Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americká ekonomika přes všechny překážky ještě na své hranice nenarazila

Americká ekonomika přes všechny překážky ještě na své hranice nenarazila

05.02.2019 6:13
Autor: Redakce, Patria.cz

Investiční společnost Pictet si všímá toho, že počet nových pracovních míst v USA se v lednu vyšplhal na 304 000, v prosinci dosáhl 222 000 a „tříměsíční průměr se pohybuje na zdravých 241 000“. ISM ve výrobním sektoru se přitom zvýšil na hodnotu 56,6 a tato data tak podle Pictetu naznačují, že „makroekonomické momentum zůstává silné“. Mělo by tak potvrzovat, že americký cyklus se stále nalézá ve fázi růstu i přesto, že ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku došlo v USA k utažení finančních podmínek.

„Poslední data z trhu práce potvrzují, že riziko propadu americké ekonomiky je v krátkém období omezené i přesto, že se cyklus dostal do své pozdní fáze,“ píše Pictet. Většina signálů z trhu práce zůstává pozitivní a Fed uvolnil finanční podmínky posunem k hrdličkám. To by podle analytiků společnosti mělo cyklus prodlužovat.

Z perspektivy Fedu by neměla nová data z trhu práce cokoliv výrazně měnit, protože „už se de facto zavázal, že na nějakou dobu nebude sazby dále zvedat“. Pokračující zdravý vývoj v americké ekonomice by ale mohl naznačovat, že šéf Fedu Jerome Powell kladl příliš velký důraz na negativní zprávy včetně politických tenzí ve Washingtonu a horšího vývoje v globální ekonomice.

„Některé hrdličky v centrální bance by mohly být znepokojeny možností vyšších inflačních tlaků vyvolaných poptávkou,“ píše Pictet. A připomíná, že průměrná hodinová mzda v lednu rostla meziročně o 3,2 %, v prosinci o 3,3 %. „Ti, kteří v dohledné době očekávali snížení sazeb, možná předběhli dobu. Síla dat z amerického hospodářství totiž naznačuje, že takový krok by byl uspěchaný, i když jinde ve světě situace není tak pozitivní,“ tvrdí Pictet.

Následující graf ukazuje index pravděpodobnosti recese založený na datech z trhu práce (červená křivka). Růst jeho hodnoty naznačuje vyšší riziko zpomalení ekonomiky. Před posledními dvěma recesemi se jeho hodnoty pohybovaly kolem pěti, nyní se nachází blízko dvou. Šedou křivkou je vyznačen index pravděpodobnosti recese založený na modelu J. Pigera. I jeho hodnoty se drží hluboko pod těmi, které by měly indikovat zvýšenou hrozbu útlumu či recese:
0

Pozitivně vnímá Pictet i následující graf. Popisuje počet lidí, kteří nejsou v pracovní síle, ale chtěli by získat zaměstnání. V současné době stále totiž stále pohybuje znatelně nad průměrem z let 2000–2017 a to naznačuje, že americký trh práce ještě nenarazil na své kapacitní hranice:
0
Zdroj: Pictet

 

Čtěte více:

GM plánuje rozsáhlé rušení pracovních míst v Severní Americe
27.11.2018 8:43
Největší americký výrobce automobilů General Motors (GM) hodlá v Sever...
Roboti a pracovní místa – pět základních otázek
27.12.2018 13:59
Názorů na to, jak automatizace, umělá inteligence a další nové technol...
Soukromí zaměstnavatelé v USA vytvořili 271.000 pracovních míst
03.01.2019 16:12
Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech vytvořili v prosinci zhru...
Pracovních míst v USA v prosinci prudce přibylo, dolar roste
04.01.2019 14:53
Americké firmy a úřady přijaly v prosinci nejvíce lidí za posledních d...

Váš názor
  • Ta statistika
    05.02.2019 9:45

    to je jako tady inflace jako hrom a my "fantasticky" bohužel ale jen nominálně rosteme, v US každý den aktuálně odchází cca 10 000 lidí do důchodu, no a copak že to vyjde za číslo, když se to vynásobí :o)
    Mike
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Halliburton Co (06/19 Q2, Bef-mkt)
Steel Dynamics Inc (06/19 Q2, Aft-mkt)
7:00Koninklijke Philips NV (06/19 Q2)
22:10Whirlpool Corp (06/19 Q2)