramidy. Spotřebitelské úvěry vzrostly také o 4,6 % a půjčky pro podnikatele se zvýšily o 5,5 %,“ uvádí banka.

Celkový objem běžných klientských vkladů ve Skupině KB vzrostl o 5,2 %. Vklady občanů v bance vzrostly o plných 10 %. 

„Růst výnosů dosáhl 3,7 %, hlavně díky čistým úrokovým výnosům, zatímco výnosy z poplatků a čistý zisk z finančních operací mírně poklesly,“ uvedla banka. Běžné provozní náklady bez jednorázových položek rostly o 1,9 %.„Komerční banka mohla rozpustit opravné položky ve výši 0,6 miliardy , díky úspěšným aktivitám vymáhání pohledávek a velmi dobré disciplíně klientů při splácení, s tím jak se ekonomika přiblížila pozdní části své růstové fáze,“ uvádí také banka.

 
 
 
 
 

Čtěte více:

Moneta dodala zisk nad odhady a zamýšlí vyplatit dividendu 6,15 koruny na akcii
06.02.2019 8:29
Moneta Money Bank dosáhla v posledním loňském čtvrtletí čistého zisku ...
Analytik k výsledkům Moneta: Silný finiš roku otevřel cestu růstu dividendy
06.02.2019 9:45
Banka Moneta Money Bank představila výsledky za poslední čtvrtletí rok...
Šéf Monety: Akcionářům dáme při převzetí Air Bank větší slovo
06.02.2019 13:01
Klíčovým tématem tohoto roku kolem banky Moneta je převzetí Air Bank. ...
Průzkum: Zisk Komerční banky zřejmě ve čtvrtém kvartálu stagnoval
06.02.2019 16:37
Komerční banka ohlásí své výsledky za čtvrté čtvrtletí 2018 zítra před...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data