Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Nezaměstnanost v Česku stoupla v lednu na 3,3 %

    Nezaměstnanost v Česku stoupla v lednu na 3,3 %

    08.02.2019 9:10
    Autor: ČTK

    Nezaměstnanost v Česku dál roste, v lednu stoupla na 3,3 procenta z prosincových 3,1 procenta. Bez práce bylo 245.057 lidí. I přes meziměsíční nárůst jde o nejnižší lednovou hodnotu od roku 1997. Oznámil to dnes Úřad práce ČR. Analytici očekávali o desetinu procentního bodu nižší růst. Loni v lednu činila nezaměstnanost 3,9 procenta.

    "Situace na pracovním trhu se v uplynulém měsíci vyvíjela standardně. Ve srovnání s předchozími lety je ale příznivější," uvedl úřad. Podle generální ředitelky úřadu práce Kateřiny Sadílkové zaznamenaly útlum sezónní práce, hlavně ve stavebnictví a v zemědělství.

    Počet nezaměstnaných byl k 31. lednu o 13.523 vyšší než v prosinci a o 44.171 nižší než před rokem. Počet volných míst stoupl v lednu proti prosinci o 7043 na 331.453. Meziroční nárůst byl mnohem výraznější, proti loňskému lednu přibylo volných míst o 100.725.

    Ve srovnání regionů Česka měla nejnižší nezaměstnanost stejně jako v prosinci Praha, kde podíl lidí bez práce činil dvě procenta. Naopak nejvyšší zůstala v Moravskoslezském kraji s 4,9 procenta. Mezi okresy je na tom nejlépe Praha - východ s nezaměstnaností 1,2 procenta a dále Rychnov nad Kněžnou s nezaměstnaností 1,5 procenta. Naopak nejvyšší zůstala nezaměstnanost na Karvinsku, kde dosáhla 7,1 procenta. Nárůst nezaměstnanosti zaznamenalo všech 77 okresů. Podíl nezaměstnaných osob stejný nebo vyšší než republikový průměr hlásí 35 regionů.

    V rámci celého letošního roku by měla být situace na pracovním trhu nadále stabilní, obdobně jako tomu bylo loni, uvedl Úřad práce ČR.


    Čtěte více:

    Růst ekonomiky eurozóny loni zpomalil, nezaměstnanost zůstává na desetiletém minimu
    31.01.2019 11:52
    Tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny v loňském roce zp...
    Zaměstnanost v USA prudce stoupá, mzdy lehce zaostávají. Trhy zůstávají v klidu
    01.02.2019 14:46
    Lednová čísla z amerického trhu práce jsou smíšená, přinášejí obrovské...
    Americká ekonomika přes všechny překážky ještě na své hranice nenarazila
    05.02.2019 6:13
    Investiční společnost Pictet si všímá toho, že počet nových pracovních...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    24.07.2026
    22:00Závěr týdne a další propad technologií  
    17:27Malá finská společnost a velké vlny na trzích
    16:34Chceme suverenitu a místní výrobu, slyší americké zbrojovky od vlád v Evropě
    16:27Výnos desetiletých dluhopisů míří k 4,7 %. Riziková prémie roste
    15:22Ruská centrální banka snížila základní úrok o čtvrt bodu na 14 procent
    15:03Šéf JPMorgan varuje trhy: Rizika jsou pravděpodobně větší, než si ostatní myslí
    13:25Intel překvapil nejsilnějším růstem za 15 let. Teď musí dokázat, že zakázková výroba není jen interní příběh  
    12:10Evropským akciím pomáhá levnější ropa, celkový obrázek však optimismu nenahrává  
    11:58Perly týdne: Naděje je špatná investiční strategie, probíhá finanční alchymie
    10:20Moneta se vytáhla se silnou sadou výsledků, které budou pro cenu akcií podpůrné  
    10:10Zisk Volkswagenu v pololetí klesl téměř o třetinu
    9:01Rozbřesk: Raketově rostoucí ceny plynu donutí ECB zvýšit sazby i v září
    8:31Intel navyšuje výhled tržeb, Volkswagen letos naopak počítá s jejich poklesem, evropské futures jsou smíšené  
    7:39Moneta zvýšila čistý zisk o 8,1 procenta a navýšila celoroční výhled
    7:20MONETA Money Bank, a.s.: Čistý zisk za 1. pololetí 2026 vzrostl na 3,3 mld. Kč
    6:09Eli Lilly odkládá žádost o schválení nové generace léku na hubnutí. Přípravek v klíčových studiích ale uspěl
    23.07.2026
    22:03Konflikt mezi Íránem a USA nadále eskaluje
    17:03Budování AI železnic?
    15:20ServiceNow ukázala, že na AI už umí vydělávat. Investory potěšil růst i lepší výhled  
    15:11ECB podle očekávání nechala úroky beze změn, depozitní sazba je na 2,25 procenta

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data