Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Růst ekonomiky eurozóny loni zpomalil, nezaměstnanost zůstává na desetiletém minimu

Růst ekonomiky eurozóny loni zpomalil, nezaměstnanost zůstává na desetiletém minimu

31.01.2019 11:52
Autor: ČTK

Tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny v loňském roce zpomalilo na 1,8 procenta z předloňských 2,3 procenta. Vyplývá to z rychlého odhadu, který dnes zveřejnil statistický úřad Eurostat.

Ve čtvrtém čtvrtletí se HDP oproti předchozím třem měsícům zvýšil o 0,2 procenta. Tempo mezičtvrtletního růstu tak v souladu s očekáváním analytiků v anketě agentury Reuters zůstalo stejné jako ve třetím kvartálu, tedy na nejslabší úrovni za čtyři roky.

Eurozóna se v poslední době potýká s negativními důsledky slábnoucího růstu globální ekonomiky, sporů v mezinárodních obchodních vztazích a nejistoty kolem připravovaného odchodu Británie z Evropské unie.

Mezinárodní měnový fond (MMF) začátkem minulého týdne snížil odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny na 1,6 procenta z dříve předpokládaných 1,9 procenta. Na příští rok v eurozóně nadále počítá s růstem o 1,7 procenta.

V celé Evropské unii se loni HDP podle údajů Eurostatu zvýšil o 1,9 procenta. Ve čtvrtém čtvrtletí hospodářský růst v EU zůstal na 0,3 procenta, což je na stejné úrovni jako ve třetím kvartálu.

Nezaměstnanost v eurozóně zůstává na 10letém minimu 7,9 procenta

Míra nezaměstnanosti v zemích eurozóny v prosinci zůstala beze změny na 7,9 procenta. Byla tak nejníže od října 2008. V celé Evropské unii pak činila 6,6 procenta a byla ve srovnání s listopadem též beze změny. V osmadvacítce je údaj nejníže od začátku měsíčních statistik z ledna 2000. Vyplývá to ze sezonně upravených údajů, které dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Nejnižší nezaměstnanost je nadále v České republice.

V prosinci 2017 byla míra nezaměstnanosti v eurozóně na 8,6 procenta, v celé EU pak 7,2 procenta.

Podle Eurostatu bylo v prosinci v eurozóně bez práce 12,9 milionu lidí a v celé EU 16,3 milionu. Ve srovnání s listopadem se počet nezaměstnaných jak v eurozóně, tak v EU snížil o 75.000. Proti stejnému období předchozího roku klesl počet nezaměstnaných ještě výrazněji, a to o 1,17 milionu v eurozóně a o 1,53 milionu v celé EU.

Bez práce dál zůstává velké množství mladých lidí do 25 let. V prosinci bylo v této věkové skupině nezaměstnaných 2,39 milionu lidí.

Ze zemí EU vykazuje i nadále nejnižší míru nezaměstnanosti Česká republika. Podle údajů Eurostatu činila v prosinci 2,1 procenta. Za ní následují Německo (3,3 procenta), Polsko (3,5 procenta) a Nizozemsko (3,6 procenta). Nejvyšší míru nezaměstnanosti si drží Řecko (18,6 procenta - údaj ze října) a Španělsko (14,3 procenta). Obě země ale zároveň zaznamenaly nejprudší pokles míry nezaměstnanosti.


Čtěte více:

Míra nezaměstnanosti v Německu se drží nejníže od roku 1990
31.01.2019 10:42
Míra nezaměstnanosti v Německu v lednu zůstala na pěti procentech, co...
Úvěry na bydlení loni dosáhly rekordního objemu 232 miliard Kč
31.01.2019 11:03
Celkový objem nových hypoték a půjček na bydlení loni meziročně vzros...
Nositelem dobrých zpráv pro Facebook je hlavně Instagram (komentář + nová cílová cena)
31.01.2019 11:20
Po vypjatých měsících nám Facebook (Investiční tipy) konečně naservíro...
Finsko je pro podmínění financí z EU kvalitou právního státu
31.01.2019 11:48
Finský premiér Juha Sipilä podporuje návrh podmínit v příštím víceleté...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…
15:36Pepsi (+6 %) potěšila a akcie postupně dohání letošní ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3M Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Charles Schwab Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Truist Financial Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
7:00Electrolux AB (06/25 Q2)
7:00Husqvarna AB (06/25 Q2)
7:30Danske Bank A/S (06/25 Q2)
7:30Saab AB (06/25 Q2)
7:30Skanska AB (06/25 Q2)
7:45Boliden AB (06/25 Q2)
8:00Yara International ASA (06/25 Q2)
13:00American Express Co (06/25 Q2)
13:00Atlas Copco AB (06/25 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/25 Q2)
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university