Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vládní dluh ČR stoupl v 1. čtvrtletí o 4,7 miliardy Kč

Vládní dluh ČR stoupl v 1. čtvrtletí o 4,7 miliardy Kč

01.07.2019 9:41
Autor: ČTK

Vládní dluh ČR stoupl v prvním čtvrtletí meziročně o 4,7 miliardy korun na 1,837 bilionu . Míra zadlužení představovala 33,99 procenta hrubého domácího produktu, což je pokles o 1,8 procentního bodu. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Ve srovnání s posledním čtvrtletím roku 2018 vzrostl dluh o 101,9 miliardy a míra zadlužení se zvýšila o 1,43 procentního bodu.

"Saldo hospodaření vládních institucí skončilo v prvním čtvrtletí letošního roku ve schodku 2,3 miliardy korun. Ústřední vládní instituce hospodařily s deficitem 26,1 miliardy korun, zatímco místní vládní instituce dosáhly přebytku 20,4 miliardy korun," uvedl ředitel odboru vládních a finančních účtů ČSÚ Petr Musil.

Celkové příjmy vládní institucí vzrostly meziročně o 8,3 procenta. Podle ČSÚ se na tom podílely zejména sociální příspěvky, které se zvýšily o více než osm procent na 217,6 miliardy . Daně z důchodů dosáhly 103,6 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 10,4 procenta. Kapitálové transfery rostly o 56 procent na 7,6 miliardy a běžné transfery o 19,2 procenta na 12 miliard korun.

Výdaje vládních institucí byly meziročně vyšší o 9,1 procenta. "K růstu výdajů nejvíce přispěl růst objemu vyplacených běžných transferů (+33,0 procent na 33,9 mld. Kč) zejména z důvodu vyšších odvodů vlastních zdrojů do rozpočtu EU," uvedli statistici. Investiční výdaje rostly o 15,7 procenta na 50,7 miliardy , náhrady zaměstnancům o 9,6 procenta na 136,6 miliardy a vyplacené sociální dávky o 7,4 procenta na 169,3 miliardy korun.

Meziroční nárůst dluhu byl způsoben přijatými půjčkami, naopak hodnota emitovaných dluhových cenných papírů poklesla o procento.


Čtěte více:

Čína a USA obnoví obchodní jednání, Washington další cla nezavede
01.07.2019 8:11
Americký prezident Donald Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching ...
Lídři G20 slíbili podporu ekonomiky, protekcionismus neodsoudili
01.07.2019 8:38
Lídři zemí skupiny G20 na summitu v Japonsku varovali před rostoucími ...
Rozbřesk: Trhy řeší, jak dočasné bude nové obchodní příměří mezi Čínou a USA?
01.07.2019 9:19
Zasedání G20 překvapilo i nepřekvapilo. Návrat Američanů a Číňanů k je...
Evropské burzy ráno potěší americko-čínské příměří. ČEZ poprvé bez divi
01.07.2019 8:58
Dočasné příměří v obchodním sporu mezi USA a Čínou, ve které trhy douf...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.06.2026
14:41IPO SpaceX zavírá dveře investorům z Číny a Hongkongu. Úpisu se nezúčastní z bezpečnostních důvodů
14:11PODCAST Trhy & Bohatství: K dobrým obrazům se člověk musí prokoukat. Jak investovat do umění a nenaletět?
12:36Braňo Soták: Výsledky Broadcomu nejsou zklamání, ale bolestivý „reality check“  
11:52Ekonomika EU i eurozóny na začátku roku klesla, upřesnil Eurostat
11:44AMISTA investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:41AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, invest. fond s proměn. zákl. kapitálem, a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:38AMISTA investiční společnost, a.s.: OUTULNY investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:06Technologie jsou tentokrát brzdou. V Evropě se obchoduje nevýrazně, v Americe to vypadá na pokles  
10:46Perly týdne: Společnosti jako Anthropic a OpenAI nemají na trhu co dělat, nikdo nezná skutečné náklady AI
10:23S&P odmítla výjimku pro megacapy. SpaceX nebude po IPO zařazen do indexu
9:48Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS2831757153
9:41Maloobchod v dubnu prudce zpomalil, tržby meziměsíčně klesly
8:55Rozbřesk: Koruna zpevňuje, eurodolar vyčkává na americká data z trhu práce
8:41Tabák bez dividendy, technologické firmy masivně propouštějí a opět se vrací téma krize na private trzích  
6:07Moody’s: Ekonomika na hraně recese. Do ní by šla s cenami ropy u 125 dolarů za barel
04.06.2026
22:00Broadcom negativně překvapil absencí pozitivního překvapení  
17:08Když ekonomiku řídí stát…
16:39ČNB nechala limity pro poskytování hypoték beze změny
15:34PrizePicks mění profil Allwynu, digitál už tvoří téměř polovinu herních výnosů. Titul zařazujeme na watchlist  
14:40Reakce investorů je přehnaná, tvrdí analytici Morningstar k poklesu evropských zbrojařů. Věří zejména Rheinmetallu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
11:00EMU - HDP, q/q
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst