Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Odvrácená strana německého úspěchu, dluhopisové varování a jedno neradostné prvenství ČR

Perly týdne: Odvrácená strana německého úspěchu, dluhopisové varování a jedno neradostné prvenství ČR

29.03.2019 12:19
Autor: Redakce, Patria.cz

Zisky vybrat rychle... ale proč, když recese (ne)bude... hlavně neudělat chybu. Německá silná a slabá stránka. Nejsou lidi. A u nás doma? Komu důvěřujeme a koho volíme? Přinášíme pravidelné Perly týdne.

Ve světě…

 

Zisky vybrat rychle: Pokud dojde k obchodní dohodě mezi USA a Čínou a akciový trh na to zareaguje prudkým posílením, investoři by neměli dlouho čekat a zisky by měli vybrat. Tvrdí to známý ekonom Stephen Roach, který nyní působí na Yale University a dříve pracoval pro Morgan Stanley Asia. Domnívá se totiž, že „až se usadí prach, tak se ukáže, že nejde o žádný velký posun a konflikt zažehnán není“.

 

Roach tvrdí, že případný čínský souhlas s vyššími nákupy americké produkce není podstatný, protože hlavním problémem jsou americké makroekonomické nerovnováhy, které se projevují i na obchodní bilanci. Ekonom se nedomnívá, že by Čínu do obchodní dohody tlačila americká cla, která by doléhala na její ekonomiku. Čínská vláda podle něj na současné zpomalení reaguje adekvátní fiskální stimulací a se situací se vypořádá. Výsledná dohoda se Spojenými státy pak podle něj bude jen „kosmetická“, i tak je ale „lepší než nic“.

 

 

Recese (ne)bude: Jak velké obavy má vyvolávat současná intenzivně diskutovaná inverze výnosové křivky? CNBC přinesla několik názorů známých ekonomů a investorů, včetně Paula Hickeyho z Bespoke Investment Group. Ten se domnívá, že rozhodující bude délka období, po které zůstanou dlouhodobé výnosy pod těmi krátkodobými. Čím delší období, o to větší riziko recese. Pokud bude naopak inverze výnosové křivky trvat jen pár dní, velké obavy namístě nejsou.

 

James Camp z Eagle Asset Management je větším skeptikem a tvrdí, že dluhopisový trh akciím jasně naznačuje negativní změnu v globální ekonomice. Vypovídající je i pokles výnosů německých vládních obligací, který ukazuje na zhoršené podmínky v Evropě. Inverze výnosové křivky pak ukazuje „výrazné zpomalení, žádnou inflaci a zranitelnost rizikových aktiv“. Jinak řečeno, dluhopisový trh akciím naznačuje: „Další pohyb bude směrem dolů a ne nahoru“.

 

Savita Subramanian z Bank of America-Merrill Lynch tvrdí, že v historii akciový trh po inverzi křivky obvykle ještě 12 měsíců rostl. Tom Lee z Fundstrat Global Advisors je optimistou, podle něj je nejlepší sledovat vývoj výnosů desetiletých a třicetiletých vládních obligací - rozdíl mezi nimi se zvyšuje, namísto toho, aby klesal. Ekonomické indikátory navíc ukazují, že americká ekonomika se stále pohybuje uprostřed cyklu a ne v jeho konečné fázi.

 

 

Hlavně neudělat chybu: Ekonom a investor Mohamed El-Erian v rozhovoru pro CNBC uvedl, že americká ekonomika se letos ani příští rok do recese nepropadne, výjimkou by byl pouze případ, že by došlo k vážné chybě v ekonomické politice. „tento názor je v protikladu s rostoucím počtem ekonomů, kteří predikují útlum“, dodává CNBC. Letos by podle El-Eriana mohla americká ekonomika růst o 2,5 – 3 %. Dochází sice ke slábnutí pozitivního efektu snížení daní, ale na druhou stranu sílí investice a pozitivní je i vývoj na trhu práce – vytváření pracovních míst je „znatelně nad tím, co by se s ohledem na tuto fázi cyklu dalo čekat“.

 

 

Německá silná a slabá stránka: Investiční společnost Pictet si všímá současného vývoje v německé ekonomice a zaměřuje se i na její závislost na vývoji v Číně. Poukazuje na to, že německé společnosti se dříve než jejich evropské protějšky začaly zaměřovat na vývoz kvalitního zboží (zejména automobilů, strojů a chemie) do rozvíjejících se zemí, které procházely investičním boomem. Platilo to zejména o Číně a tato strategie nesla v minulých letech své ovoce.

