Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Záznam ČNB: Pro zvýšení sazeb hlasovali opět Benda a Michl

Záznam ČNB: Pro zvýšení sazeb hlasovali opět Benda a Michl

05.04.2019 9:23
Autor: ČTK

Pro zvýšení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu hlasovali na jednání bankovní rady ČNB minulý týden členové bankovní rady Vojtěch Benda a Aleš Michl. Pro rozhodnutí ponechat úrokové sazby beze změny hlasovalo pět zbylých členů rady. Vyplývá to ze záznamu z jednání, který dnes ČNB zveřejnila. Rada tak úrokové sazby nezměnila. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, zůstala na 1,75 procenta. Benda i Michl hlasovali pro růst sazeb i na únorovém zasedání rady ČNB. I tehdy rada sazby nezvýšila.

"Jelikož domácí ekonomika urgentní zvýšení úrokových sazeb v současné situaci nevyžaduje a zahraniční nejistoty jsou značné, převládl pohled, že se zvýšením úrokových sazeb není nutné spěchat," uvádí záznam.

Z něj dále vyplývá, že při hodnocení české ekonomiky se centrální bankéři shodli, že prostor pro další zvyšování úrokových sazeb zůstává. Důvodem jsou inflační tlaky způsobené růstem ekonomiky a mezd a napjatý trh práce.

Rada dále označila rizika pro odhadovaný vývoj ekonomiky v aktuální únorové prognóze jako zhruba vyrovnaná. Protiinflačním rizikem je podle rady možné výraznější zpomalení globální ekonomiky a rychlejší odeznívání domácích inflačních tlaků. Naopak rizikem ve prospěch růstu cen označila rada pomalejší budoucí posilování kurzu koruny proti odhadům ČNB v prognóze. Za nejistoty rada označila možný neřízený brexit a nárůst protekcionistických opatření ve světovém obchodě.

Podle záznamu přitom někteří členové bankovní rady vnímali rizika jako spíše proinflační, když kladli větší důraz na riziko slabší koruny. Podle záznamu se členové bankovní rady shodovali, že nejistota ohledně vývoje kurzu koruny je nadále vysoká.

Během diskuze také podle záznamu zazněl názor, že podstata růstu české ekonomiky se postupně proměňuje tak, že nyní k růstu přispívá více domácí spotřeba na úkor čistého vývozu. To přitom vede k tomu, že je nižší poptávka z reálné ekonomiky po české měně. Podobně podle záznamu působí i větší objem kurzového zajišťování českých vývozců.

Vedle toho podle záznamu opakovaně na jednání rady zaznělo, že kurz koruny v posledních měsících stále více funguje i jako stabilizátor malé otevřené ekonomiky, a to tím, že tlumí protiinflační dopady zpomalování zahraniční poptávky. "V případě výraznějšího zhoršení globálního ekonomického výhledu by tato funkce měnového kurzu mohla hrát v následujících čtvrtletích výraznější roli. Více než dosud tak platí, že není možné vyvozovat závěry pro budoucí vývoj úrokových sazeb pouze na základě naplňování prognózy kurzu," uvádí záznam.

 

Čtěte více:

Jan Bureš: Padající nálada v eurozóně = stabilní sazby ČNB
22.03.2019 11:19
Podnikatelská nálada v eurozóně v březnu znovu poklesla a je to stále ...
Rozbřesk: Tři důvody proč ČNB ponechá sazby beze změny
28.03.2019 9:18
Ani na dnešním zasedání se ČNB pravděpodobně neodhodlá ke zvýšení saze...
ČNB je čím dál opatrnější, letos dál čekáme jen jedno zvýšení sazeb
28.03.2019 13:07
Centrální banka se i v březnu rozhodla ponechat úrokové sazby beze změ...
ČNB loni hospodařila se ziskem 1,79 mld. Kč
28.03.2019 13:59
Česká národní banka vykázala v roce 2018 zisk 1,79 miliardy korun. Do...
Koruna posílí jako jediná v regionu kvůli nejistotě kolem eura, vyplývá z průzkumu Reuters
05.04.2019 9:14
Česká koruna během příštích 12 měsíců zřejmě posílí k euru o 2 proce...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2026
12:03Infineon těží z AI boomu a vylepšuje výhled. Poptávka po čipech pro datová centra raketově roste
11:53AMD táhnou vzhůru serverové procesory. Trh začíná věřit, že umělá inteligence vytvořila nové úzké hrdlo  
10:46Výhled AMD podporuje akciové trhy v dalším růstu, ropu tlačí dolů naděje na mír  
10:33Inflace v dubnu překonala naše odhady. Hlavním viníkem jsou energie
10:15Konečně dobré zprávy: Novo díky pilulce Wegovy vylepšil výhled. Akcie rostou přes sedm procent
9:58BMW překonává slabší trh v Číně rekordními objednávkámi v Evropě  
9:31Rozbřesk: Polská inflace roste, ale sázet na zvyšování sazeb v Polsku je předčasné
8:53Geopolitické uklidnění, AMD výrazně překonalo odhady a Novo vytáhl Wegovy  
05.05.2026
22:41AMD doručilo silná čísla, tržby z datacenter vzrostly o 57 procent
22:00Producenti paměťových čipů vyhnali Nasdaq na nová maxima  
17:21Monetární dominance a inflační duch doby
15:35Bezkonkurenční čínské automobilky?
14:13Ferrari klesly v prvním čtvrtletí dodávky, vyvážily to však prodeje dražších modelů
13:32PayPal bude škrtat a propouštět, nový CEO chce firmu znovu nastartovat
13:07Apple zvažuje diverzifikaci čipů, oslovil Intel a Samsung
12:52SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku
12:45Preview Novo Nordisku: Pilulka Wegovy vzbudila velký zájem. Bude to stačit?
11:50CSG se ohradila proti analýze Hunterbrook, potvrdila růst vlastní výroby munice o 20 %
11:44Evropa se při klidné ropě úspěšně zvedá. Čeká se na další výsledky a data  
11:32Duolingo díky AI navýšilo zisk i tržby, akcie se však po zveřejnění výsledků propadly o 13 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y