Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
České stavebnictví si mezi zeměmi EU pohoršilo o 13 míst

České stavebnictví si mezi zeměmi EU pohoršilo o 13 míst

11.07.2019 14:55
Autor: ČTK

České stavebnictví bylo v letošním prvním čtvrtletí s meziročním růstem o 2,4 procenta mezi 26 zeměmi EU na 20. místě, údaje z Itálie a Kypru nejsou k dispozici. Meziročně si Česko pohoršilo o 13 míst a v porovnání s koncem loňského roku kleslo o 11 příček. Vyplývá to z údajů evropského statistického úřadu Eurostat. V zemích EU stavebnictví v prvním čtvrtletí vzrostlo v průměru o pět procent.

Nejvíce, o 48,2 procenta, se zvýšila stavební výroba v Maďarsku. Následovaly Slovinsko s růstem o 23,1 procenta a Litva, kde stavebnictví meziročně stouplo o zhruba pětinu. Nad unijním průměrem bylo 15 zemí. Pokles zaznamenaly tři země unie. V Řecku stavebnictví meziročně kleslo o 18,5 procenta, ve Španělsku o 4,1 procenta a na Slovensku o 0,9 procenta.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka české stavebnictví není rozhodně v tak tragické kondici, jak by mohlo z žebříčku EU vyplývat. "První kvartál zatížil především vysoký srovnávací základ z ledna 2018, kdy si stavebnictví připsalo meziročně skoro 40 procent. Proto bych vývoj v prvním čtvrtletí až tak nepřeceňoval," uvedl Dufek.

České stavebnictví podle něj ovšem čelí limitům, které ho dlouhodobě brzdí. "Jde například o délku stavebního řízení, která je v mezinárodním měřítku ostudná," podotkl Dufek.

Podle analytika BH Securities Štěpána Křečka data potvrzují, že české stavebnictví skomírá, což lze doložit nízkým počtem postavených bytů nebo kilometry vybudovaných silnic. "Ve větších městech chybí bytová výstavba, což vede k prudkému růstu cen nemovitostí a zhoršující se dostupnosti bydlení. České silnice připomínají tankodromy a kvalitativně výrazně zaostávají za německými, rakouskými a dokonce už i polskými silnicemi. Chybí dálniční propojení mezi krajskými městy a v některých případech není dořešené ani propojení s Prahou," doplnil Křeček.

Výstavbu podle něj brzdí špatné stavební předpisy a neefektivní fungování stavebních a dalších úřadů, které "zaspaly v minulém století". Výmluvy na legislativu Evropské unie považuje za nepatřičné, protože v jiných členských zemích se staví o poznání více. "Stavebnictví v Česku by se mohlo stát jedním z tahounů ekonomického růstu. Poptávka po nových pozemních i inženýrských stavbách je obrovská. Tento potenciál však bohužel nevyužíváme," dodal Křeček.

Meziroční změna výkonu stavebnictví v zemích EU v 1. čtvrtletí 2019:


Čtěte více:

Po boomu stavební přestávka
08.07.2019 9:29
Zatímco květnové výsledky z průmyslu příjemně překvapily, čísla za sta...
Komise: EU letos poroste o 1,4 %, Česko o 2,6 %
10.07.2019 11:29
Ekonomika celé Evropské unie letos poroste o 1,4 procenta, v zemích po...
Ekonom Petr Dufek: Byty v Česku dál rychle zdražují
10.07.2019 11:30
Podle dnes zveřejněných dat Eurostatu rostly ceny bytů v ČR v prvním č...
Ekonom Petr Dufek: Inflace ustupuje, meziročně ceny vzrostly o 2,7 %
11.07.2019 9:32
V červnu se spotřebitelské ceny meziměsíčně zvýšily o 0,2 %, a to pře...
Inflace v Německu v červnu vystoupila na 1,5 procenta
11.07.2019 9:39
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu podle údajů harmo...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.07.2026
17:16Rozšiřování AI dominance a tečka za dlouhodoou stagnací
15:43Červnová inflace v USA překvapila. Klesla na 3,5 procenta
15:40Jaké jsou skutečné zájmy Číny a jak moc její konkurence ovlivní hospodaření amerických firem?
14:27Citi překonala všechny odhady zisku s tím, jak přestavba pod vedením CEO Fraserové nabírá na obrátkách
14:02Goldman Sachs těžila z tržní volatility, obchodování s akciemi bylo znovu rekordní
14:01IBM po předběžných výsledcích prudce padá. V pre-marketu odepsalo přes 20 %
13:26Obchodní divize Bank of America hlásí nejúspěšnější půlrok v její historii
12:53JPMorgan ve druhém čtvrtletí výrazně překonala očekávání, pomohlo obchodování s akciemi
12:08Ve Spojených státech sílí odpor k datovým centrům, hledají se alternativy
10:15Wells Fargo: Odklon od streamingu by mohl akcie Disney zvednout o 40 procent
9:59Export z Číny díky zájmu o umělou inteligenci vzrostl nejvíce od roku 2021
8:54Rozbřesk: Dvojí čínský šok pro evropská auta
8:35Cena ropy vzrostla nad 85 dolarů, evropské futures ukazují pokles, odpoledne reportují americké banky  
6:05Morgan Stanley: Akciová rally se může rozšířit i mimo technologické giganty  
13.07.2026
22:05Konflikt mezi Íránem a USA opět eskaluje  
17:06Extrémní americká prémie a co „není nemyslitelné“
16:08PODCAST Týdenní výhled: Nové napětí v Hormuzu, americká inflace a začátek výsledkové sezóny  
15:41USA v Hormuzu obnoví blokádu vůči Íránu a budou vybírat poplatky, oznámil Trump
15:05Goldman sází na carry trade. Barclays varuje před návratem volatility  
14:30Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 30.6.2026

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - CPI, y/y