Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Letní přestávka ve stavebnictví (Komentář analytika ČSOB)

Letní přestávka ve stavebnictví (Komentář analytika ČSOB)

07.10.2019 9:52, aktualizováno: 7.10. 10:10
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Aktualizováno

Zatímco u průmyslu se červený výsledek dal čekat, stavebnictví svým srpnovým poklesem přece jen trochu překvapilo. Jeho produkce se totiž meziročně snížila o 3,7 %, což by sice bylo možné dát do souvislosti s loňským vysokým srovnávacím základem, nicméně meziměsíční propad o necelá tři procenta tento argument silně relativizují.
0
Pokles stavebnictví šel na vrub pozemnímu stavitelství, zatímco to inženýrské nadále rostlo díky rozpracovaným veřejným zakázkám zejména v oblasti dopravní infrastruktury. Za aktuálně slabším výkonem pozemního stavitelství zatím nevidíme odklon developerů nebo útlum poptávky, takže toto jedno číslo není snad třeba příliš přeceňovat. Zvlášť když stavební firmy považují za překážku k růstu především nedostatek pracovníků a nikoliv zakázek. A občas i stavební materiál.

Růst tentokrát zaznamenala jen bytová výstavba, když se počet nově stavěných bytů zvýšil meziročně o 3,1 %. Od začátku roku je to nárůst už o téměř 15 %, což znamená o něco málo více než 3.200 bytů.

0

Největší nárůst výstavby zaznamenává současně nejdražší Praha, kde se letos začalo stavět 3.683 bytů. Je to stále výrazně méně než v dobách recese po roce 2008, a tak ani tento lokální „boom“ s trhem nemovitostí – a zejména cenami – příliš nezahýbe. Na to se stále ještě staví málo v důsledku přetrvávající rozbujelé byrokracie.

Stavebnictví se už nejspíše v září opět vrátilo k růstu a za celý letošní rok si podle našeho názoru může připsat zhruba tři procenta.


 

Čtěte více:

Po boomu stavební přestávka
08.07.2019 9:29
Zatímco květnové výsledky z průmyslu příjemně překvapily, čísla za sta...
Ekonom ČSOB: Boom stavebnictví nepolevuje
06.08.2019 9:47
Zatímco průmysl má za sebou velmi slabý červen, stavebnictví se opět...
ČSÚ: Počet zahájených bytů v pololetí je nejvyšší od r. 2008
06.08.2019 11:35
Stavební firmy v Česku zahájily v prvním pololetí letošního roku stavb...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.06.2026
22:02Wall Street opět útočila na rekordy. AI infrastruktura žene trh vzhůru, polovodiče dominují  
17:46Kofole stouply v prvním čtvrtletí tržby o 13,7 % a provozní zisk o více než 15 %
17:06Měnící se hyperziskovost hyperscalerů
15:12Akcie Hewlett Packard Enterprise vystřelily po výsledcích o 30 procent. Tržby žene nákupní horečka
13:50ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
13:25Zlato letos padá, přitom ještě nedávno připomínalo technologické akcie  
12:52Alphabet chce získat na další investice do AI až 80 miliard dolarů. Zapojí se i Berkshire Hathaway
11:47Nejrizikovější tech akcie letí vzhůru. Analytici radí: vyberte zisky  
11:36Inflace v eurozóně překonala tři procenta. ECB je pod tlakem zvýšit sazby  
11:17UniCredit už si zajistila v Commerzbank více než 30procentní podíl
11:08Florida jako první stát USA zažalovala OpenAI, firma podle žalobců tajila rizika
10:45Průzkum ČSOB: Konflikt na Blízkém východě zchladil optimismus českých firem
10:02Šéf Nvidie označil Marvell Technology za další bilionovou společnost. Akcie poslal o 27 procent nahoru
8:57ČEZ schválil prodej části byznysu, HPE vystřelilo nahoru o 28 procent a Alphabet nabídne nové akcie  
8:43ČEZ, a.s.: Informace o změnách v dozorčí radě a ve výboru pro audit na základě výsledků jednání VH 1. 6. 2026
8:42Rozbřesk: Květnová inflace z eurozóny spustí odpočítávání do zasedání ECB, koruna vyčkává na inflaci a mzdy
8:36ČEZ, a.s.: Změna stanov společnosti
8:30ČEZ schválil rozdělení firmy. Nevýrobní aktivity půjdou do nové entity
8:27ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Optimalizace vlastnické struktury a governance Skupiny ČEZ
5:57FX Strategie: Rozhodnutí ECB může rozhýbat trhy, koruna dále vyčkává  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
16:00USA - Nově otevřená prac. místa