Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf Monety: Akcionářům dáme při převzetí Air Bank větší slovo

Šéf Monety: Akcionářům dáme při převzetí Air Bank větší slovo

06.02.2019 13:01, aktualizováno: 6.2. 13:28
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Klíčovým tématem tohoto roku kolem banky Moneta je převzetí Air Bank. Moneta se dle čerstvých slov svého šéfa Tomáše Spurného chystá své akcionáře do transakce zapojit. Chceme umožnit akcionářům participovat na emisi nových akcií, která má být součástí navrhované akvizice konkurenční Air Bank, řekl ve středu Spurný dle agentury Reuters.

Moneta oznámila záměr koupit Air Bank od skupiny Home Credit spolu s českým a slovenským Home Creditem loni v říjnu. Transakce se má uskutečnit pomocí hotovosti 6,75 miliardy korun a 165,6 milionu akcií, tedy s celkovou hodnotou transakce 19,8 miliardy korun. Jde o jeden z největších obchodů v českém bankovním sektoru za řadu let.

Minulý měsíc nicméně Moneta oznámila, že znovu jedná o některých podmínkách transakce. Ve středečním konferenčním hovoru pak Spurný řekl, že jednou z nich by mohlo být to, že by stávající akcionáři dostali možnost ponechat si předkupní práva, píše Reuters. 

Moneta v rámci uvažovaného převzetí navrhla, že zaplatí Home Creditu 6,75 miliardy korun v hotovosti a vydá 165,6 milionu nových akcií, ohodnocených na 13 miliard korun. Home Credit by tak ve sloučeném subjektu získal podíl 24,48 procenta.

Spurný řekl, že Moneta nyní "vyjednává o struktuře, kde by tento podíl v bance byl fundamentálně, podstatně nižší," když by současní akcionáři Monety měli možnost některé ze 165,6 milionu nových akcií zakoupit. "Cílem Monety je zajistit stávajícím akcionářům možnost participovat na navýšení kapitálu a efektivně regulovat velikost podílu," řekl Spurný. "Diskuse (s Home Credit) jsou velmi konstruktivní," dodal s tím, že: "Jsem docela optimistou, že obě strany chápou velikost této příležitosti."

Spurný dále uvedl, že v rámci transakce Moneta zvažuje také vydání dluhu, Home Credit by jeho část upsal. Ve středu, vedle výsledků banky Moneta, reportovala svá čísla také Home Credit Group, zastřešující Air Bank a Home Credit v Česku a na Slovensku. Kombinovaný čistý zisk dosáhl za rok 2018 úrovně řádově 1,5 miliardy korun, což je meziroční vzestup o zhruba 15 procent z 1,3 miliardy korun před rokem.

V prezentaci k dnes zveřejněným hospodářským výsledkům za poslední kvartál a celý rok 2018 Moneta uvádí, že v polovině ledna letošního roku byl dokončen proces due dilligence ze strany Ernst&Young. Finalizována má být revize finančních ukazatelů celého roku 2018.

a 

(Zdroj: Prezentace Moneta Money Bank, 6. února 2019) 

Ve spolupráci s JP Morgan a v rámci interní diskuse pokračují debaty struktuře a nacenění celé transakce. Finální návrh má být k dispozici do druhého týdne měsíce března a schválen managementem i dozorčí radou banky.


#Moneta dodala zisk nad odhady a zamýšlí vyplatit dividendu 6,15 koruny na akcii - https://t.co/9kJaYZPTfj pic.twitter.com/7JRXMV2XJp

 
 
 

Čtěte více:

MONETA Money Bank, a.s. - Finanční výsledky za rok 2018
06.02.2019 8:10
MONETA Money Bank, a.s. (IČ: 25672720) Společnost MONETA Money Bank,...
MONETA Money Bank, a.s - Oznámení o jmenování nového člena představenstva
06.02.2019 8:26
MONETA Money Bank, a.s. (IČ: 25672720) Společnost MONETA Money Bank,...
Moneta dodala zisk nad odhady a zamýšlí vyplatit dividendu 6,15 koruny na akcii
06.02.2019 8:29
Moneta Money Bank dosáhla v posledním loňském čtvrtletí čistého zisku ...
Analytik k výsledkům Moneta: Silný finiš roku otevřel cestu růstu dividendy
06.02.2019 9:45
Banka Moneta Money Bank představila výsledky za poslední čtvrtletí rok...
Analytik k výsledkům CETV: K solidním číslům pomohl příznivý trh i předvánoční komerční horečka
06.02.2019 10:04
CETV zaznamenala další solidní čtvrtletí, dále se jí daří těžit z příz...

Váš názor
 • Srazit hřebínek
  06.02.2019 13:18

  by potřebovali někteří namachrovaní managoři. to je dobrý for, když namezdní síla uvažuje, že milostivě zapojí vlastníky firmy do rozhodování o velmi podstatné transakci s jejich majetkem to je svět, shortu zdar :o)
  Mike
  • Re: Pokud dobře počítám
   06.02.2019 18:41

   tak Home (Kelner) dostane akcii za cca 37 kč a nám by ji chtěli prodat za 78 - moc pěkný.
   PLKY
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data