Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americké akcie i ropa mají za sebou nejsilnější čtvrtletí od roku 2009

Americké akcie i ropa mají za sebou nejsilnější čtvrtletí od roku 2009

01.04.2019 8:03
Autor: Redakce, Patria.cz

Americké akcie vykázaly za letošní první čtvrtletí silný růst. Index S&P 500 si připsal přes 13 procent, což představuje jeho nejlepší čtvrtletní výsledek od roku 2009. 

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si v pátek připsal 0,82 procenta a obchodování uzavřel na 25.928,68 bodu. Širší index S&P 500 se zvýšil o 0,67 procenta na 2834,40 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,78 procenta na 7729,32 bodu.

Za celé první čtvrtletí Dow Jonesův index stoupl o 11,15 procenta. S&P 500 si připsal 13,07 procenta a Nasdaq dokonce 16,49 procenta. Pro Dow Jonesův index to byl nejlepší čtvrtletní výsledek od roku 2013 a pro Nasdaq od roku 2012.

V Pekingu v pátek skončilo další kolo obchodních rozhovorů mezi USA a Čínou a obě strany ohlásily pokrok v jednání. Peking a Washington se nyní snaží ukončit obchodní válku, ve které na sebe v loňském roce vzájemně uvalovaly nová cla.

Vzhůru na sklonku týdne a kvartálu zamířily například akcie průmyslových společností nebo výrobců čipů.

Na burzu Nasdaq v pátek vstoupily akcie provozovatele alternativní taxislužby Lyft a obchodování uzavřely s téměř devítiprocentním nárůstem.

Na devizovém trhu libra oslabovala vůči dolaru poté, co britský parlament i napotřetí odmítl dohodu o odchodu Británie z Evropské unie. 

Panevropský akciový index STOXX 600 v letošním prvním kvartálu stoupl o více než 12 procent. Podle agentury Reuters tak zaznamenal nejlepší čtvrtletí za poslední čtyři roky. K jeho růstu velkou měrou přispěly akcie maloobchodních společností.

Ceny ropy v pátek stoupaly díky omezování těžby v rámci dohody Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců a díky sankcím, které Spojené státy uvalily na Írán a Venezuelu. Oba tyto faktory zastínily obavy ze zpomalování světové ekonomiky. Za první tři měsíce roku ceny vykázaly největší kvartální vzestup od roku 2009.

Cena ropy Brent k dodání v květnu za první čtvrtletí připsala 27 procent. Americká lehká ropa WTI kvartálně přidala 32 procent. Pro oba základní typy ropy je první čtvrtletí nejlepší od druhého kvartálu 2009, kdy jejich ceny zaznamenaly růst o 40 procent.

Jedním z faktorů stojících za letošním zvýšením cen ropy jsou sankce USA na Venezuelu a Írán, které cílily na vývoz suroviny z těchto zemí. Spojené státy podle zdrojů Reuters také sdělily obchodníkům s ropou a rafinériím po celém světě, aby dále omezovali obchody s Venezuelou nebo budou sami čelit sankcím, přestože tyto obchody zveřejněné sankce nezakazují.

K růst cen ropy přispívá rovněž dohoda členů takzvané skupiny OPEC+, že od počátku letošního roku budou těžbu omezovat o 1,2 milionu barelů denně. O dalším osudu dohody mají jednat v červenci.

Saúdská Arábie, která je největším těžařem v rámci kartelu a je považována za jeho neoficiálního vůdce, však podle zdrojů agentury Reuters má problém přesvědčit Rusko, aby přistoupilo na delší prodloužení dohody. Zatímco Saúdská Arábie minulý týden naznačila, že její platnost by mohla být prodloužena až do konce letošního roku, Rusko prý souhlasí jen se třemi měsíci.

(Zdroj: Reuters, čtk, Patria)

 
 
 
 
 

Čtěte více:

Primární úpis akcií ohodnocuje Lyft na více než 24 miliard dolarů
29.03.2019 9:12
Primární veřejná nabídka akcií (IPO) ohodnotila firmu Lyft na 24,3 mil...
Mohl by Fed cílit ceny komodit?
29.03.2019 14:13
„Různí lidé po Fedu chtějí, aby dělal různé věci, ale on se podle nich...
Perly týdne: Odvrácená strana německého úspěchu, dluhopisové varování a jedno neradostné prvenství ČR
29.03.2019 12:19
Zisky vybrat rychle... ale proč, když recese (ne)bude... hlavně neuděl...
Huawei navzdory sporu s USA loni zvýšil čistý zisk o čtvrtinu
29.03.2019 13:01
Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvý...
Bloomberg: Ropné firmy se po zhroucení cen naučily prosperovat
30.03.2019 16:58
Když Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zahájila koncem roku 201...
Wall Street táhl vzhůru optimismus obchodní dohody
29.03.2019 21:20
Poslední den prvního kvartálu Wall Street zakončila růstem, podpořeným...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.01.2026
11:06Akcie SAP letí dolů až o 13 procent. Výprodej spustil slabý růst cloudových objednávek
11:04Microsoft sice překonal očekávání, ale akcie klesly kvůli skokově vyšším investicím  
9:44Tesla ukončí výrobu Modelů S a X. Místo luxusních elektromobilů přijdou humanoidní roboti  
9:03Nvidia, Amazon a Microsoft jednají s OpenAI o investicích až 60 miliard dolarů
8:53Rozbřesk: Powell na otázku ohledně svého setrvání ve FOMC po odchodu z čela Fedu neodpověděl
8:42Po zasedání Fedu dolar zase oslabuje, zlato už je na 5 500 dolarech, Evropa otevře v plusu  
28.01.2026
23:11Zisk Tesly se loni propadl téměř o polovinu, firma investuje do xAI
22:55Akcie Microsoftu po vyšších než očekávaných výdajích klesají o pět procent
22:41Meta doručila silné výsledky i výhled, akcie letí prudce nahoru
22:30Fed sazby nemění a chce nechat promluvit data
22:02Trhy kolísaly, protože Powell naznačil pauzu Fedu  
20:38Fed ponechal sazby beze změny, americký trh práce se stabilizuje
17:14Rok pádu americké výjimečnosti
16:04Německá vláda zhoršila odhad letošního růstu hospodářství na jedno procento
15:30Úspěšný den čipařů posílá akcie v celém sektoru nahoru
14:53Policie zasáhla v Deutsche Bank kvůli podezření z praní peněz spojeném s ruským oligarchou
14:44Woodová: Obrovské příležitosti pro Teslu, bitcoin se stane uchovatelem hodnoty
13:18LVMH (-7 %) zklamala výsledky i výhledem. Luxusní sektor čeká delší útlum
12:31Analytický radar: Tabák bez růstového příběhu, Erste má Polsko v ceně, KB stagnuje a Moneta je už drahá
12:00Jakub Blaha: ASML trhá rekordy. Umělá inteligence žene poptávku, ale prodeje v Číně mají oslabit  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m