Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bloomberg: Ropné firmy se po zhroucení cen naučily prosperovat

Bloomberg: Ropné firmy se po zhroucení cen naučily prosperovat

30.03.2019 16:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Když Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zahájila koncem roku 2014 cenovou válku, většina lidí předpokládala, že těžba ropy z břidlic ve Spojených státech je odsouzena k zániku. Ve skutečnosti propad cen nejvíce poškodil přední ropné společnosti, které zatěžovaly velké a nákladné projekty. Chevron, BP a ostatní se novým cenám energií jen ztěžka přizpůsobovaly, píše server agentury Bloomberg.

Společnosti sice pomalu, ale jistě přišly na to, jak éru nízkých cen přežít. Snížily náklady, a co je důležitější, naučily se, jak zabránit jejich opětovnému růstu. V sektoru, který dříve upřednostňoval řešení na míru pro každý projekt, společnosti začaly hovořit o standardizaci. Představitelé firem začali jednat o tom, jak sdílet konstrukce všeho, od podvodních ventilů po čerpadla.

Téměř pět let po zhroucení cen se změny v kultuře chování začínají projevovat i na hospodaření sektoru. Nejvýznamnější světové energetické společnosti dnes vykazují tak velké zisky jako za dob, kdy barel ropy stál 100 dolarů (2275 Kč) a více.

"Velkým ropným společnostem se podařilo dostat se z poklesu a snížit nákladovou křivku," konstatoval Michele Della Vigna, analytik Goldman Sachs. Výdaje osmi největších ropných a plynárenských společností v loňském roce činily podle údajů Bloombergu 118 miliard dolarů (2,7 bilionu Kč), což je 45 procent pod předkrizovým maximem z roku 2013, kdy to bylo 215 miliard dolarů.

Jejich podnikatelský model se ale během té doby podstatně změnil. Snížily závislost na nákladných projektech v nejodlehlejších koutech světa a začaly investovat miliardy v Permské pánvi, která je stěžejní lokalitou břidlicové revoluce v USA a v níž dříve dominovaly nezávislé prospekční a produkční firmy. K dalším změnám, které přinášejí úspory, patří snaha budovat nové projekty blíže těm stávajícím a opětovně využívat starší infrastrukturu. Společnosti také znovu objevily kouzlo integrace a investují do rafinérií a petrochemických závodů, které jim vydělávají v při nízkých cenách ropy.

Rentabilita velkých ropných firem podle kalkulací Bloombergu neutrpěla. Návratnost použitého kapitálu - ukazatel, který poměřuje zisk před zdaněním a použitý kapitál - vloni činila 8,7 procenta a byla tak vyšší než 8,4 procenta v roce 2014.

K překvapení mnoha lidí v oboru nižší náklady nevedly k pomalejšímu vývoji. Ve skutečnosti se projekty často realizovaly dřív, než se očekávalo.

Nová éra znamená kombinaci projektů s rychlou návratností, jako je například těžba z břidlic v USA, s tradičními většími projekty. Návratnost některých je dva až tři roky, u těch konvenčnějších trvá třeba deset let. Velké ropné firmy nyní chtějí diverzifikované portfolio, kde jim menší projekty umožňují rychle reagovat na změny cen ropy a plynu.

Další významnou změnou je zemní plyn. Velké ropné firmy sice do této oblasti investovaly už před krizí, ale nyní plyn začíná mít navrch a podle některých odborníků je budoucnost právě v něm.