 

Nyní ale čínská ekonomika zpomaluje a tamní vláda prosazuje průmyslovou politiku, jejímž cílem je dosáhnout technologického rozvoje a nahradit dovozy domácí výrobou. Tato strategie začíná podle Pictetu německou ekonomiku znatelně poškozovat. V následujícím grafu Pictet porovnává podíl exportů do Číny na celkových vývozech jednotlivých evropských zemí. Jasně ukazuje, proč je Německo na vývoj v Číně zdaleka nejcitlivější:

 

001 

 

Nejsou lidi: Eurostat tento týden srovnává evropské země podle toho, jaký je v nich nedostatek odborníků na informační a komunikační technologie. V celé EU má problémy se získáním těchto expertů více než 50 % firem, nejlépe je na tom v tomto ohledu Španělsko, kde těmto komplikacím čelí jen 25 % společností. Na druhém konci žebříčku je s neradostným prvenstvím Česká republika, kde problémům se získáním těchto expertů čelí téměř 80 % společností. Situace je tu podobná, jako v Rakousku:

 

002 

… a u nás doma

 

Komu důvěřujeme: Jak informuje idnes.cz, „z vybraných institucí veřejného života v průzkumech CVVM si armáda i policie udržují čelní pozice již několik let. Poslední dva roky důvěra v obě instituce vytrvale roste. Armádě nyní věří 70 procent Čechů. Policii vyjádřilo důvěru 69 procent lidí, což je nejvíce od roku 1994, kdy centrum průzkum začalo provádět“. Důvěru nadpoloviční většiny Čechů si pak letos podle průzkumu získaly ještě soudy, banky, výzkumy veřejného mínění a rádio. Neziskovým organizacím naopak důvěřuje pouze 38 procent Čechů, církvím 27 procent a politickým stranám 25 procent.

 

 

Koho volíme: Seznam.cz na základě volebního modelu společnosti Median tvrdí, že sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO se ziskem 30,5 procenta. Piráti a ODS by měli shodně 14 procent, SPD 8,5 procenta, ČSSD s komunisty po osmi procentech a STAN spolu s lidovci pět procent. TOP 09 by podle modelu získala čtyři procenta, Svobodní a Zelení by měli shodně jedno procento. Ve srovnání s předchozím měsícem, kdy mělo 33,5 procenta, si ANO mírně pohoršilo. Občanští demokraté i Piráti si shodně o procentní bod polepšili a SPD se podařilo zastavit předešlý propad.

 

Čtěte více:

Perly týdne: „Prodejní“ rally, GE apokalypsa a u nás levnější data
18.01.2019 14:29
Guru vidí další růst akcií: CNBC přináší rozhovor, v němž „guru banky ...
Perly týdne: Alternativní investice s minimálně 50% návratností, miliardářovy hraběcí rady a u nás záhuba předpisy
25.01.2019 14:01
Nová investiční hvězda: Bloomberg tento týden píše o „horkém investičn...
Perly týdne: Tajné portfolio Goldman Sachs, Britové zpět do EU a megaúspěch jménem Jawa
01.02.2019 12:37
Tento týden přinesl spoustu novinek, ale hlavně několik kuriozit: Ve ...
Perly týdne: Fed opět zachrání Wall Street, ropa jde na 75 dolarů a u nás bude penzijní nereforma
08.02.2019 13:58
Akcie míří na nové rekordy: Známý investor Jim Paulsen se domnívá, že ...
Perly týdne: Flirtování s recesí, šílená poptávka po Tesle a ČR skrytě mířící řeckým směrem
15.02.2019 13:13
Ve světě… Flirtování s recesí: Investiční společnost Pictet ve své no...
Perly týdne: S&P 500 o 11 % výš, Tesla s kvalitou dolů a u nás děti bez doktora
22.02.2019 11:20
Ve světě… Obchodní tenze a další zisky: Renaissance Macro Research po...
Perly týdne: Konec německé zlaté dekády, ideální čas na nákup akcií a u nás soukromé metro
01.03.2019 13:50
Ve světě… Konec německé zlaté dekády: Reuters tvrdí, že Německo čelí r...
Perly týdne: Vyvolávači recese, rekordní valuační spread a u nás hovězí panika
08.03.2019 12:25
Ve světě… Vyvolávači recese: Známý ekonom Robert Shiller v rozhovoru p...
Perly týdne: Technologie zklamou, potěší růstové akcie a u nás půjdou dlužníci znovu do školy
15.03.2019 11:59
Ve světě… Na trhu je příliš emocí, technologie zklamou: Známý investo...
Perly týdne: Nejlepší zisky od roku 2013, Facebook exodus a drahá Praha
22.03.2019 11:37
Ve světě… Nejlepší zisky od roku 2013: Credit Suisse podle CNBC přida...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y