Čtěte více:

Ropný trh v roce 2019: OPEC+ vyráží do boje
18.01.2019 15:41
Ropný trh se s rokem 2018 rozloučil zvýšenou volatilitou, která se poh...
Reuters: Těžba OPEC v lednu klesla nejvýrazněji za dva roky
31.01.2019 15:09
Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se v ledn...
Technická analýza: OPEC+ chystá další omezení dodávek ropy
13.02.2019 13:23
Snižování přebytku ropy na trzích včera dostalo další impuls od Sauds...
OPEC v únoru vytěžil nejméně ropy za čtyři roky
01.03.2019 16:26
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v únoru snížila těžbu o 300.0...
Kartel OPEC snížil odhad letošní poptávky po své ropě
14.03.2019 14:36
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) dnes snížila odhad letošní po...
OPEC+ ve vyčkávacím módu
29.03.2019 6:51
Ropa Brent končí první čtvrtletí tohoto roku v těsné blízkosti 68 USD...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.08.2025
10:01Skupina ČSOB v 1. pololetí: Nárůst hypoték, investic i aktivních klientů
10:01Červnový maloobchod potvrdil solidní kondici spotřebitelů
8:58ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření za I. pololetí 2025
8:52Rozbřesk: ČNB dnes sazby nezmění, důležitá bude rétorika
8:43Trump oznámil stoprocentní cla na čipy, v Česku a Británii rozhodují centrální banky o sazbách  
7:55Začala platit nová americká cla vůči desítkám zemí. Trump si slibuje stovky miliard dolarů i investice
7:38ČEZ zvyšuje celoroční výhled pro EBITDA i očištěný zisk
06.08.2025
18:45Nový AI normál a současná psychologie fundamentu
17:01Průzkum Reuters: Středoevropské měny dostanou od dolaru podporu, forint ale ustoupí. Koruna zůstane na svém  
17:00Co čekat od čtvrtečních výsledků ČEZ? Pohled analytika  
16:15McDonald's odčinil první kvartál. Sází na Snack Wrap a limonády pro Gen Z
15:42JPMorgan: Svět by neměl spoléhat, že se USA po Trumpovi vrátí k nízkým clům
15:24Trump zatápí elektromobilům. Rivian a Lucid to ve druhém kvartále tvrdě odnesly
14:39Uber: Silná čísla a nový program zpětného odkupu akcií v hodnotě 20 miliard dolarů  
14:21Překonání odhadů a vylepšení výhledu vystřelují akcie Shopify vzhůru
13:57Disney zlepšil celoroční výhled zisku. Daří se streamingu a zábavním parkům
13:25Traders Talk: Trhy otřásla makrodata. Palantir překvapil výsledky, AMD ztrácí a ČEZ na čísla teprve čeká
10:45Další obrat akcií vzhůru potvrzuje růstový trend. V hledáčku zůstávají výsledky a cla  
10:36Jakub Blaha: Výsledky AMD nad očekávání, ale trh očekával ještě víc  
10:29Novo Nordisku rostly tržby nejméně za čtyři roky, firma pokračuje v žalobách kvůli levným kopiím léků na hubnutí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Becton Dickinson & Co (06/25 Q3, Bef-mkt)
Block Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Celsius Holdings Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
CommScope Holding Co Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
ConocoPhillips (06/25 Q2, Bef-mkt)
Constellation Energy Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
Crocs Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
Datadog Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Eli Lilly & Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Expedia Group Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Gilead Sciences Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Cheniere Energy Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Kratos Defense & Security Solutions Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Merck KGaA (06/25 Q2, Bef-mkt)
Monster Beverage Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
MP Materials Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Nebius Group NV (06/25 Q2, Bef-mkt)
Peloton Interactive Inc (06/25 Q4, Bef-mkt)
Pinterest Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Rheinmetall AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
Rocket Lab Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Siemens AG (06/25 Q3, Bef-mkt)
SoundHound AI Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Take-Two Interactive Software Inc (06/25 Q1, Aft-mkt)
Trade Desk Inc/The (06/25 Q2, Aft-mkt)
Twilio Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Vistra Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
Warner Bros Discovery Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
7:00Allianz SE (06/25 Q2)
7:00Deutsche Telekom AG (06/25 Q2)
7:00KBC Group NV (06/25 Q2)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:00Ralph Lauren Corp (06/25 Q1)
14:00Sempra (06/25 Q2)
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.